reklama

Potvrzeno. Letiště v pražských Kbelích strážil zdrogovaný voják, nejspíš užil pervitin

Vojenské letiště v pražských Kbelích strážil zdrogovaný voják. Na jeho zvláštní chování upozornili zaměstnanci Úřadu vlády ve chvíli, kdy měl odlétat premiér Andrej Babiš. Desátník ozbrojený samopalem a pistolí se choval nervózně a dělal zvláštní grimasy. Vojenská policie ho podrobila testu na drogy. A ten byl pozitivní.

reklama

Z letecké základny Kbely startují vládní speciály, odlétají vojáci na zahraniční mise. A podle toho musí vypadat zabezpečení areálu. Jenže na začátku týdne, ve chvíli, kdy odsud cestoval premiér na summit Evropské unie, se člen stráže ozbrojený pistolí a samopalem zvláštně potácel a nervózně se ošíval. Poté, co na něj upozornili zaměstnanci Úřadu vlády, dorazila Vojenská policie.

„Voják 24. základny dopravního letectva Kbely byl vyměněn, důvodem bylo jeho nestandardní chování,“ sdělila mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková. „Bylo provedeno orientační vyšetření zaměřené na detekci drog a bylo pozitivní,“ dodala mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková.

Armáda ale odmítla upřesnit, o jaké drogy se jednalo. Videozáznam s vojákovým chováním proto CNN Prima NEWS ukázala jednomu z největších českých odborníků na drogovou problematiku. „Podle jeho chování, tedy nutkavého popocházení, kdy ztrácel kontrolu nad tím, kam má jít, jak to bude vypadat a tak dále, to vypadá na nějaké stimulancium. Mohlo by jít o pervitin nebo nějaký amfetamin,“ řekl po zhlédnutí záznamu zakladatel Drop In Ivan Douda.

Zatím nebyl postaven mimo službu

Podle našich informací jde o desátníka Lukáše P., který je vojákem z povolání už několik let. Zda se jednalo o jeho první prohřešek, policie neuvedla. Jeho stav pod vlivem drog přitom není možné brát na lehkou váhu. Byl ozbrojen samopalem a navíc se mohl dostat do těsné blízkosti předsedy vlády.

Postaven mimo službu zatím voják nebyl. Rozhodující budou závěry vyšetřování a výsledky posudků. „Voják byl podroben žilní kontrole krve a odběru moči. Ve věci byly zahájeny úkony v trestním řízení,“ řekla Mlýnková.

Případ byl zatím kvalifikován jako ohrožení pod vlivem návykové látky, kde nejpřísnější trestní sazba činí až jeden rok za mřížemi.

Tagy:
drogy armáda samopal voják nebezpečí pervitin omamné látky vláda Praha Kbely Armáda ČR

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?

Jsem připraven hlasovat pro dočasné odebrání pravomocí prezidenta, v dané situaci není jiné řešení. To říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Kdy by se tak mělo stát? Jak pokračují povolební vyjednávání a neobává se roztříštění koalice, na kterou před volbami vsadil? A jak zkrotit další koronavirovou vlnu, která se na Česko žene? Sledujte pořad K věci na CNN Prima NEWS od 12:30.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

reklama

Domácí zpravodajství

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama