Potvrzeno. Letiště v pražských Kbelích strážil zdrogovaný voják, nejspíš užil pervitin

Vojenské letiště v pražských Kbelích strážil zdrogovaný voják. Na jeho zvláštní chování upozornili zaměstnanci Úřadu vlády ve chvíli, kdy měl odlétat premiér Andrej Babiš. Desátník ozbrojený samopalem a pistolí se choval nervózně a dělal zvláštní grimasy. Vojenská policie ho podrobila testu na drogy. A ten byl pozitivní.

Z letecké základny Kbely startují vládní speciály, odlétají vojáci na zahraniční mise. A podle toho musí vypadat zabezpečení areálu. Jenže na začátku týdne, ve chvíli, kdy odsud cestoval premiér na summit Evropské unie, se člen stráže ozbrojený pistolí a samopalem zvláštně potácel a nervózně se ošíval. Poté, co na něj upozornili zaměstnanci Úřadu vlády, dorazila Vojenská policie.

„Voják 24. základny dopravního letectva Kbely byl vyměněn, důvodem bylo jeho nestandardní chování,“ sdělila mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková. „Bylo provedeno orientační vyšetření zaměřené na detekci drog a bylo pozitivní,“ dodala mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková.

Armáda ale odmítla upřesnit, o jaké drogy se jednalo. Videozáznam s vojákovým chováním proto CNN Prima NEWS ukázala jednomu z největších českých odborníků na drogovou problematiku. „Podle jeho chování, tedy nutkavého popocházení, kdy ztrácel kontrolu nad tím, kam má jít, jak to bude vypadat a tak dále, to vypadá na nějaké stimulancium. Mohlo by jít o pervitin nebo nějaký amfetamin,“ řekl po zhlédnutí záznamu zakladatel Drop In Ivan Douda.

Zatím nebyl postaven mimo službu

Podle našich informací jde o desátníka Lukáše P., který je vojákem z povolání už několik let. Zda se jednalo o jeho první prohřešek, policie neuvedla. Jeho stav pod vlivem drog přitom není možné brát na lehkou váhu. Byl ozbrojen samopalem a navíc se mohl dostat do těsné blízkosti předsedy vlády.

Postaven mimo službu zatím voják nebyl. Rozhodující budou závěry vyšetřování a výsledky posudků. „Voják byl podroben žilní kontrole krve a odběru moči. Ve věci byly zahájeny úkony v trestním řízení,“ řekla Mlýnková.

Případ byl zatím kvalifikován jako ohrožení pod vlivem návykové látky, kde nejpřísnější trestní sazba činí až jeden rok za mřížemi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stovky oklamaných radnic vyvěšují 5. července falešnou moravskou vlajku. Expert nechápe
Historie

Stovky oklamaných radnic vyvěšují 5. července falešnou moravskou vlajku. Expert nechápe

Spolek Moravská národní obec dokázal obalamutit většinu moravských radnic emotivní výzvou: Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka. Údajná moravská vlajka teď nad Moravou plápolá vždy ve svátek sv. Cyrila a Metoděje, letos ji mělo vyvěsit 1 588 obcí a měst. „Bohužel, tenhle spolek dokázal radnicím vsugerovat úplný nesmysl. To, co radnice vyvěšují, není moravská vlajka, jak se domnívají starostové. Nikdy nebyla, a ani nebude,“ říká přední český heraldik a ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:30

Jed ropuchy, Gazprom a teď kulky v bazénu. Rusko řeší už sedmou záhadnou smrt oligarchy

19:58

Organizace pro zákaz chemických zbraní: Rusko bezdůvodně obviňuje Ukrajinu z úmyslu použít chemické zbraně

19:44

Ukrajinská 63. mechanizovaná brigáda ostřeluje ruské pozice a vybavení

19:29

Ministerstvo: 44 dětí unesených Ruskem se vrací na území kontrolované Ukrajinou

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci v branném věku nesmí mimo místo bydliště. Žádnou paniku, uklidňují úřady

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 30 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně tanku, houfnic nebo raketometů Uragan. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení, oznámil generální štáb ukrajinské armády.

Děláš si p*del, Markéto? Novotný se ostře pustil do Pekarové a zastal se Pospíšila

Kauza Dozimetr vyvolává spory mezi politiky uvnitř pětikoalice. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nepřímo vyzvala svého spolustraníka a pražského zastupitele Jiřího Pospíšila, aby v nadcházejících komunálních volbách už nekandidoval. Pavel Dovhomilja – jeden z obviněných – totiž uvedl, že europoslanec navazoval kontakt s podnikatelem Michalem Redlem. Pospíšila, který jakákoliv obvinění odmítá, se zastal řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Ten se do současné šéfky Sněmovny ostře pustil na sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

Recept proti zdražování? Inspirujme se a udělejme to, co Británie, nabádá Richterová

Ohledně pomoci občanům během ekonomické krize je potřeba se inspirovat v zahraničí. V Novém dni na CNN Prima NEWS to uvedla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Vláda čelí stále silnější kritice, že občanům v posledních měsících nepomáhá. Richterová se ale hájí tím, že kabinet Petra Fialy (ODS) připravil nebo připravují krátkodobá i dlouhodobá opatření.

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Nových případů covidu je v Česku denně přes tisíc. Přibývá opakovaných nákaz

Testy v Česku v pondělí mezi volnými dny potvrdily 1 297 případů koronaviru, zhruba stejně jako před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu přibylo na 376 ze 341 o týden dřív. Počet hospitalizovaných s covidem se vrátil nad 200, ve vážném stavu je 13 pacientů. Na 100 000 obyvatel za poslední týden dál připadá 60 nově nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.