reklama

Na Slovensku mají jasno: Výroba Škody Superb se odstěhuje z Kvasin do Bratislavy

Podle slovenských médií i hlavní tiskové agentury TASR je přesun výroby vlajkové lodi české automobilky do někdejších bratislavských automobilových závodů jasnou věcí. Volkswagen na Slovensku proinvestuje až miliardu eur. Spolkne je náběh výroby budoucích generací vlajkových lodí Škody a Volkswagenu do bratislavského závodu německého koncernu.

reklama

Podle Denníku N došlo na očekávané rozhodnutí koncernu Volkswagen o miliardové investici do automobilky u Devínské Nové Vsi. Pro německý magazín Autowoche to potvrdil sám šéf koncernu, Herbert Diess. V praxi to mimo jiné nejspíš znamená naplnění toho, o čem už se delší sobu šuškalo –⁠ další Superb už se v mateřské zemi vyrábět nebude. Původně se přitom uvažovalo i o tom, že by se naopak do Kvasin mohla nastěhovat také výroba Passatu.

Podle vedoucího komunikace Škody, Tomáše Kotery, jde nicméně stále o pouhé spekulace a definitivní rozhodnutí o dislokaci výroby jednotlivých modelů koncernu přijde až v rámci tohoto měsíce, přičemž příslušné jednání představenstva může být ještě hodně dramatické. „Do té doby nemá smysl nic komentovat,“ uvedl Kotera.

Bratislava, škodovácký osud

Po úvahách o výrobě obou špičkových modelů na „passatovské“ lince v německém Emdenu se pozornost koncernu obrátila do Turecka, kde plánoval vybudování nového závodu s kapacitou 300 000 vozů ročně. Vojenská operace v Sýrii nakonec donutila vedení koncernu plány na výstavbu miliardové investice přehodnotit. Zároveň s tím však musely pro vlajkové lodě najít nové výrobní kapacity. Už tehdy se mezi potenciálními závody, které by se mohly ucházet o tento úkol, skloňoval i bratislavský Volkswagen.

Nahrávala mu výroba prémiových modelů jako Audi Q7, Q8 či Porsche Cayenne, která je zárukou vysoké kvality, ale i plán postupně utlumit produkci malých městských modelů Škoda Citigo, VW Up! a Seat Mii, což znamená uvolnění kapacit, které koncern hledá.

Zejména pro kvasinský závod Škody je přitom jméno Bratislava zlým mementem z dob minulých.

Tenkrát v Bratislavě

Už v 70. letech minulého století bylo rozhodnuto o výstavbě gigantického závodu na zelené louce nedaleko slovenského hlavního města. Absence jakékoliv reálné koncepce i nekompetentnost rozhodujících orgánů však způsobily, že obrovské haly za miliardy československých korun zely ještě v 80. letech prázdnotou.

Původně tam byla přesunuta výroba „kvasinských“ modelů Garde, resp. Rapid, katastrofální nekvalita výroby ale znamenala návrat kupátek na východ Čech. Kromě škodovek zde vzniklo už jen několik zapomenutých prototypů, mezi jinými asi pět kusů možného nástupce Škody 1203 na základech Škody Favorit. Potenciál megalomanského areálu dokázal využít až Volkswagen, který zde od prosince roku 1991 zahájil výrobu modelu Passat Variant.

Turbulentní rok

Před přesunem výroby Superbu z Kvasin dlouhodobě varují škodováčtí odboráři v čele s Jaroslavem Povšíkem, do řad zaměstnanců nevnesly klid ani proklamace o údajné změně zaměření automobilky na levnější modely související se změnou na vedoucím postu firmy.

Před několika týdny automobilka představila první ryze elektrický model Enyaq. Ten sice není nejlevnějším elektromobilem, ale obecně nabízí velmi dobrý poměr mezi cenou, výkonem a výbavou, přičemž přidanou hodnotu představuje vysoká estetická i užitná hodnota.

Zdá se však, že ne všichni vidí takové směřování značky jako správné. Správnou cestou by podle vedení mělo být směřování k cenové dostupnosti, o něco více prémiovosti by naopak měl získat španělský Seat.

Ředitel Volkswagenu Herbert Diess se nedávno vyjádřil pro Frankfurter Allgemeine Zeitung v tom smyslu, že Škoda není dostatečně agresivní, co se tyče objemu prodaných aut, a to zejména ve srovnání s Korejci a Francouzi. Hlavním cílem by podle něj proto mělo být posíleni pozice v segmentu cenově výhodných aut.

Když chce Diess Škodu bít, hůl si vždycky najde

Letošní koronakrize znamenala pro celý koncern obrovské ztráty. Zatímco však samotný VW je ve ztrátě jednu miliardu eur, Seat ve ztrátě 290 milionů a Bentley 52 milionů, jsou tu „hvězdy“, které vykázaly provozní zisk. Kromě Audi, kterému se i díky Lamborghini podařilo vygenerovat 200 milionů eur, a Porsche, které má na kontě úžasných 1,9 miliardy eur, je to i česká Škoda. Ta si totiž připsala na konto 469 milionů eur. Samozřejmě, v meziročním srovnání není co oslavovat, protože provozní zisk Škody padl o dramatických 60 procent, ale tento rok je úspěchem být vůbec v plusu.

Jak je to možné?  Na toto téma se vyjádřil sám šéf koncernu Herbert Diess a byl jako obvykle ke Škodě nemilosrdný. Tvrdí, že česká automobilka by nebyla nikdy tam kde je, nebýt Volkswagenu. Stále jde o relativně malou značku na to, aby dokázala nést na svých ramenou náklady kompletního vývoje vozidel. Velkou část tohoto vývoje uskutečňuje a financuje právě Volkswagen, z čehož Škoda jednoznačně profituje. Podobné to je podle Diesse i s Porsche.

Šéf připomněl, že se často zapomíná na to, jak moc je Porsche integrované v koncernu VW a jaké obrovské výhody pro něj z toho plynou. Porsche například využívá na 80 procentech platformy Audi. „Tak vysoké ziskové marže jsou u Porsche možné jen proto, že je součástí koncernu. Se Škodou je to stejné,“ řekl Diess doslova.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama