Greg Clarke názorně ukázal, jak se to nemá dělat. Předseda anglické Fotbalové asociace v projevu směřovaném britskému parlamentu, který se týkal ožehavého tématu diverzity (různorodosti), použil v kontextu afroamerických a asijských hráčů pojem „barevní“. O několik hodin později na svůj post rezignoval.
Téma rasismu je zvláště ve Velké Británii velmi citlivé a každý drobný přešlap v této oblasti má fatální následky. Šéf anglického fotbalu Greg Clarke si zlomil vaz v okamžiku, kdy mluvil před parlamentním výborem. Zrovna se snažil zodpovědět otázku, jak je pro homosexuální hráče těžké přijít s coming outem, protože se bojí smršti reakcí na sociálních sítích.
„Když se podívám na to, co se děje nejznámějším barevným fotbalistkám a fotbalistům, čemu čelí na sociálních sítích... Sociální média jsou zkrátka přístupná všem,“ zmínil Clarke v projevu před výborem pro digitalizaci, kulturu, média a sport.
Kevin Brenman, jeden z členů komise, se následně Clarka zeptal, zda by nechtěl vzít zpět slovo „barevní“. „Jestli jsem to opravdu řekl, moc se omlouvám,“ odvětil 63letý muž, který působí také jako viceprezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA.
Anglická Fotbalová asociace (FA) bleskově vydala následující prohlášení: „Greg Clarke se hluboce omlouvá za jazyk, který použil v souvislosti se členy etnické minoritní komunity během slyšení.“ Později FA přišla s doplňujícím vyjádřením. „Můžeme potvrdit, že se Greg Clarke vzdal své pozice předsedy.“
Osvěta je zřejmě potřeba na všech úrovních
Ředitel antidiskriminační organizace Kick It Out Sanjay Bhandari pro Clarkova slova neměl pochopení. „Jeho zastaralý jazyk, kdy použil k popsání afroamerických a asijských lidí slovo ,barevní‘, je z uplynulých dekád a mělo by zůstat v propadlišti dějin,“ napsal na sociální sítě. Bývalý hráč West Hamu Anton Ferdinand k tomu dodal, že „osvěta je zřejmě potřeba na všech úrovních“.
Výraz „barevní“ nebyl jedinou problematickou součástí Clarkova projevu. Uvedl například také, že být gay je „životní volbou“, a to když mluvil o tom, proč je v anglickém fotbalu tak málo přiznaných homosexuálů. Výbor rovněž příliš nepotěšil v okamžiku, kdy řekl, že mnoho mladých holek přestalo hrát fotbal kvůli tomu, že nechtěly být tvrdě trefovány míčem.
Svaz dočasně po Clarkovi, který byl šéfem anglického fotbalu od září roku 2016, povede Peter McCormick, renomovaný sportovní právník, který byl doposud viceprezidentem asociace.