Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře
povinná školní docházka
Výpis příspěvků ke štítku „povinná školní docházka“
Na odklad školy už většina dětí zřejmě nedosáhne. Zrušme i známkování, radí Berkovcová
Omezení odkladů školní docházky je důležitý a nutný krok, shodli se při debatě o připravované novele školského zákona poslankyně Jana Berkovcová (ANO) a Renáta Zajíčková (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS. „Dítě zbytečně nestráví rok v mateřské školce, nezbrzdí se jeho vývoj a bude se moci rozvíjet adekvátně ke svým potřebám,“ řekla Zajíčková. Podle Berkovcové by školáci neměli být v první a druhé třídě známkováni. Bude-li novela schválena, platit začne už v příštím roce.
Bek: Chystám se zavést nové typy vysokých škol. Také ty střední se výrazně promění
Delší povinná docházka by se mohla týkat již dětí, které nastoupí na základní školu v roce 2026, střední školy mají být více všeobecné a naopak odborné znalosti by studenti mohli získat na nově vzniklých polytechnikách. Čerstvý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovořil o svých plánech na reformování českého vzdělávacího systému.
Delší povinná docházka i jiné přijímačky na střední. Bek vyjmenoval, co chce ve školství změnit
Nastupující ministr školství Mikuláš Bek (STAN) chce jednat o prodloužení povinné školní docházky tak, aby do vzdělávacího systému vtáhl i ty, kteří se o vstup na střední školu ani nepokusí. V této souvislosti nevyloučil možnost zrušení 9. tříd. Uvedl to na úterní tiskové konferenci k představení svých priorit. Proti tomu se však už dříve vyslovili lidovci. Bek chce rovněž diskutovat o zavedení vratných studijních grantů pro vysokoškoláky, aby měli možnost absolvovat studia i mladí lidé bez silného sociálního zázemí.
Osm tříd základky, nebo do školy v sedmi letech? Reforma budí vášně i mezi politiky
Návrh reformy školství prodlužuje povinnou školní docházku na 10 let a zahrnuje do ní i střední školy. Je potřeba přizpůsobit se době, ve které žijeme, řekla v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS jeho autorka, poslankyně Renata Zajíčková (ODS). Se zkrácením docházky na základní škole nesouhlasil poslanec za SPD Zdeněk Kettner, podle něj by bylo lepší posunout hranici školního věku na sedm let.
Fuj, ohodnotila učitelka práci prvňáčka. Škola nejprve kritiku odmítla, později otočila
Žák první třídy schytal za vypracování zadání v písance ostré slovní hodnocení. „Fuj“, které pedagožka použila, pobouřilo i učitele a psychologa Roberta Čapka, který na „nekompetentní“ chování upozornil. Ředitelka ZŠ Špitálská se vůči kritice zprvu ohradila a tvrdila, že písanka není jejich. Později ovšem přiznala, že nevhodné hodnocení nejspíše skutečně udělila učitelka z její školy. Je ovšem již dva roky staré a zmíněná pedagožka už na škole dávno neučí.
Zase je to jinak. Nošení roušek se upravovat nebude, mělo se měnit kvůli uprchlíkům
Koaliční rada se podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) rozhodla neupravovat nošení roušek u dětí. Návrh byl proto stažen z jednání vlády. Ministerstvo zdravotnictví navrhovalo, aby bylo zakrývání dýchacích cest povinné v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních od šesti let věku. Dosud platí povinnost pro ty děti, které zahájily školní docházku.
Vojtěch o létě: Roušky místo respirátorů a tři vlny testování po návratu do škol
Ministerstvo zdravotnictví chce od druhé poloviny července umožnit očkování proti covidu bez předchozí registrace, uvedl v neděli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v České televizi. Zároveň řekl, že uvažuje o tom, že by od července lidé vyměnili respirátory za roušky a že chystá tři vlny testování v prvních dnech školní docházky.
Testovací lavice i speciální místnost pro pozitivní. Školy se připravují na návrat dětí
Sady pro antigenní testování žáků doputovaly do prvních škol. Hasiči rozvezli tisíce beden do obcí s rozšířenou působností, které mají za úkol testy dopravit do cíle. Například školy v Karlovarském kraji se k antigenním testům dostanou v následujících dnech. Už ve středu jim ale dorazily manuály, jak mají při testování postupovat.
Dobrovolné opakování ročníku je třeba zvážit, říká šéf asociace základních škol
Někteří žáci za posledních 12 měsíců strávili ve školních lavicích sotva pár týdnů. Zatímco před rokem byly děti nadšené a celou situaci považovaly za jedno velké dobrodružství, dnes by se většina z nich vrátila do školy hned. Chybí jim motivace, sociální kontakty a kroužky. Jak se poslední rok podepsal na psychice i znalostech našich dětí? Co na to říkají odborníci? A co si myslíte vy? Hlasujte v anketě uvnitř článku.