reklama

Povinné respirátory místo roušek. Vláda uvažuje o změně kvůli britské mutaci

V Česku by se nově mohly v MHD a obchodech nosit povinně respirátory namísto roušek. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) o tom uvažují kvůli šíření britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než původní forma. Podobné nařízení platí v Německu nebo Rakousku.

reklama

„Uvažujeme o tom, že bychom v tomto následovali Rakousko a Německo v souvislosti s anglickou mutací viru,“ uvedl pro web iDNES.cz Babiš.

K tématu

K povinnému nošení respirátorů v obchodech a MHD se přiklání také Blatný. Obyčejné roušky podle něj nemají takovou účinnost jako respirátory třídy FFP2. „Povinné nošení respirátorů by z epidemického hlediska bylo velmi prospěšné. Zejména v místech se zvýšeným rizikem, jako je veřejná doprava,“ prohlásil ministr zdravotnictví.

Podle šéfa Ústředního krizového štábu a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je ale nutné nejprve „vyjasnit otázku nákladu a dostupnosti (respirátorů) na českém trhu v dostatečném množství a kvalitě“.

Podobná opatření už zavedly některé sousední státy, kde se britská mutace koronaviru také šíří. V Německu musí lidé v obchodech a v prostředcích hromadné dopravy nosit respirátory třídy FFP2, případně chirurgické roušky. Odborníci se totiž obávají, že podomácku vyrobené ústenky nechrání před novými mutacemi tak dobře.

K tématu

Od pondělí budou respirátory povinné v MHD a vnitřních veřejných prostorách také v Rakousku, kde budou osvobozeny od daně. Tamní vláda chce, aby byly pro občany cenově dostupnější. Respirátory jsou totiž výrazně dražší než roušky.

Česko se zaměří na trasování britské mutace

Cena respirátoru třídy FFP2 se v Česku pohybuje mezi 30 a 40 korunami. Je určen k jednorázovému nošení, vydrží zhruba osm hodin.

Česko by se mělo podle Babiše při trasování případů covidu soustředit přednostně právě na britskou mutaci koronaviru. Státní zdravotní ústav (SZÚ) v úterý uvedl, že nová varianta viru se potvrdila na vzorcích, které pocházely z Prahy a Středočeského a Královéhradeckého kraje.

Ministr zdravotnictví po pondělním jednání vlády řekl, že mutace koronaviru není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. To, co při epidemii nastane za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest, doplnil. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama