Povodněmi zasažené oblasti trápí problémy s pitnou vodou. Místní musejí spoléhat na balenou

Kamil Procházka očekává výsledky druhé kontroly studní.

Plán obnovy oblastí postižených povodněmi

Lidé v povodněmi postižených oblastech mají problémy s pitnou vodou. Studny v obcích podél řeky Bělá jsou kontaminované a voda nepoužitelná. Místní jsou proto odkázáni převážně na dodávky balené vody.

V prvním kole z 65 otestovaných studní v České Vsi vyšla dobře jediná. „Voda zatím není pitná ani po převaření, z toho důvodu používáme jenom balenou,“ řekla pro CNN Prima NEWS tamní obyvatelka Hana Růžičková.

ČTĚTE TAKÉ: Do Bělé vytekl olej z bagru, který upravoval koryto. Zasahují hasiči, popsali speciální postup

Na druhé kolo testování má nárok z 65 otestovaných pouze 52. CNN Prima NEWS to sdělil radní České Vsi Roman Michálek. Další část nestihne regenerační dobu potřebnou k odběru druhých vzorků. Kdo byl v prvním kole, má krajem hrazené i to druhé. „Dáváme druhý odběr, vodu musíme převařovat. Máme to spíše na práci nebo na koupání, na vaření používáme balenou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místní Bohuslav Smejkal.

Stejně jako v České Vsi, i v Mikulovicích bylo v prvním testování 99 procent studní špatných. Výsledky druhé kontroly s napětím očekává pan Kamil Procházka. Jak to dopadne, by se měl dozvědět po Novém roce. „Vemte si těch splašků a všeho. Byli tady hasiči z Prostějova, než vybrali bahno, trvalo jim to pět hodin,“ popsal další z místních Kamil Procházka. Vaří hlavně z konzerv, aby vody spotřeboval co nejméně. Když nevyjde ani druhý test, bude si muset i nadále kupovat balenou.

Výhrou není ani připojení na vodovodní řád. Na mnoha místech ho totiž zničila povodeň a nahradily ho takzvané suchovody. Jenomže ty často zamrzají. „Důležité je, aby uživatelé nechali vodu puštěnou i přes noc a neustálý průtok,“ poradil Michálek. Ujistil občany, že jim tekoucí voda nebude naúčtována.

Hlavní podmínkou, aby se vodovody a kanalizace vrátily do původního stavu, jsou spravené silnice a cesty. Vedení obce doufá, že se situace posune k lepšímu na jaře, až se oteplí.

Ti, kterým velká voda poničila nebo sebrala střechu nad hlavou, mohou od února žádat peníze na nové bydlení. Ministerstvo pro místní rozvoj v pátek spustilo dva programy. Program Živel 1 je určený pro obnovu majetku samospráv v nejvíce zasažených územích, kde byl vyhlášen stav nebezpečí. Vyčleněno na něj je pět miliard korun. Podporu ze Živlu 3 lze využít na obnovu nebo výstavbu nemovitostí poškozených záplavami. Žádat o ni mohou fyzické i právnické osoby, tedy lidé i podniky.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Fentanyl zabíjel v Olomouci. Dealer nepřivolal sanitku, dívka podlehla předávkování

Tagy:
voda pitná voda silnice povodeň katastrofa životní prostředí Nový rok Olomouc Bílina přírodní katastrofa přírodní zdroje Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky Česká Ves katastrofy, nehody a mimořádné události Hana Růžičková Bohuslav Smejkal