Velký požár může o Vánocích způsobit například zapálená prskavka nebo svíčka. Lidé mívají doma mnoho hořlavých materiálů, od kterých se oheň může rychle šířit. Hasiči proto na svém webu upozorňují, na co dávat pozor a jak v případě požáru postupovat.
Vánoční svátky jsou podle hasičů jedním z klidnějších období roku. I tak ale musejí vyjíždět k požárům, dopravním nehodám nebo jiným mimořádným událostem. Mnohdy je důvodem i lidská neopatrnost či neznalost. „Stačí chvilka a pohoda Vánoc je nenávratně pryč,“ upozorňují hasiči.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vylitý olej do záchodu může udělat z čistíren vody mastné peklo. Kam s přepáleným tukem?
Typické vánoční požáry podle hasičů způsobuje neopatrná manipulace se svíčkami nebo prskavkami, při nichž často hoří adventní věnce, ubrusy, koberce, záclony a podobně. Množí se ale také případy vznícení potravin při vaření. Naopak téměř vymizely požáry vánočních stromků, protože většina lidí používá namísto klasických elektrické svíčky.
Hasiči upozorňují, že jelikož mají lidé doma enormní množství vysoce hořlavých materiálů, jako jsou koberce, čalounění, záclony, požáry se rychle šíří a mohou tak způsobit značné materiální škody, nehledě na ohrožení životů a zdraví. Na svém webu proto zveřejnili několik rad, na co dávat největší pozor.
Svíčky a prskavky
Ke zvýšenému počtu případů hasiči vyjíždějí i kvůli požárům od svíček. Od nich totiž mnohdy vzplane adventní věnec, záclona či ubrus a požár se následně rychle šíří. „Pamatujte, že hořící svíčka nebo prskavka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet,“ upozornili hasiči. Dodali, že ještě ve vzdálenosti 8 až 10 centimetrů od plamene svíčky teplota přesahuje 200 °C. „To stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů, které doma neopatrně necháte v blízkosti hořící svíčky,“ podotkli hasiči.
Svíčka by proto měla být umístěna na stabilní a nehořlavé podložce. „Svíčky umístěte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, nenechávejte je ani na poličce nebo skříni, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu,“ radí hasiči. Svíčky by lidé také neměli nechávat bez dozoru. „Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár,“ podotkli hasiči.
Riziko představují i adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou. „Riziko, že nám pak věnec vzplane, je velké. Na trhu se již v minulosti objevily adventní věnce, které byly z hlediska vzniku požáru velice nebezpečné. Byly totiž vyrobeny ze suchých dřevěných pilin, na nichž byly bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Tyto typy věnců jsou určeny jen pro dekoraci, ne pro zapálení,“ sdělili hasiči.
Požáry vánočních stromků se v posledních letech objevují spíše ojediněle, protože většina domácností již využívá elektrické žárovkové svíčky. I u nich je ale potřeba dodržovat bezpečnostní pravidla. „Tedy kupovat výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem použití a s příslušnými certifikáty. Hasiči evidují případy, kdy kvůli elektrickému zkratu i elektrické svíčky dokázaly zapálit stromek,“ popsali hasiči.
Vaření a vytápění
Vánoce jsou také obdobím, kdy se hodně peče a vaří. „Nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového sporáku a dbejte zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujte, že například vařící olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení,“ sdělili hasiči. Pánev s hořícími potravinami je vhodné zakrýt pokličkou či pečícím plechem a oheň tak udusit. „Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie (plyn, elektřinu),“ podotkli hasiči.
Požár může vzniknout také kvůli neopatrnému zacházení s topidly a nedbalostí v péči o komíny. „Užívejte výhradně topiva určená pro dané topidlo a nezapalujte pomocí vysoce hořlavých látek (například benzínu). Nespalujte žádné odpady, plasty a podobně. Neumísťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky – žhavé částice odlétající z topidla mohou velice snadno zapálit dřevo či papír uskladněný v blízkosti kamen. Komíny si nechte pravidelně čistit a kontrolovat. Popel ukládejte do vhodných nejlépe kovových nádob a na bezpečné místo, než dojde k jeho úplnému vychladnutí,“ popsali hasiči.
Pyrotechnika
Již v průběhu prosince se ve zvýšené míře prodává zábavní pyrotechnika a lidé se chystají na oslavy příchodu nového roku. „Prodejci by však měli při jejich prodeji a skladování dodržovat základní bezpečnostní pravidla, aby nedošlo ke vzniku požáru, výbuchu nebo jinému ohrožení,“ sdělili hasiči.
„Nezapomínejte na věci uložené na balkonech. Během oslav konce roku může zbloudilá petarda nebo jiný kus zábavní pyrotechniky tyto věci snadno zapálit,“ upozornili hasiči.
Co dělat v případě požáru?
Pokud dojde k požáru, je v první řadě potřeba zachovat klid a nepropadat panice. Na prvním místě je ochrana života a zdraví, až pak jde na řadu majetek. „Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření vlastními silami. Využijte přenosný hasicí přístroj, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken), vodu a podobně,“ popsali hasiči. Zároveň je třeba dávat pozor, aby oheň nezatarasil únikovou cestu.
Důležité je také vypnout přístroje napojené do elektřiny. „Pokud dojde například k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. Zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem,“ upozornili hasiči.
Požár je také nutné co nejdříve oznámit hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. „Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte pokyny operátora tísňové linky. Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, varujte je a snažte se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám),“ napsali hasiči.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Otřesné svědectví žhářského útoku v Liberci. Padla jsem obličejem přímo do ohně, říká servírka