reklama

Požár v Národním parku České Švýcarsko: Všechno bylo v plamenech, popsal revírník

Byl poslední, který viděl chaty stát. Pohled, na který lesník Jan Honzík do smrti nezapomene. Když v pátek ráno na pravidelné obhlídce revíru v Národním parku České Švýcarsko přicházel ke známým chatám v lokalitě Na Tokáni, už zdálky slyšel praskání dřeva a bylo cítit teplo. Za malou chvíli už ohnivou apokalypsu viděl na vlastní oči. Nemohl dělat nic, jen volat hasiče a navigovat je na místo.

reklama

„Je mi to strašně líto, je to kus historie. Tohle už nikdo znovu nepostaví,“ říká revírník, který natočil dle vlastních slov ohnivé peklo na svůj mobilní telefon. Na záznamu je vidět, jak plameny šlehají několik metrů vysoko a přeskakují na okolní stromy.

K tématu

Hasiči dorazili brzy, proti plamenům už ale byli bezmocní. Požár byl v poslední fázi, padaly stropy, bortily se trámy. Hasiči se už mohli soustředit jen na to, aby zachytili oheň šířící se po okolí. Plameny se brzy dostaly i na vrcholky okolních skal, zásah v extrémním terénu byl velmi náročný.

Proč dvě ze tří historických chat shořely, zatím nikdo netuší. Hlavní verze jsou zatím dvě — technická závada, nebo úmysl. To teď bude vyšetřovat policie. Majitel chaty žádné podezření nemá. „Vůbec netuším. Musíme počkat, co najdou znalci,“ říká Miroslav Keller, který na Tokáni provozuje penzion. Kvůli koronakrizi měl stále zavřeno, uvnitř chat proto nikdo nebyl. První hosté měli přijet v pondělí.

Odhad škody majitel zatím nemá. Dřevěné chaty stály v lokalitě Na Tokáni od roku 1930. Byly evidované jako kulturní památka. První dřevěné sruby — lovecké zámečky – tu nechali vystavět majitelé tamního panství už v druhé polovině 19. století. Mohutný požár v roce 1905 je ale zcela zničil. Teď lehly popelem i dvě ze staveb, které je nahradily.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z úterý na středu. Jedná se přitom o jeden z dalších názorových obratů o 180°. O předchozím prodloužení na tři týdny totiž vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března pouhé dva dny.

Hamza: Šlesingr a Moravec se dají nahradit, mladí čeští biatlonisté mají perspektivu
Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama