reklama

Požár v Národním parku České Švýcarsko: Všechno bylo v plamenech, popsal revírník

Byl poslední, který viděl chaty stát. Pohled, na který lesník Jan Honzík do smrti nezapomene. Když v pátek ráno na pravidelné obhlídce revíru v Národním parku České Švýcarsko přicházel ke známým chatám v lokalitě Na Tokáni, už zdálky slyšel praskání dřeva a bylo cítit teplo. Za malou chvíli už ohnivou apokalypsu viděl na vlastní oči. Nemohl dělat nic, jen volat hasiče a navigovat je na místo.

reklama

„Je mi to strašně líto, je to kus historie. Tohle už nikdo znovu nepostaví,“ říká revírník, který natočil dle vlastních slov ohnivé peklo na svůj mobilní telefon. Na záznamu je vidět, jak plameny šlehají několik metrů vysoko a přeskakují na okolní stromy.

K tématu

Hasiči dorazili brzy, proti plamenům už ale byli bezmocní. Požár byl v poslední fázi, padaly stropy, bortily se trámy. Hasiči se už mohli soustředit jen na to, aby zachytili oheň šířící se po okolí. Plameny se brzy dostaly i na vrcholky okolních skal, zásah v extrémním terénu byl velmi náročný.

Proč dvě ze tří historických chat shořely, zatím nikdo netuší. Hlavní verze jsou zatím dvě — technická závada, nebo úmysl. To teď bude vyšetřovat policie. Majitel chaty žádné podezření nemá. „Vůbec netuším. Musíme počkat, co najdou znalci,“ říká Miroslav Keller, který na Tokáni provozuje penzion. Kvůli koronakrizi měl stále zavřeno, uvnitř chat proto nikdo nebyl. První hosté měli přijet v pondělí.

Odhad škody majitel zatím nemá. Dřevěné chaty stály v lokalitě Na Tokáni od roku 1930. Byly evidované jako kulturní památka. První dřevěné sruby — lovecké zámečky – tu nechali vystavět majitelé tamního panství už v druhé polovině 19. století. Mohutný požár v roce 1905 je ale zcela zničil. Teď lehly popelem i dvě ze staveb, které je nahradily.

Byznys

Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim

Další hlavní zprávy

USA

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního zákazu vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.

reklama
VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul
reklama
reklama
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

USA

Domácí zpravodajství

Tresty za týrání zvířat budou přísnější. Viníkovi hrozí až deset let za mřížemi
Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti
Další články
reklama
reklama