Pozor na platby v hotovosti. Lidé ve svých peněženkách totiž mohou stále mít bankovky, jejichž platnost skončila letos v polovině roku. Podle České bankovní asociace se neplatné bankovky dají snadno poznat díky datu výroby a také bezpečnostním prvkům.
Stokoruna, dvousetkoruna, pětisetkoruna, tisícovka a dvoutisícovka. Tyto bankovky je nutné zkontrolovat. „Ke konci června skončila platnost starších bankovek z let 1995 až 1999, cílem je mít jeden platný vzor s nejmodernějšími prvky a zjednodušit rozpoznatelnost,“ popsala mluvčí České národní banky (ČNB) Denisa Všetíčková. „Aby to nezpůsobovalo zmatky i pro cizince, kteří do Česka přijedou a nevědí, které bankovky jsou platné a které ne,“ dodal mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.
Kromě data výroby jsou starší bankovky rozpoznatelné i podle proužku. Novější ho mají širší. „Širší ochranný proužek ztěžuje padělání, další prvek, který tam přibyl, je vodoznak, špatně se padělá,“ zdůvodnil expert zkušebny platidel ČNB Jiří Rott.
Přesto například stokorun, kterým skončila platnost, je v oběhu stále 22 milionů. Lidé si většinou bankovky nekontrolují. „Nedostala se ke mně taková informace,“ popsal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Ne, platím kartou,“ sdělil další z oslovených. „Musím se podívat, jestli takovou bankovku mám,“ dodal další.
V průběhu roku se tak některým zákazníkům možná stalo, že při placení v hotovosti obchodník odmítl bankovky přijmout. „Obchody nejsou povinny takové bankovky přijímat, mohou je odmítnout, pokud takovou platbu umožní, nesmí je vrátit zpět do oběhu,“ podotkla Všetíčková.
Neplatné bankovky budou banky přijímat do června roku 2024. Poté je bude možné vyměnit už pouze na pobočkách České národní banky.