reklama

Problém nejsou jen peníze. Lidé vlastně neví, jak dodavatele energií řešit, varuje expert

Lidi se dostali do situace, v níž neví, jak mají řešit problémy s dodávkami energií. Měli by co nejrychleji najít na kratší dobu nového dodavatele, dokud se ceny elektřiny a plynu za pár let nezklidní. V pořadu 360° to řekl expert na energetiku a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr. Společně se šéfem právního oddělení organizace dTest Petrem Šmelhausem varoval před ukvapeným podepisováním kontraktů. Situace na trhu totiž nyní využívají podvodníci.

reklama

„Moje rada je co nejrychleji se zbavit dodavatele poslední instance. Nejde o dny ani týdny. Je třeba velmi dobře uvážit, jakou podepíšu smlouvu nebo na jakou fixaci se podepíšu budoucímu dodavateli energií. Velmi bych varoval před zafixováním ceny – ať už elektřiny, nebo plynu – na dva nebo tři roky,“ apeloval na odběratele, kteří se stali oběťmi překotné situace na energetickém trhu a přišli o svého původního dodavatele,“ uvádí Šnobr.

Dobrou cestou je podle něj uzavřít smlouvu jen na jeden rok. Ceny energií se totiž podle odhadů na rok 2023 a 2024 budou pohybovat mnohem níže než nyní, a to o desítky procent. Proto je lepší si po uplynutí ročního kontraktu hledat nového dodavatele, který nabídne už nové ceny.

„Pokud dnes někdo udělá rozhodnutí ukvapeně, může podepsat smlouvu, která v letech 2023 a 2024 nebude úplně výhodná,“ pokračoval expert. Uznal, že situace je aktuálně složitá a zhoršil ji krach zavedených firem. I tak by ale lidem doporučil velké dodavatele, kteří mají lepší zázemí a dlouhou historii.

„Bohemia Energy byl příklad obchodníka, který v minulé dekádě využil toho, že deset let klesala cena energií, a on měl ideální prostředí pro to, aby nabídl vždy lepší cenu než velcí dodavatelé. Když došlo ke změně trendu, tak to dopadlo, jak to dopadlo,“ konstatoval odborník na energetiku ve vysílání CNN Prima NEWS.

Právě nenadálý růst cen energií se stal osudným pro řadu firem, konec Bohemia Energy ale dostal do problémů 900 tisíc spotřebitelských míst.

„To se opravdu dotklo mnoha domácností, rodin a starých lidí. Často už nejsou problémem ani peníze. Ti lidé jsou v situaci, že vlastně neví, jak to řešit. Před obchodními kancelářemi stojí fronty, nedovoláte se na infolinky a na e-maily nikdo neodepisuje. A když starší lidé dostanou složenku, tak si možná u toho popláčou, ale ve finále to chtějí jít rychle vyřešit. Tam se může stát, že podepíšou další nevýhodné smlouvy, které je uvážou k vysokým cenám i na další roky,“ varoval.

Pozor na energošmejdy

Šéf právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Petr Šmelhaus rovněž radí, aby lidé u dodavatele poslední instance nezůstávali dlouho, jelikož jde o nouzové řešení. „Velmi doporučujeme spotřebitelům, aby si sami aktivně našli dodavatele a podepsali si ho na spíše kratší dobu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Varoval také před podvodníky a „energošmejdy“, kteří mohou využít zoufalé situace mnohých domácností hledajících výhodné smlouvy. „Oni si podvodníci vždy najdou nějaké pole, na čem vydělat. Jsou stále aktivní, dostáváme zprávy od spotřebitelů v naší poradně,“ varoval Šnobr.

Všem lidem doporučil také velkou obezřetnost při uzavírání smluv, a to nejen energetických. „Tomu se dá bránit tak, že nic nepodepisuju mezi dveřmi a neříkám ano po telefonu na nějaké nabídky. I takto se dá totiž uzavřít smlouva,“ popsal Šmelhaus. V případě, že by lidé smlouvám nerozuměli, mají se obrátit na své známé či na bezplatnou poradnu dTestu.

„Čemu se ale spotřebitelé zasažení touto situací neubrání, je fakt, že teď skutečně zaplatí větší částky dodavatelům poslední instance, případně i po nějakou dobu novému dodavateli,“ konstatoval.

Tagy:
ČEZ elektřina energie pořady CNN Prima NEWS plyn energetika dTest emisní povolenky 360° Michal Šnobr Petr Šmelhaus

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama