Hygienici v Praze tento týden zaznamenali další dva případy nákazy opičími neštovicemi. Celkem jich hygienici evidují v Česku 16, z toho 15 nakažených bylo v hlavním městě a jeden v Ústeckém kraji. Na webu to uvedla pražská hygienická stanice.
Lidem, u kterých se nákaza tento týden potvrdila, je 23 a 28 let. První osoba pobývala začátkem července na dovolené ve Španělsku. Lékaře vyhledala kvůli kožním projevům. Druhý člověk měl také kožní projevy, k prvním příznakům patřila také bolest hlavy, očí a krku. Nakažená osoba uvedla, že měla taktéž zimnici, problémy s rovnováhou a malátnost.
Oběma nakaženým byla nařízena striktní domácí izolace. Epidemiologové také u nich zahájili epidemiologické šetření. Ani v jednom z oznámených případů hygienici v pátek neuvedli, zda šlo o muže či ženu. Důvodem je ochrana osobních údajů.
Prymula o opičích neštovicích: Preventivní očkování nedoporučuji. Hrozí nežádoucí reakce
Epidemii opičích neštovic v Česku je potřeba „opouzdřit“, aby se neroznesla do další části populace. V Novém dni na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podotkl, že pokud se nepodaří šíření nového typu neštovic zastavit, museli bychom uvažovat o očkování. A jelikož staré vakcíny mají časté nežádoucí účinky, považuje Prymula tento scénář za zbytečný.
Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích.
„Čísla začala vzrušovat WHO. Ne snad proto, že by hrozila celosvětová epidemie. Problém se týká překvapivě hlavně Evropy. Nejvíce postižené je Německo, Španělsko a Velká Británie. Šíření tam bylo masivní,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS Roman Prymula.
Podle něj je Světová zdravotnická organizace (WHO) nervózní z toho, že evropské země zatím nepřijímají opatření, která by šíření opičích neštovic redukovala. Prymula zároveň upozornil, že se případy tohoto virového onemocnění vyskytují především u mužů, kteří měli sexuální styk s jiným mužem.