Pokud jsou venku velká vedra, měli by zpozornět uživatelé telefonů. Vysoké teploty mohou negativně působit na baterie mobilů a přístroje se mohou rychleji vybíjet. Nejedná se však o jediný aspekt, který je může poškodit. Web Mirror uvádí deset chyb, kterých by se lidé měli při užívání telefonu v létě vyvarovat.
Teplo je pro baterie v mobilních telefonech skutečně zničující. Zejména v letních měsících hrozí, že se napájení zařízení a další jeho součástky fatálně poškodí. Uživatelé tak mohou přijít o data. Web Mirror proto připravil přehled deseti nejčastějších chyb, které vedou k přehřívání telefonu a následnému poškození baterie.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Huawei na Ukrajině: Pomáhá udržovat spojení se světem i dodávky energie
1) Držte telefon dál od dalších zařízení
Ve chvíli, kdy je telefon položen na jiném zařízení – jako jsou notebooky nebo tablety – stává se náchylnějším k přehřátí. Kromě slunečního světla se totiž nachází v blízkosti dalšího zdroje tepla.
Pozor na nebezpečného trojského koně v mobilu. Lidem potají odsává peníze přes SMS
Bezpečnostní experti varují před novou hrozbou. Na telefony s operačním systémem Android útočí trojský kůň GriftHorse, který dokáže uživatele bez jeho vědomí přihlásit k placeným SMS službám a postupně pomocí zpráv potají odstávat peníze. Napadený si přitom nemusí plateb hned všimnout a finance se jim tak mohou strhávat i několik měsíců. Před nebezpečím varovali experti z Esetu.
2) Nepoužívejte telefon během nabíjení
Přehřátí telefonu může často způsobit jeho nabíjení. Ve chvíli, kdy uživatel bude telefon používat – například prostřednictvím aplikací, psaním textových zpráv nebo telefonováním – může zapříčinit jeho přehřátí.
3) Vypínejte telefon
Pokud je telefon zcela vypnutý, nemůže se přehřát. Uživatelé by ho proto měli jednou za čas vypnout. Zabrání tím zbytečnému proudění elektřiny do obvodů telefonu.
4) Používejte správnou a nepoškozenou nabíječku
Nekvalitní nabíječka může do mobilního zařízení „pumpovat“ elektřinu způsobem, který přispívá k přehřátí. Pokud si uživatel všimne, že je přístroj při nabíjení neobvykle teplý, měl by vždy zkontrolovat, zda není poškozený kabel, port nebo zástrčka.
ČTĚTĚ TAKÉ: PŘEHLEDNĚ: Jak si nenechat ukrást údaje k platební kartě? Pozor na veřejné wifi sítě
5) Sundejte pouzdro
Jednoduchý, ale účinný krok, který může prodloužit životnost vašeho mobilního telefonu. Zejména v horkých dnech může kryt působit jako další izolační vrstva a teplo v přístroji zadržovat. Pokud je to možné, měli by uživatelé kryt sundat.
6) Zavírejte zbytečné aplikace
Každá spuštěná aplikace vyžaduje od telefonu větší úsilí při jeho provozu, což zvyšuje jeho teplotu. Uživatelé by proto měli nepoužívané aplikace vypnout.
7) Vyvarujte se přímého slunečního světla
Přímé sluneční záření zařízení nejen zahřívá, ale zvyšuje i riziko dalšího poškození. Vždy, když je to možné, telefon umístěte do stínu.
Tragická smrt 16leté dívky: Ve vaně si volala s kamarádem. Mobil na nabíječce jí spadl do vody
Během koupele si nabíjela telefon a z vany telefonovala s kamarádem. Mladé Italce Marii Antoniettě ale zřejmě mobil vyklouzl z ruky a spadl do vody. Teprve 16letou dívku zabil výboj elektrického proudu.
8) Odstraňte nepoužívané aplikace
Některé aplikace mohou být v telefonu spuštěny takzvaně na pozadí a nechat centrální procesorovou jednotku (CPU) pracovat „přesčas“ – čímž se telefon zahřívá. Tím, že odinstalujete všechny aplikace, které nepoužíváte, snížíte zatížení stroje. Telefon bude navíc pracovat rychleji.
9) Snižte jas obrazovky
Pokud mají uživatelé pocit, že se jejich obrazovka přehřívá, může být na vině i procesor. V takové chvíli by měli snížit jas obrazovky a dopřát telefonu oddech.
10) Aktualizujte operační systém a aplikace
Vývojáři mobilních aplikací vymýšlejí způsoby, jak zefektivnit svůj software pro mobilní telefon. Spuštěním aplikací a operačního systému v nejnovější verzi spotřebujete méně energie.