Lidé narození okolo roku 2000 mají v mnoha ohledech jiný přístup k životu, než jejich rodiče. Potvrdil to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel.
„Pro nejmladší generaci Z je typické, že se víc stará o sebe než cokoli jiného. Z pohledu zaměstnavatele to nutně nemusí znamenat nic špatného, jenom je třeba umět je správně motivovat,“ shrnuje František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.
ČTĚTE TAKÉ: Aktivisté zablokovali dopravu v Berlíně. Rozzlobený řidič je skropil pepřovým sprejem
Pořád sice tráví nejvíce času prací (22,5 hodiny týdně), ale výrazně méně než většina populace (31,5 h). Menší je i jejich příděl volného času tráveného s rodinou (13,1 h namísto osmnácti) a práce pro rodinu (10,1 h namísto 14,4 h). Naopak více cestují (10,9 h versus 7,9 h), věnují se kariéře (5,9 h oproti 2,1 h).
Zatímco 85 % populace od práce očekává zajištění obživy, u lidí ve věku 18–24 let to uvádí jen 71 %. „Neznamená to ale, že pro ně příjmy nejsou důležité – jenom hledají příležitosti i jinde než v trvalém pracovním poměru,“ vysvětluje šéf personální agentury. Potvrzuje to i skutečnost, že u běžné populace víc než náplň práce jsou pro dvacet procent lidí důležitější peníze a majetek, v generaci Z je jejich podíl 38%. Stejně tak 19 % jich preferuje budování kariéry, zatímco v celé populaci to uvádí jen necelých šest procent lidí.
- People Management Forum je největší HR sdružení v ČR.
- Více než 30 let pomáhá měnit přítomnost i budoucnost HR.
- Vydává časopis HR forum plný inspirace, jak rozvíjet a vést druhé i sami sebe.
- Ukázkové číslo časopisu na https://hrforum.munipolis.cz/p/aktualni-cislo