reklama

Prací prášek pere, i když šetří přírodu, tvrdí držitel značky Ekologicky šetrný výrobek

Čeští spotřebitelé jsou konzervativní a nějakou dobu jim trvá, než vyzkoušejí něco nového. Platí to prý o pracích a mycích prostředcích, které mají punc šetrnosti k životnímu prostředí. Skloubit šetrnost s účinností je ale možné. „Vždy jsme dbali na oboje,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Vojtěch Dostál, výkonný ředitel společnosti Eurona, která je držitelem značky Ekologicky šetrný výrobek. Tu spravuje Ministerstvo životního prostředí.

reklama

Ekologicky šetrný výrobek je jedna z nejstarších značek kvality, se kterou se můžeme na českém trhu setkat. Její historie sahá do roku 1993, kdy tehdejší česká vláda posvětila její vznik. „Když v roce 2002 vznikal program Česká kvalita, Ekologicky šetrný výrobek byl mezi zakládajícími značkami,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Daniel Hájek z Ministerstva životního prostředí, jež je správcem značky skrze svou organizaci Česká informační agentura životního prostředí (CENIA).

Za téměř třicet let své existence se značka Ekologicky šetrný výrobek velmi posunula. Vedle toho, že ji mohou získat také služby, dochází k neustálému vývoji kritérií pro její udělení tak, aby držela krok s obecně se zvyšujícími nároky na ekologické standardy v průmyslu i sektoru služeb. „Základní principy jsou nicméně stále stejné. Dochází však k aktualizaci kritérií a rozšiřování produktových skupin, které mohou značku získat,“ vysvětlil Hájek.

Chemii nelze zcela odstranit

Podle něho existují mírné rozdíly v kritériích, kterými se posuzují například prací prostředky nebo nábytek. „Nejsou ale nijak propastné. Ve všech výrobcích existují chemické látky. My se na ně zaměřujeme a snažíme se je v maximální míře omezit. Nemůžeme je ale zcela eliminovat, protože by to bylo na úkor účinnosti. Nechceme přece, aby třeba prací prostředky přestaly prát,“ dodal Daniel Hájek.

Značka Ekologicky šetrný výrobek je udělována na tři roky a poté probíhá recertifikace. Důležitou roli při tom hraje aktuálnost kritérií. Pokud se za uvedenou dobu nezměnila a výrobce nijak nezměnil složení či způsob výroby produktu, držení značky obhájí.

Jedním z držitelů značky Ekologicky šetrný výrobek je společnost Eurona, která se zaměřuje zejména na produkci bytové kosmetiky, mycích a pracích prostředků, ale i na hygienické potřeby pro batolata. „Jsme česká společnost, která má v sortimentu přes 450 našich vlastních výrobků, jež vyvíjíme a vyrábíme přímo u nás,“ řekl CNN Prima NEWS Vojtěch Dostál, výkonný ředitel Eurony.

Češi se musí o novinkách přesvědčit

Společnost působí na tuzemském trhu od roku 2003 a značku Ekologicky šetrný výrobek získala v roce 2017. „Od začátku jsme dbali na účinnost, ale i na šetrnost k přírodě či lidskému zdraví,“ dodal Dostál. Filozofií firmy Eurona je podle něho důraz na skutečnost, že kosmetika, mycí i prací prostředky se dají vyrábět jinak, ekologičtěji, než je tomu u standardních výrobců, jejichž produkty najdeme ve velkých obchodních řetězcích. „Máme svou vlastní distribuční síť, a tak nejsme závislí na obchodních centrech,“ řekl Vojtěch Dostál.

Podle něho bylo poměrně náročné přesvědčit české zákazníky, že i ekologicky šetrné hygienické, prací a mycí prostředky mohou být účinné. „Čeští spotřebitelé jsou celkem konzervativní a chvíli trvá, než vyzkouší něco nového a získají v to důvěru. Dnes už ale značku Ekologicky šetrný výrobek vnímají jako garanta kvality i účinnosti,“ uzavřel výkonný ředitel společnosti Eurona.

Sledujte seriál Českou kvalitu nenahradíš

Program Česká kvalita je národním programem podpory prodeje kvalitních výrobků a poskytování kvalitních služeb. Program je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky a zastřešuje 23 spotřebitelských značek pokrývajících různé segmenty trhu.

Cílem programu je usnadnit spotřebitelům orientaci při nákupu a ujistit je o tom, že výrobky a služby označené některou ze značek v programu jsou nezávisle kontrolovány, je u nich ověřována spokojenost zákazníků a kvalita výrobků a služeb je dlouhodobě kontrolována. Na objektivitu programu dohlíží Řídicí výbor složený z vládních, nevládních i spotřebitelských organizací. Celý seriál v rámci webu CNN Prima NEWS sledujte ZDE.

Tagy:
kosmetika hygiena Českou kvalitu nenahradíš Ministerstvo životního prostředí Daniel Hájek Vojtěch Dostál Eurona Ekologicky šetrný výrobek prací prostředky mycí prostředky

Hlavní zprávy

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama