Vysoké ceny energií a drahé náklady na bydlení nutí firmy přehodnocovat poskytování benefitů. Zatímco do nedávné doby nebyly výjimkou různé příspěvky na volný čas nebo pracovní pomůcky, nyní se objevují benefity na pomoc s běžnými životními náklady. Společnosti se tak snaží tlumit dopady vysoké inflace a nabízejí svým zaměstnancům bezúročné půjčky či příspěvky na pořízení vlastního bydlení.
Mnoho odborníků varuje před náročným obdobím, které se očekává na podzim a v zimě. Během této doby se zřejmě skokově zvednou ceny za energie a inflace dosáhne svého maxima. Stát proto rozjel hned několik forem pomoci, které se skládají z různých příspěvků nebo i jednorázového bonusu pro domácnosti s dětmi.
K pomoci se však nehlásí jenom stát, ale také i samotné společnosti. Na trhu práce je totiž několik let vysoká zaměstnanost, která se držela i během covidové krize. Firmy se tak snaží své pracovníky dobře zaplatit a výjimkou není ani poskytování nejrůznějších benefitů.
Podle Hospodářské komory se pracovní benefity rozšiřovaly mezi společnosti několik let a v roce 2018 je nabízelo 80 procent firem. „Nabídku zaměstnaneckých benefitů rozšiřovali o stravenky, závodní jídelnu, občerstvení na pracovišti nebo o stravenkový paušál. Druhou nejčastěji rozšířenou skupinou benefitů v posledních letech byly sociální benefity v podobě příspěvků na důchod, pátého týdne dovolené nebo možnosti zkrácení pracovního úvazku kvůli studiu či péči o děti,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí komory Miroslav Diro.
Inflace požírá většinu příspěvků
Komora také uvádí, že firmy pomáhají svým zaměstnancům proti zdražování tím, že jim přidávají další peníze. „Některé podniky se rozhodly svůj rozpočet určený na investice do strojů a na zaměstnanecké benefity přesunout do finančních odměn. Jiní zaměstnavatelé, kteří si to můžou dovolit, se snaží ulevit svým zaměstnancům od zdražování tím, že zavádějí mimořádné příspěvky, které mají pomoci zaměstnancům lépe zvládat vysokou míru inflace,“ řekl Diro s tím, že zaměstnancům jsou tyto příspěvky vypláceny jednorázově, nebo měsíčně k výplatě.
Inflace ale v posledních měsících dosahuje vysokých čísel. V červenci se meziročně vyšplhala na 17,7 procenta. Příspěvky proto nemohou pokrýt celý nárůst spotřebitelských cen.
Podle konzultační společnosti RSM se proto bude zaměření benefitů měnit. Sama společnost rozjela bezúročné půjčky už před několika lety a v současné době navyšuje fond. Mezi zaměstnanci je nyní rozpůjčováno 5,5 milionu korun. „Nejčastěji o bezúročnou půjčku žádají mladí zaměstnanci mezi 23 až 35 lety k částečnému financování rekonstrukcí nebo jako výpomoc při zajišťování hypoteční akontace. Někteří pak touto cestou financují například nákup nového vozu,“ řekla managing partnerka RSM Monika Marečková.
Ta také dodává, že podobný přístup zvolí řada firem. Pomoci zaměstnancům může kromě bezúročné půjčky i kompenzace nákladů na dojíždění do zaměstnání, příspěvek na nájem nebo pořízení vlastního bydlení.