360°, Tom Philipp, Jiří Mašek, Jan Přáda, Eva Králíková - 23.10. v 21:30
Jeden z klíčových aspektů udržitelnosti zdravotní péče spočívá podle předsedy Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jana Přády v uvolnění rukou lékařů a předání administrativních úkolů vhodnému personálu. Nemocnice se prý zdráhají tuto možnost využít, protože náklady na zaměstnání administrativního personálu jsou srovnatelné s těmi na lékaře. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
„Běžnou součástí práce lékaře je i spousta dalších činností, které vůbec nesouvisí s jejich odbornými povinnostmi,“ postěžoval si Přáda ve vysílání. Podle něj v nejlepším případě věnují polovinu pracovní doby péči o pacienty, zatímco tu druhou jiným povinnostem, včetně administrativy a telefonické komunikace. „Potřebujeme lékařům rozvázat ruce,“ pronesl.
Přibývá lékařů, kteří odmítají přesčasy. Může dojít k omezení péče, varuje šéf nemocnice
Lékařů, kteří odmítají sloužit přesčasy, u nás stále přibývá. Platí to i pro Karlovarský kraj. Počínaje prosincem tak hodlá učinit asi deset procent lékařů Karlovarské krajské nemocnice a její ředitel Josef März varoval před omezením provozu. Problémy zaznamenal také Zlínský kraj. Ministři práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přislíbili, že zvýšení přesčasové práce ze zákona odeberou další novelou.
Jedním z možných východisek, jak jim usnadnit práci, je zaměstnat kvalifikovaný personál, který by se staral o tyto neodkladné úkoly. Tím by lékaři získali více času pro diagnostiku, komunikaci s pacienty a provádění lékařských úkonů.
ČTĚTE TAKÉ: Řešte situaci na Bulovce, vyzývají Válka lékařské odbory. Vztahy v nemocnici se dál horší
Nicméně podle Přády tkví problém v tom, že zaměstnat takový personál představuje finanční zátěž srovnatelnou s náklady na zaměstnání samotných lékařů. „I někteří ředitelé nemocnic nám říkají, že je to pro ně výhodnější, protože z nich za pět let bude třeba kvalifikovaný chirurg, ale z té sekretářky bude pořád jenom sekretářka,“ dodal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nařízené přesčasy? Následnou krizi zdravotnictví nemusí přežít, říká Žena Česka Havrdová