reklama

Praha bude mít svou sluneční elektrárnu, slibuje Hlubuček. Využijí ji školy i úřady

Město Praha bude mít svoji vlastní sluneční elektrárnu, popsal v pořadu Interview náměstek pražského primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček z hnutí STAN. Fotovoltaickými panely plánuje osadit až dvacet tisíc budov. „Je to ambiciózní, ale není to nereálné,“ doplnil.

reklama

„Je to jeden z bodů pro snižování emisí oxidu uhličitého. Na střechy pražských budov nainstalujeme fotovoltaické panely, a to převážně mimo historické centrum. Na školy, úřady… všude, kde to bude možné,“ řekl ve vysílání náměstek primátora. Praha se totiž zavázala, že do roku 2030 sníží uhlíkové emise až o 45 procent.

Veřejných budov, na které by se panely mohly instalovat, je v Praze na sedm tisíc. Vize resortu životního prostředí je ale využít až dvacet tisíc budov. „Chceme do toho zapojit i domácnosti. Pokud využijí tuto energii, nebudou muset platit distribuční poplatek 30 procent, ten jim odpadne,“ slíbil Hlubuček.

Taková motivace by lidem měla stačit. „Domácnosti to budou chtít, není to nereálné. Obnovitelné zdroje jsou zásadní,“ sdělil. Energie z obnovitelných zdrojů nemusí být nutně levnější, přesto podle náměstka bude nabídka pro Pražany zajímavá.

Příspěvková organizace pak bude s energií obchodovat. „Využijete to, co potřebujete, a přebytky prodáte dalším, kteří v tom společenství budou. Soukromníci si tak budou moci vydělávat a byli by osvobozeni od distribučního poplatku,“ popsal svou vizi.

Akorát to napáchá škody, oponují kritici

První projekt instalace fotovoltaických panelů na pražském Černém Mostě radní schválili koncem loňského roku. Zkušební provoz je naplánován do konce letošního roku. Poté jej město vyhodnotí. Podle Hlubučka jsou tyto kroky v zájmu všech. „Kdo by nechtěl mít zelenou Prahu,“ argumentoval. V Praze začne tato nová pražská příspěvková organizace fungovat od letošního října.

Někteří ale „zelenou Prahu“ kritizují. „Tento systém povede k tomu, že pravděpodobně dojde ke spáchání škod,“ zhodnotil bývalý zastupitel a nynější člen magistrátního výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Vladimír Schmalz. Opoziční zastupitelka Alexandra Udženija zase označila založení organizace za nadbytečné a nákladné. S projektem by prý souhlasila, pokud by ho zastřešovala některá z městských firem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama