reklama

Praha nechce lákat turisty jen na levné pitky. Postaví koncertní síň na Vltavské

Praha je o krok blíž k tomu, aby měla reprezentativní koncertní sál s kapacitou pro 1 800 diváků. Budova pojmenovaná Vltavská filharmonie by podle současného náměstka pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (TOP 09) měla stát u stanice metra Vltavská. Přestavbou by měla projít celá lokalita, náklady na její revitalizaci vyjdou nejméně na devět miliard korun. Se zahájením stavby se počítá nejdříve v roce 2025.

reklama

„Nových architektonických budov evropského formátu, které přilákají Čechy i cizince za kulturou, v Praze moc není. Nemůžeme se stále odkazovat na Tančící dům,“ prohlásil na středeční plavbě po Vltavě, kde byl představen koncept rozvoje vltavských břehů, náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Stavba nové koncertní síně v Praze byla jako jedna z priorit představena už během předvolební kampaně v roce 2018. Před volbami ji slibovala koalice Spojených sil pro Prahu, jejíž je TOP 09 součástí.

„Vyhlásíme mezinárodní architektonickou soutěž na výstavbu nového koncertního sálu, který by umožňoval vystoupení velkých světových filharmonií,“ psala ve svém programu koalice Spojených sil pro Prahu.

Česká metropole by stavbou podle Hlaváčka získala větší prestiž a vykročila směrem k evropským městům jako je Berlín, Vídeň nebo Hamburk. Se záměrem souhlasí i další dva koaliční partneři – Praha sobě a Piráti.

„Nechceme mít z našeho města skanzen. Rád bych tu viděl vznikat další stavby světového významu. Věřím tomu, že nový koncertní sál by takovou stavbou mohl být,“ reagoval primátor Zdeněk Hřib.

Hlaváček: Praha si sál zaslouží

V současné době Praha vybrala v soutěži konsorcium vedené dánským ateliérem Henning Larsen na analýzu využitelnosti. Ta by měla být hotová do konce roku. Záměr výstavby poté musí schválit zastupitelstvo. Pokud se tak stane, během jara by vedení města chtělo otevřít zmiňovanou architektonickou soutěž.

„Praha nejen že moderní koncertní sál potřebuje, ona si ho i zaslouží. Tento dluh celých generací bychom se měli pokusit splatit. Chceme být ale obezřetní, proto si nejprve necháváme zpracovat detailní analýzu, jestli budeme pokračovat dalšími etapami, nebo ne,“ uvedl Hlaváček.

Chceme změnit módu cestování za levným chlastem

Stavba je i součástí dlouhodobého záměru pražské příspěvkové organizace – Institutu plánování a rozvoje, který se zaměřuje na urbanismus a rozvoj Prahy.

„Výstavba koncertní síně velmi úzce souvisí i s proměnou turismu v Praze. Stávající podoba masového turismu a móda cestování za levným chlastem do Prahy je jedna z věcí, kterou chceme změnit,“ doplnil Hlaváčka Ondřej Boháč, šéf Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Sál by se měl stát součástí nové zástavby na nyní zanedbaném území Bubny-Zátory, k němuž nechává IPR zpracovat urbanistickou studii. Podle jejího návrhu by tam v budoucnu mělo žít až 25 tisíc lidí, vzniknout tam mají byty, kancelář, park či několik železničních zastávek. Na území o rozloze 110 hektarů je nyní stavební uzávěra.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje.

Kostýmy šejků i billboard popraveného novináře. Jak Newcastle započal saúdskoarabskou éru

Premiéra fotbalového Newcastlu United pod novými exotickými majiteli nevyšla podle představ. Saúdskoarabský investiční fond neumí dělat zázraky, aby mávnutím kouzelného proutku „straky“ nedopustily porážku od Tottenhamu Hotspur. Každopádně fanoušci na gigantickou změnu v milovaném klubu reagovali obratem – do St. James Parku vyrazili oblečení na „šejkovský“ způsob.

Evropská komise chystá kroky proti Polsku. Je to nespravedlivé, ohradila se Varšava

Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy Evropské unie, prohlásila v úterý v Evropském parlamentu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. EK podle ní proti Polsku podnikne kroky, zatím ale zvažuje, jaké konkrétní mechanismy využije. Polský premiér Mateusz Morawiecki následně před europoslanci prohlásil, že evropské instituce útočí na Polsko nespravedlivým způsobem, odmítl však spekulace o tom, že Varšava směřuje k odchodu z EU.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Skokový nárůst nakažených. V pondělí přibylo 2521 případů, dvakrát více než před týdnem

Aktualizováno

V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci COVID-19 od konce dubna a šíření nemoci prudce zrychlilo. Přibylo 2 521 nakažených koronavirem, což je skoro dvakrát více než za předchozí pondělí. Výrazně stoupají i počty hospitalizovaných a množství úmrtí nemocných. V nemocnicích je 544 lidí s covidem, tedy nejvíce od konce května. Zemřelých lidí bylo jen za poslední týden 54, což je o deset více než za celé září.

Epidemie koronaviru bude sílit, po rozvolnění jí v cestě nestojí skoro nic, varuje Dušek

Přesouváme se do rizikového scénáře, varoval šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že za pondělí přibylo více než 2 500 nově nakažených, což je oproti minulým dnům a týdnům skokový nárůst. Podle Duška bude epidemie sílit, protože v cestě jí při téměř stoprocentním rozvolnění nestojí skoro nic. Roste také počet hospitalizovaných, průměrný věk lidí na JIP se pohybuje kolem 70 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Temný okraj Litvínova. Skryté stanové městečko s bezdomovci se každý rok zvětšuje

Štáb CNN Prima NEWS se v pondělí dostal do stanového městečka bezdomovců, které už téměř deset let roste na okraji Litvínova. Místní strážníci o něm vědí. Vzhledem k tomu, že leží na soukromém pozemku, však mohou jen sledovat, jak se jeho plocha rok od roku rozrůstá. A spolu s ním se zvyšuje i počet trestných činů, které v souvislosti s obyvateli městečka musí strážníci řešit.

reklama