Praha je o krok blíž k tomu, aby měla reprezentativní koncertní sál s kapacitou pro 1 800 diváků. Budova pojmenovaná Vltavská filharmonie by podle současného náměstka pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (TOP 09) měla stát u stanice metra Vltavská. Přestavbou by měla projít celá lokalita, náklady na její revitalizaci vyjdou nejméně na devět miliard korun. Se zahájením stavby se počítá nejdříve v roce 2025.
„Nových architektonických budov evropského formátu, které přilákají Čechy i cizince za kulturou, v Praze moc není. Nemůžeme se stále odkazovat na Tančící dům,“ prohlásil na středeční plavbě po Vltavě, kde byl představen koncept rozvoje vltavských břehů, náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Stavba nové koncertní síně v Praze byla jako jedna z priorit představena už během předvolební kampaně v roce 2018. Před volbami ji slibovala koalice Spojených sil pro Prahu, jejíž je TOP 09 součástí.
„Vyhlásíme mezinárodní architektonickou soutěž na výstavbu nového koncertního sálu, který by umožňoval vystoupení velkých světových filharmonií,“ psala ve svém programu koalice Spojených sil pro Prahu.
Česká metropole by stavbou podle Hlaváčka získala větší prestiž a vykročila směrem k evropským městům jako je Berlín, Vídeň nebo Hamburk. Se záměrem souhlasí i další dva koaliční partneři – Praha sobě a Piráti.
„Nechceme mít z našeho města skanzen. Rád bych tu viděl vznikat další stavby světového významu. Věřím tomu, že nový koncertní sál by takovou stavbou mohl být,“ reagoval primátor Zdeněk Hřib.
Moderní architektura v Praze nemůže skončit jen u Tančícího domu. Nechceme mít z našeho města skanzen. Nová koncertní síň by mohla být další pražskou stavbou světového významu. Proto jsme teď udělali důlěžitý krok k její výstavbě: necháváme si zpracovat analýzu využitelnosti. 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) August 19, 2020
Hlaváček: Praha si sál zaslouží
V současné době Praha vybrala v soutěži konsorcium vedené dánským ateliérem Henning Larsen na analýzu využitelnosti. Ta by měla být hotová do konce roku. Záměr výstavby poté musí schválit zastupitelstvo. Pokud se tak stane, během jara by vedení města chtělo otevřít zmiňovanou architektonickou soutěž.
„Praha nejen že moderní koncertní sál potřebuje, ona si ho i zaslouží. Tento dluh celých generací bychom se měli pokusit splatit. Chceme být ale obezřetní, proto si nejprve necháváme zpracovat detailní analýzu, jestli budeme pokračovat dalšími etapami, nebo ne,“ uvedl Hlaváček.
Chceme změnit módu cestování za levným chlastem
Stavba je i součástí dlouhodobého záměru pražské příspěvkové organizace – Institutu plánování a rozvoje, který se zaměřuje na urbanismus a rozvoj Prahy.
„Výstavba koncertní síně velmi úzce souvisí i s proměnou turismu v Praze. Stávající podoba masového turismu a móda cestování za levným chlastem do Prahy je jedna z věcí, kterou chceme změnit,“ doplnil Hlaváčka Ondřej Boháč, šéf Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).
Sál by se měl stát součástí nové zástavby na nyní zanedbaném území Bubny-Zátory, k němuž nechává IPR zpracovat urbanistickou studii. Podle jejího návrhu by tam v budoucnu mělo žít až 25 tisíc lidí, vzniknout tam mají byty, kancelář, park či několik železničních zastávek. Na území o rozloze 110 hektarů je nyní stavební uzávěra.