V metru a ulicích Prahy v pátek zazní na počest výročí 70. let od zavraždění Milady Horákové nahrávky z jejího procesu. Vysílání ze sirén a hlásičů připomene osud a odkaz právničky, která byla popravena po vykonstruovaném soudu a díky své neústupnosti během procesu se stala symbolem odporu proti totalitnímu bezpráví a násilí v Československu.
„Je to 70 let, kdy komunisti po lživém procesu popravili nevinnou ženu, a tenhle strašlivý zločin dodnes bagatelizují. Z dnešního pohledu se to zdá neuvěřitelné a jakoby z jiného světa, ale tato skutečnost nesmí být nikdy zapomenuta, aby se nemohla opakovat,“ uvedl Michal Gregorini ze sdružení Dekomunizace, které také stojí za iniciativou Milada 70: Zavražděna komunisty.
Také publicista a novinář Daniel Anýž, který byl ve středu hostem pořadu K věci hovořil o komunistické relativizaci popravy Milady Horákové. Komunistická strana Čech a Moravy dokonce odmítá nazývat výsledek procesu s Miladou Horákovou vraždou, ačkoliv mnozí historici jsou přesvědčeni, že šlo právě o justiční vraždu. „Říkám tomu drzost. Tady jsem ochoten pojmenovávat věci až nenovinářsky a říct panu předsedovi Filipovi, že je zbabělec a nemá kousek cti v těle, pokud nebyl schopen se omluvit,“ uvedl novinář. Na celé video se podívejte zde.
Nahrávka z procesu s Miladou Horákovou by se měla v Praze poprvé odvysílat v pátek v 10:35. Poté se vysílání zopakuje ještě čtyřikrát, a to vždy po hodině. Naposledy zazní ve 14:35. Zvuková koláž vznikla ze záznamů ze soudního řízení a z dopisů, které Milada Horáková napsala ve vězení před popravou své rodině, jak uvedl Marek Vocel z iniciativy.
Připojit se mohou i občané
V Praze jsou už na významných budovách k vidění také portréty Milady Horákové s nápisem „Zavražděna komunisty“. Visí například na budově Právnické fakulty, Národním muzeu, Rudolfinu či Veletržním paláci. Město umístí podobizny i po celé ulici Milady Horákové v Praze 7. Museum Kampa ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem zahájí v sobotu venkovní výstavu v parku Kampa.
K iniciativě se mohou připojit i obyvatelé měst. Ve dnech 26. a 27. června mají možnost vyvěsit černý prapor nebo třeba odvysílat zvukovou koláž. Materiály zájemci najdou na webu iniciativy.