Až 70 procent českých zaměstnanců by si přálo zavést čtyřdenní pracovní týden či neomezenou dovolenou. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle. Přestože jsou experti především kvůli současné ekonomické situaci silně proti, najdou se politici, kteří by nápad prosazovali. Hlasujte v naší anketě, zda by mělo Česko uvažovat o změně, kterou již aplikuje řada soukromých firem.
Čtyřdenní pracovní týden patří podle průzkumu mezi nejžádanější benefity, který by si rádo vyzkoušelo 70 % Čechů. Praktickou zkušenost s ním však zatím má pouze každý pátý (18 %). Atraktivní je pro zaměstnance také pružná pracovní doba a neomezená dovolená. „Neomezený počet dnů placené dovolené je lákadlem pro skoro dvě třetiny zaměstnanců. Tento benefit u nás zatím není moc rozšířený,“ uvedl Jan Klusoň, CEO Welcome to the Jungle.
ČTĚTE TAKÉ: Dotknou se škrty i školství? Trnem je inkluze a tisíce nových asistentů pedagogů
Přestože žádný návrh na celostátní zavedením pouze čtyř pracovních dnů vládě na stole neleží, najdou se v Česku politické síly, které to prosazují. Patří mezi ně například ČSSD, ta je však aktuálně mimo Poslaneckou sněmovnu.
„Zkrácení pracovní doby je součástí našeho dlouhodobého programu. Sociální demokraté prosadili před více než sto lety zkrácení pracovní doby na osm hodin denně. Od té doby se samozřejmě společnost změnila a technický pokrok umožňuje další zlepšení podmínek pro zaměstnance. Řada firem už dnes na zkrácení pracovní doby přistupuje. Považujeme to proto za správný krok,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda strany Michal Šmarda.
Měli bychom tam směřovat, říká Pirátka
Příznivě se k této myšlence staví také někteří Piráti. Europoslankyně Markéta Gregorová vyjmenovala hned několik důvodů. „Rozhodně je to něco, k čemu bychom měli jako společnost směřovat. Vidíme na datech i fungujících příkladech, že lidé s flexibilními úvazky a kratší pracovní dobou nejsou pouze šťastnější, ale i výkonnější. Navíc to podporuje zapojení i osob ze znevýhodněním, pro rodičovské, větší vyváženosti v pečujících rolích i tzv. druhé směně. Jsem dlouhodobě velký kritik rigidity systému a společností. Není to něco, co je vhodné nyní nějak nařizovat, protože si lidé musí zvyknout na jiný systém práce, ale je to něco, o co by si zaměstnanci měli hlasitě a asertivně říkat,“ pronesla pro CNN Prima NEWS.
Podobně to vidí také její kolega Marcel Kolaja. „Proti možnosti čtyřdenního pracovního týdne nic nemám. Některé firmy již čtyřdenní pracovní týden dobrovolně testují a podle nich je výsledkem nárůst produktivity práce a pokles stresu u zaměstnanců. Ukazuje se tedy, že může jít o funkční model. Vše by ale určitě mělo být na dobrovolné bázi,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Například hlavní opoziční síla hnutí ANO to však jako reálné nevidí. „Cesta k prosperitě nevede přes požadované úlevy, které vypadnou z průzkumu, ale přes přirozený proces vyplývající například z využívání nových technologií. Například umělá inteligence ubere podle posledního průzkumu 20 procentům pracujících cca 50 procent práce. Na to se musíme připravit a to může sehrávat významnou roli v rámci pracovní doby nebo při stanovení věku odchodu do důchodu,“ sdělil CNN Prima NEWS Karel Havlíček (ANO).
Podobně hovořil také představitelé vládní koalice Spolu. „Obávám se, že vzhledem k relativně nižší produktivitě práce v České republice si nemůžeme tuto změnu dovolit,“ konstatoval pro CNN Prima NEWS lidovecký poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL).
Českou ekonomiku by to poškodilo
Myšlenku však odmítají především ekonomové. „V zemích, jako je Česká republika, kde firmy mají problémy s hledáním zaměstnanců na neobsazené pracovní pozice, by zkrácení pracovní doby vedlo k výrazným ekonomickým ztrátám. Aktuálně není obsazeno zhruba 283 tisíc pracovních míst. Kdyby došlo ke zkrácení pracovní doby, počet neobsazených pracovních míst by pravděpodobně narostl. V důsledku toho by se snížil celkový produkt, který by byla schopna vyprodukovat česká ekonomika,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Štěpán Křeček.
S tím souhlasí také jeho kolega Lukáš Kovanda. „Česká ekonomika si zatím plošné zkrácení pracovní doby nemůže dovolit. Naopak, debata o prodloužení věku odchodu do důchodu je dokladem, že Češi musí v souhrnu pracovat více – déle – aby stát vůbec měl na svůj provoz, resp. aby se nemusel ještě notně hlouběji zadlužovat vinou až přílišného deficitu penzijního systému,“ vysvětlil