Žháři z Vítkova, kteří byli podmíněně propuštěni z věznice Mírov, se už podle informací CNN Prima NEWS přihlásili probační a mediační službě, jak jim nařídil soud. Bez vědomí úředníků nesmí vycestovat, musí si hledat práci a splácet odškodné popálené Natálce. Jestli jsou i nadále přívrženci extremismu a neonacismu, nikdo neví.
Propuštění žháři z Vítkova se dříve účastnili pochodů Národního odporu, patřili k tvrdému jádru neonacistů. Hnala je nenávist tak silná, že zaútočili na domek romské rodiny zápalnými lahvemi.
Václav Cojocaru by se podle informací redakce CNN Prima NEWS měl zdržovat v Terezíně, což je část obce Petrov nad Desnou na Šumpersku. Před veřejností se stejně jako Müller, který má trvalé bydliště v Horním Benešově, skrývá. Ani jeden z mužů se s nikým nechce bavit.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo jsou propuštění žháři z Vítkova? Bývali to prý slušní kluci, ale měli Mein Kampf ve skříni
Útokem žhářů Natálka trpí dodnes. Bojí se chodit mezi lidi a v noci nespí, líčí muka matka
Matka malé Natálky, kterou v roce 2009 popálili žháři, nemůže uvěřit tomu, že soud rozhodl o podmínečném propuštění dvou z útočníků. Děvčátko si podle matky nese následky dodnes. Bojí se chodit mezi lidi, bere léky na psychiku a v noci nemůže spát. Dívka, které lékaři na začátku dávali jen malé šance na přežití, letos oslaví šestnácté narozeniny.
Musí si najít práci a probační a mediační službě se pravidelně, zhruba co 3 týdny, hlásit. „Kde bydlí, u koho bydlí, zda platí nájem, či neplatí nájem a zda jsou zaměstnaní či nejsou zaměstnaní, jaké mají příjmy a také jsou povinni dokládat, jak hradí způsobenou škodu,“ upřesnil soudce Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl, co o sobě musejí oba vězni sdělovat. Pokud propuštění žháři nebudou plnit své povinnosti a nebudou se hlásit, mohou opět skončit u soudu, který je může poslat zpátky do vězení.
A tvrdý režim budou mít po celou zkušební dobu, tedy 7 let. Podle lidí, kteří je znají, ale propuštění před koncem trestu být vůbec neměli. „Měli si odsedět celou dobu,“ uvedl jeden z obyvatel Horního Benešova. „Myslím si, že by to měli odsedět celé,“ přidal se další.
„Extremismus je bohužel v ČR stále přítomný, ale proměnil se od té doby, co útočili vítkovští žháři,“ vysvětlil odborník na extremismus a politolog Miroslav Mareš. Česká neonacistická scéna už prý není tak silná a Cojocaru a Müller možná už tak radikální nejsou, což měl potvrdit nový psychologický posudek.