reklama

Pravidla při nahlášení týrání zvířat? Zdokumentovat, oznámit, nesdílet

Surové bití, držení na řetězu, který pomalu zarůstá do masa, živoření v podmínkách, které vážně ohrožují zdraví, ale i uvázání v lese u stromu nebo vyhození v zalepené krabici – forem týrání zvířat je spousta a stejně jako lidská fantazie nemá hranice. Jak správně postupovat, když chcete zvířatům opravdu pomoci?

reklama

Projekt Prima Mazlíček si pro vás ve spolupráci s organizací Hlas zvířat a advokátní kanceláří Plicka&Partners připravil právní poradnu zaměřenou na zvířata a vše kolem nich. Nejen znění zákonů, ale i praktické rady a tipy jak postupovat v situacích, do kterých se může dostat každý z nás – to je FRANTIŠKOVA PORADNA, která nese jméno po patronovi zvířat sv. Františku z Assisi.

„Prvotním úkolem pro oznamovatele nebo svědka týrání je nenechávat si tuto informaci pro sebe, nebýt lhostejný,“ říká Tereza Plicka z organizace Hlas zvířat. V případě, že se stanete svědkem týrání zvířat nebo máte podezření, že se o tento trestný čin jedná, je potřeba pořídit důkazy – fotografie nebo videa, nejlépe s komentářem a přesnou polohu místa (třeba skrze mapy v mobilu). „Pokud má oznamovatel všechny tyto důkazní materiály, je nejlepší se obrátit s trestním oznámením na Policii České republiky, případně zaslat podnět na příslušnou krajskou veterinární zprávu. Trestní oznámení můžete adresovat také státnímu zastupitelství,“ upřesňuje Plicka.

Není důkaz, není případ

Dokumentace týrání je pro řádné šetření případu příslušnými orgány nezbytná. „Pokud přijde trestní oznámení bez důkazů, policie většinou takový případ odloží. A jestli si oznamovatel nevěří, že podnět nebo trestní oznámení sepíše správně, může kontaktovat naši organizaci. Na webu hlaszvirat.cz najde formulář, kde vyplní potřebné údaje a kontakt na sebe, abychom se v případě potřeby mohli doptat na konkrétní informace,“ popisuje Tereza Plicka.

Pokud se rozhodnete jednat takříkajíc na vlastní pěst, je užitečné v oznámení uvést, že chcete být seznámeni s výsledkem šetření. „Pokud odpověď neobdržíte, můžete se opět obrátit na nás – i my se s tím v praxi setkáváme, kdy píšeme stížnosti nebo urgence ať už na postup kontrolního orgánu, nebo dáváme stížnosti na nadřízený orgán. Každopádně je důležité se snažit případ dokončit,“ dodává Plicka s tím, že i když Hlas zvířat a další neziskové organizace mohou oznamovateli pomoci, nemohou za něj vše vyřešit. Nemají totiž žádnou pravomoc ať už vstoupit na cizí pozemek, nebo zvířata odebrat.

Dobrý den, tady KVS

Oproti tomu pravomoc inspektorů veterinární správy jsou mnohem větší. „Inspektoři mohou vstupovat do prostoru, kde probíhá chov zvířat, chovatel je v podstatě povinen jim poskytnout součinnost, spolupracovat s nimi, doložit veškerou potřebnou dokumentaci. Bohužel do jisté míry (třeba v případech množíren) chov často probíhá v obydlí, není v žádném hospodářském objektu – tam bohužel kompetence KVS naráží na hranice, které jsou dány tzv. nedotknutelností obydlí, a tu nemůže inspektor porušovat,“ vysvětluje Petr Majer ze Státní veterinární správy ČR. I to je důvod proč v problematických případech kontroly inspektorů KVS probíhají ve spolupráci s policií a obcí s rozšířenou působností (ORP), která může nařídit odebrání zvířat.

Inspektoři KVS se musí zabývat každým podnětem, který obdrží. „Naprostá většina kontrol v oblasti welfare zvířat probíhá bez předchozího nahlášení, k hlášení předem dochází pouze v ojedinělých případech, kdy opakovaně není možno neohlášenou kontrolu provést, protože chovatel bydlí jinde, než jsou chovatelské prostory a podobně,“ popisuje postupy veterinární správy Petr Majer. Pokud inspektoři při kontrole zjistí, že dochází k porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání, předává případ ORP – ta může krom nařízení odebrání zvířat uložit chovateli pokutu ve výši až 3 miliony korun. „V případě, že je to obzvláště závažné týrání, které by mohlo naplňovat skutkovou podstatu trestného činu týrání zvířat, podává KVS podnět k zahájení trestního stíhání přímo policii nebo státnímu zastupitelství, dodává Majer.

(Ne)sdílejte, než to smažou

Nejen přehazování odpovědnosti v rámci řešení jednotlivých případů je nešvarem, který hatí vyšetřování a následný možný postih tyranů. V dnešní době totiž lidé často postupují tak, aby to pro ně bylo co nejjednodušší. Místo komunikace s příslušnými orgány, které by v celé situaci skutečně mohly něco změnit, proto volí zveřejnění důkazů na sociálních sítích. Přitom je prakticky nemožné zamezit potenciálnímu pachateli trestného činu týrání zvířat, aby se k videu sám nedostal a následně pak „nezametl“ stopy. Což může krom jiného znamenat, že se zvířat zbaví. Takže nejen, že sdílení zvířata nezachrání, ale navíc ještě pachatel unikne trestu.

Právě tresty jsou dnes díky novele trestního zákoníku mnohem vyšší. „Do 1. 6. 2020 soudce neměl téměř žádnou možnost doposud netrestané osobě uložit trest odnětí svobody za týrání zvířat v nepodmíněné podobě, tedy až na výjimky nemohl pachatele týrání zvířat poslat do vězení,“ upozorňuje Robert Plicka z advokátní kanceláře Plicka & Partners, která je autorem novely. Tresty v podobě nepodmíněného vězení teď mohou dostat také chovatelé, kteří chovají zvířata v nevhodných podmínkách – ať už jde o zemědělská družstva nebo provozovatele množíren. „V té nejpřísnější sazbě je možné pachateli udělit trest v podobě odnětí svobody v délce 5-10 let,“ dodává advokát.

Z tyrana násilníkem

Novela trestního zákoníku zvyšující sankce za týrání zvířat měla celou řadu odpůrců z řad politiků. Ti viděli největší problém ve srovnatelných trestech jak za týrání zvířat, tak lidí. Podle Roberta Plicky to spolu ale úzce souvisí. „My jsme v rámci prosazování novely trestního zákoníku jednoznačně vysvětlovali, že týrání zvířat je pouhým předstupněm následného týrání lidí. Ze statistik totiž jasně vyplývá, že pachatelé týrání zvířat se poté dopouštěli týrání dětí, seniorů apod. Tím, že zákonodárci zvýšili tresty za týrání zvířat, tak samozřejmě chrání i lidi.“

Jenže není týrání jako týrání. Jak napsal George Orwell – všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Byť měla tato věta reflektovat lidskou společnost, ve skutečnosti přesně vystihuje českou legislativu. „Týrání zvířat v obecné rovině je jakékoliv jednání, které je v rozporu se zákonem a v jehož důsledku dojde k utrpení zvířete. Je tam důležitý dovětek, že to musí být v rozporu se zákonem, jelikož zákon bohužel rozlišuje mezi domácími zvířaty, volně žijícími zvířaty a hospodářskými zvířaty, a to, co by u psa a kočky bylo slovy zákona týrání, tak u hospodářských zvířat se za týrání nepovažuje,“ upozorňuje advokát Robert Plicka s tím, že kdyby se u koček a psů praktikovala např. kastrace bez umrtvení, jako tomu je v případě hospodářských zvířat, bylo by to s největší pravděpodobností posouzeno nejen jako přestupek, ale dokonce i jako trestný čin.

Organizace Hlas zvířat spolu s advokátní kanceláří Plicka & Partners se s těmito případy často setkávají v praxi. „Obec s rozšířenou působností i policie často argumentuje tím, že by ten a ten kus šel stejně na jatka. Často se zvířetem zacházejí jako s určitou komoditou, což komplikuje i naši snahu o převoz zvířat do hospodářských azylů. Nechtějí s tím mít takovou starost, jako třeba v případě kotěte či štěněte. Přitom podle dostupných studií nelze říct, že by hospodářská zvířata cítila méně bolesti než psi a kočky,“ dodává Robert Plicka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Sledujte velkou předvolební debatu a hlasujte v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?
Sledujte v TV

Sledujte velkou předvolební debatu a hlasujte v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Pro moderní levici je migrace obohacující jev. Brusel možná otevře hranice, říká Weigl

Podle ředitele Institutu Václava Klause (IVK) Jiřího Weigla je migrace statisíců až milionů lidí nejen z Afghánistánu opravdovým problémem, který se týká i Česka. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zdůraznil, že migrace je téma moderní evropské levice. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková mu ale vmetla, že jen straší a zamrznul ve světě před pěti lety. Ta si myslí, že chce premiér Andrej Babiš (ANO) tímto tématem vyhrát ve volbách.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne měl v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil ve středu dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čekal odpoledne poměrně nabitý program. Měl totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

reklama