reklama

Pravidla při nahlášení týrání zvířat? Zdokumentovat, oznámit, nesdílet

Surové bití, držení na řetězu, který pomalu zarůstá do masa, živoření v podmínkách, které vážně ohrožují zdraví, ale i uvázání v lese u stromu nebo vyhození v zalepené krabici – forem týrání zvířat je spousta a stejně jako lidská fantazie nemá hranice. Jak správně postupovat, když chcete zvířatům opravdu pomoci?

reklama

Projekt Prima Mazlíček si pro vás ve spolupráci s organizací Hlas zvířat a advokátní kanceláří Plicka&Partners připravil právní poradnu zaměřenou na zvířata a vše kolem nich. Nejen znění zákonů, ale i praktické rady a tipy jak postupovat v situacích, do kterých se může dostat každý z nás – to je FRANTIŠKOVA PORADNA, která nese jméno po patronovi zvířat sv. Františku z Assisi.

„Prvotním úkolem pro oznamovatele nebo svědka týrání je nenechávat si tuto informaci pro sebe, nebýt lhostejný,“ říká Tereza Plicka z organizace Hlas zvířat. V případě, že se stanete svědkem týrání zvířat nebo máte podezření, že se o tento trestný čin jedná, je potřeba pořídit důkazy – fotografie nebo videa, nejlépe s komentářem a přesnou polohu místa (třeba skrze mapy v mobilu). „Pokud má oznamovatel všechny tyto důkazní materiály, je nejlepší se obrátit s trestním oznámením na Policii České republiky, případně zaslat podnět na příslušnou krajskou veterinární zprávu. Trestní oznámení můžete adresovat také státnímu zastupitelství,“ upřesňuje Plicka.

Není důkaz, není případ

Dokumentace týrání je pro řádné šetření případu příslušnými orgány nezbytná. „Pokud přijde trestní oznámení bez důkazů, policie většinou takový případ odloží. A jestli si oznamovatel nevěří, že podnět nebo trestní oznámení sepíše správně, může kontaktovat naši organizaci. Na webu hlaszvirat.cz najde formulář, kde vyplní potřebné údaje a kontakt na sebe, abychom se v případě potřeby mohli doptat na konkrétní informace,“ popisuje Tereza Plicka.

Pokud se rozhodnete jednat takříkajíc na vlastní pěst, je užitečné v oznámení uvést, že chcete být seznámeni s výsledkem šetření. „Pokud odpověď neobdržíte, můžete se opět obrátit na nás – i my se s tím v praxi setkáváme, kdy píšeme stížnosti nebo urgence ať už na postup kontrolního orgánu, nebo dáváme stížnosti na nadřízený orgán. Každopádně je důležité se snažit případ dokončit,“ dodává Plicka s tím, že i když Hlas zvířat a další neziskové organizace mohou oznamovateli pomoci, nemohou za něj vše vyřešit. Nemají totiž žádnou pravomoc ať už vstoupit na cizí pozemek, nebo zvířata odebrat.

Dobrý den, tady KVS

Oproti tomu pravomoc inspektorů veterinární správy jsou mnohem větší. „Inspektoři mohou vstupovat do prostoru, kde probíhá chov zvířat, chovatel je v podstatě povinen jim poskytnout součinnost, spolupracovat s nimi, doložit veškerou potřebnou dokumentaci. Bohužel do jisté míry (třeba v případech množíren) chov často probíhá v obydlí, není v žádném hospodářském objektu – tam bohužel kompetence KVS naráží na hranice, které jsou dány tzv. nedotknutelností obydlí, a tu nemůže inspektor porušovat,“ vysvětluje Petr Majer ze Státní veterinární správy ČR. I to je důvod proč v problematických případech kontroly inspektorů KVS probíhají ve spolupráci s policií a obcí s rozšířenou působností (ORP), která může nařídit odebrání zvířat.

Inspektoři KVS se musí zabývat každým podnětem, který obdrží. „Naprostá většina kontrol v oblasti welfare zvířat probíhá bez předchozího nahlášení, k hlášení předem dochází pouze v ojedinělých případech, kdy opakovaně není možno neohlášenou kontrolu provést, protože chovatel bydlí jinde, než jsou chovatelské prostory a podobně,“ popisuje postupy veterinární správy Petr Majer. Pokud inspektoři při kontrole zjistí, že dochází k porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání, předává případ ORP – ta může krom nařízení odebrání zvířat uložit chovateli pokutu ve výši až 3 miliony korun. „V případě, že je to obzvláště závažné týrání, které by mohlo naplňovat skutkovou podstatu trestného činu týrání zvířat, podává KVS podnět k zahájení trestního stíhání přímo policii nebo státnímu zastupitelství, dodává Majer.

(Ne)sdílejte, než to smažou

Nejen přehazování odpovědnosti v rámci řešení jednotlivých případů je nešvarem, který hatí vyšetřování a následný možný postih tyranů. V dnešní době totiž lidé často postupují tak, aby to pro ně bylo co nejjednodušší. Místo komunikace s příslušnými orgány, které by v celé situaci skutečně mohly něco změnit, proto volí zveřejnění důkazů na sociálních sítích. Přitom je prakticky nemožné zamezit potenciálnímu pachateli trestného činu týrání zvířat, aby se k videu sám nedostal a následně pak „nezametl“ stopy. Což může krom jiného znamenat, že se zvířat zbaví. Takže nejen, že sdílení zvířata nezachrání, ale navíc ještě pachatel unikne trestu.

Právě tresty jsou dnes díky novele trestního zákoníku mnohem vyšší. „Do 1. 6. 2020 soudce neměl téměř žádnou možnost doposud netrestané osobě uložit trest odnětí svobody za týrání zvířat v nepodmíněné podobě, tedy až na výjimky nemohl pachatele týrání zvířat poslat do vězení,“ upozorňuje Robert Plicka z advokátní kanceláře Plicka & Partners, která je autorem novely. Tresty v podobě nepodmíněného vězení teď mohou dostat také chovatelé, kteří chovají zvířata v nevhodných podmínkách – ať už jde o zemědělská družstva nebo provozovatele množíren. „V té nejpřísnější sazbě je možné pachateli udělit trest v podobě odnětí svobody v délce 5-10 let,“ dodává advokát.

Z tyrana násilníkem

Novela trestního zákoníku zvyšující sankce za týrání zvířat měla celou řadu odpůrců z řad politiků. Ti viděli největší problém ve srovnatelných trestech jak za týrání zvířat, tak lidí. Podle Roberta Plicky to spolu ale úzce souvisí. „My jsme v rámci prosazování novely trestního zákoníku jednoznačně vysvětlovali, že týrání zvířat je pouhým předstupněm následného týrání lidí. Ze statistik totiž jasně vyplývá, že pachatelé týrání zvířat se poté dopouštěli týrání dětí, seniorů apod. Tím, že zákonodárci zvýšili tresty za týrání zvířat, tak samozřejmě chrání i lidi.“

Jenže není týrání jako týrání. Jak napsal George Orwell – všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Byť měla tato věta reflektovat lidskou společnost, ve skutečnosti přesně vystihuje českou legislativu. „Týrání zvířat v obecné rovině je jakékoliv jednání, které je v rozporu se zákonem a v jehož důsledku dojde k utrpení zvířete. Je tam důležitý dovětek, že to musí být v rozporu se zákonem, jelikož zákon bohužel rozlišuje mezi domácími zvířaty, volně žijícími zvířaty a hospodářskými zvířaty, a to, co by u psa a kočky bylo slovy zákona týrání, tak u hospodářských zvířat se za týrání nepovažuje,“ upozorňuje advokát Robert Plicka s tím, že kdyby se u koček a psů praktikovala např. kastrace bez umrtvení, jako tomu je v případě hospodářských zvířat, bylo by to s největší pravděpodobností posouzeno nejen jako přestupek, ale dokonce i jako trestný čin.

Organizace Hlas zvířat spolu s advokátní kanceláří Plicka & Partners se s těmito případy často setkávají v praxi. „Obec s rozšířenou působností i policie často argumentuje tím, že by ten a ten kus šel stejně na jatka. Často se zvířetem zacházejí jako s určitou komoditou, což komplikuje i naši snahu o převoz zvířat do hospodářských azylů. Nechtějí s tím mít takovou starost, jako třeba v případě kotěte či štěněte. Přitom podle dostupných studií nelze říct, že by hospodářská zvířata cítila méně bolesti než psi a kočky,“ dodává Robert Plicka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama