Recept na to, jak vytáhnout Česko z ekonomické krize, hledá každý někde jinde. Část opozice navrhuje krátkodobé řešení v podobě zrušení DPH na palivo či energie nebo zastropování cen, vláda naopak hovoří o kontrole na straně výdajů a ekonomové střízlivě situaci hodnotí s tím, že je třeba se s tím naučit žít. S řešením přichází i pražský náměstek pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který doporučuje zavést euro a zvednout daně.
„To nejtěžší profesora Petra Fialu (ODS) teprve čeká. Dříve či později totiž bude muset přesvědčit vlastní stranu a voliče, že sen o nezávislé a silné koruně je nenávratně pryč. A spolu s ním i sliby o jakémsi blíže nedefinovaném štíhlém státu,“ píše Vyhnánek s tím, že si přístupu premiéra v současné době velmi váží, ale je podle něj na čase překonat ideologické pózy a vrhnout se do nepopulárních řešení.
Jedno z těch prvních, které navrhuje, je zavedení eura. Česká koruna je podle něj příliš kolísavá a zranitelná a současná situace ukazuje, že hlubší integrace s evropskými orgány je nutná.
KOMENTÁŘ: Zastropováním cen benzínu se drahoty nezbavíme. Situaci to ještě zhorší
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) nastínil, jak chce vláda řešit rostoucí ceny benzínu, nafty nebo energií. Jednou z možností je prý zastropování cen. Jako by někdo zapomněl, že tím jen strčíme hlavu do písku a ve skutečnosti tím zdražování energetických komodit nevyřešíme. Situaci to jen zhorší, pokvete šmelina a černý trh a na pumpách se budou tvořit fronty.
Zvýšení majetkových daní není bolševismus
„Štíhlý stát v podání české pravice znamená v první řadě fiktivní škrty, podfinancovanou armádu a mizerně zaplacené státní zaměstnance. Je nejvyšší čas vytrhnout se z řetězu ideologické zaslepenosti. Česká republika potřebuje tváří v tvář posledním událostem hlubší integraci do evropských struktur skrz přijetí eura. A nutně musí navýšit příjmy do státní kasy, aby ufinancovala silnou armádu a mohla si mimo jiné dovolit motivované a špičkově vzdělané státní zaměstnance,“ uvedl Pavel Vyhnánek na svém Facebooku.
Ufinancováni nároků na armádu, zaměstnance a další státní výdaje je podle něj možné jen tehdy, pokud dojde ke zvýšení daní.
„Současné příjmy státu na to ani omylem nestačí a jít tou nejsnazší cestou, tedy zvyšovat DPH a zdanění práce, by bylo chybou, protože bychom zvýšili počet lidí na hranici chudoby, demotivovali je od práce a dále štěpili společnost. Ještě ale zbývá řada jiných možností, které jsou běžné i v těch nejpravicovějších zemích, zatímco u nás je vydáváme pomalu za bolševismus. Ano, mluvím například o majetkových daních,“ doplnil náměstek zvolený v Praze za Prahu sobě.
Je úleva mít v dobách krize příčetného a prozápadně orientovaného premiéra, nikoli bláznivého chaota závislého na...
Posted by Pavel Vyhnánek on Sunday, March 6, 2022
Na to ale podle něj bude muset premiér i celá vláda najít odvahu.
„Skutečná odvaha se totiž projeví až při přijímání nepopulárních, avšak dlouhodobě nezbytných kroků. A ty nás teprve čekají. Teď jsme všichni semknutí a současná opatření společnost bez diskuse přijímá. Další měsíce a roky ale přinesou nové, obtížné rébusy k řešení. Snad bude premiér této země statečný,“ doplnil náměstek nepřímo mířenou výzvu směrem k Fialovi.
Žádné daně nezvýšíme, sliboval Fiala
Pokud by se vláda v budoucnu skutečně touto cestou musela vydat, opravdu by se svým slibům zásadně zpronevěřila. Nejde ani spočítat, kolikrát současní ministři nebo premiér zopakovali, že zvýšení daní nepřipadá v úvahu. Petr Fiala to řekl i ve svém prvním projevu před novou Poslaneckou sněmovnou.
„Slíbili jsme lidem, že nebudeme zvyšovat celkově daně. Dokonce jsme se zavázali, že přineseme daňovou brzdu, to znamená, že legislativně zakotvíme to, že když celkově daně dosáhnou určité výše, tak už vláda nebude moci zvýšit nějakou daň, aniž by jinou nesnížila. To je náš závazek – a to taky v průběhu volebního období uděláme a připravíme,“ řekl tehdy premiér. A stejně tak to měla koalice Spolu ve volebním programu.
Na tom, že zvyšování daní ODS odmítá, si Petr Fiala trvá.
„V tuto chvíli vláda řeší akutní pomoc Ukrajině při její obraně před ruskou vojenskou agresí, pomoc válečným uprchlíkům a další přímé krátkodobé dopady na ČR. Začínáme se ale zabývat i tím, jaké dopady bude mít tento válečný konflikt v dlouhodobějším měřítku. Stále platí, ze naše vláda nechce zvyšovat daňovou zátěž občanů,“ uvedl Fiala pro CNN Prima NEWS.
Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem Partie Terezie Tománkové: