Před 105 lety se narodila autorka panenky Barbie. Co jste o ikonické hračce nevěděli?

Ruth Handlerová, která se narodila přesně před 105 lety, vytvořila jednu z nejúspěšnějších hračkářských společností na světě – Mattel. Její panenka Barbie je stále jednou z nejoblíbenějších a nejikoničtějších hraček. Za příběhem a popularitou Barbie stojí mnoho práce a úsilí. Po kom panenka dostala své jméno? Proč se Handlerová zabývala také prsní protetikou?

Handlerová se narodila jako Ruth Marianna Mosková 4. listopadu 1916 v Denveru ve státě Colorado. V roce 1938 se provdala za svého přítele ze střední školy Elliota Handlera. S Haroldem „Mattem“ Matsonem vytvořili Handlerovi v roce 1945 garážovou dílnu.

Název firmy Mattel vznikl spojením písmen jejich příjmení a jména. Matson svůj podíl ve firmě brzy prodal, takže Handlerovi převzali plnou kontrolu. Prvními výrobky společnosti byly rámečky na obrázky. Z jejich zbytků nakonec Elliot začal vyrábět nábytek do domečků pro panenky. Ten byl tak úspěšný, že Mattel začal vyrábět pouze hračky.

A jak nápad na panenku vůbec vznikl? Handlerová pozorovala svou dceru Barbaru a její kamarádky, jak si hrají s papírovými panenkami. Děti vymýšlely si role studentek, roztleskávaček i zaměstnaných dospělých. Během rodinného výletu do Švýcarska v jednom obchodě uviděla Handlerová panenku Bild Lilli německé výroby a jednu si koupila. Panenka Bild Lilli byla sběratelským artiklem a nebyla určena k prodeji dětem, Handlerová ji však použila jako základ pro návrh první Barbie.

K představení dospívající modelky Barbie skeptickým kupcům došlo na každoročním veletrhu hraček v New Yorku 9. března 1959. Nová panenka se velmi lišila od panenek pro miminka a batolata, které byly v té době populární a k dostání. Jednalo se o panenku s tělem dospělého člověka.

Barbie Millicent Robertsová

Handlerová vytvořila pro první panenku Barbie osobní příběh. Jmenovala se Barbie Millicent Robertsová a pocházela z Willows ve Wisconsinu. Přítel Barbie Ken debutoval o dva roky později. Málo se ví, že obě panenky dostaly jména podle autorčiných dětí.

Barbie se dodávala buď jako brunetka, nebo jako blondýnka a v roce 1961 vznikla i se zrzavými vlasy. V roce 1980 byla představena první afroamerická a hispánská Barbie.

Aktuálně má panenka verzí už nespočet, chlubit se může více než 125 různými profesemi. Stala se například prezidentkou Spojených států, stavařkou nebo počítačovou inženýrkou.

„Barbie vždy reprezentovala pro ženy možnost volby. Ani v prvních letech se Barbie nemusela spokojit pouze s tím, že je Kenovou přítelkyní nebo náruživou nakupující. Měla například oblečení, které jí umožnilo zahájit kariéru zdravotní sestry, letušky nebo zpěvačky v nočním klubu. Věřím, že možnosti, které Barbie představuje, pomohly panence zpočátku zaujmout nejen dcery, které jednou budou tvořit první velkou vlnu žen profesionálek, ale také matky,“ komentovala svůj nejúspěšnější produkt Handlerová.

Rakovina dohnala autorku k patentu umělých prsou

Barbie se ale stala i terčem kritiky. A to kvůli své dokonalé a až nereálné postavě, která měla na řadu dívek velký vliv. Zosobňovala totiž ideál krásy. Teprve v roce 2016 společnost uvedla na trh další tři typy postav Barbie – plnoštíhlou, útlou a vysokou.

První Barbie se prodávala za 3 dolary (asi 66 korun). Dnes za „bárbínu“ z roku 1959 v bezvadném stavu dostanete nebo zaplatíte až 27 tisíc dolarů (necelých 600 tisíc korun). Nejprodávanějším typem byla Totally Hair Barbie z roku 1992, která měla vlasy od vršku hlavy až po prsty na nohou.

Handlerová se ale nevěnovala ve svém životě pouze hračkám. Získala dokonce patent na prsní náhradu. Poté, co v roce 1970 kvůli boji s rakovinou přišla o prsa, hledala pro sebe vhodnou protetiku. Zklamaná dostupnými možnostmi se ale pustila do vlastního návrhu, který měl být přirozenější. V roce 1975 získala patent na protézu Nearly Me.

Handlerová v 80 letech onemocněla rakovinou tlustého střeva. Zemřela 27. dubna 2002 ve věku 85 let. Její manžel Elliot pak 21. července 2011.

Tagy: