reklama

Češi jsou neuvěřitelní, říká jazzový mág Cobham. Před koncerty sleduje kreslené filmy

Bubeník Billy Cobham je díky své dynamické a bezchybné hře považován za ikonu jazzu. V minulosti s nyní 77letým rodákem z Panamy spolupracovali například Prince či Phill Collins. Stopu v jeho životě pak zanechali i Češi. „Jsou neuvěřitelní. Mí dva kolegové byli Češi – Miroslav Vitouš, kterého považuji za jednoho z nejlepších basistů na světě, a Jan Hammer. Ten se mnou hrál v kapele na klávesy,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Cobham pochází z hudební rodiny. Za bubny sedl poprvé v osmi letech na koncertě se svým otcem. „Hrál na piano. Řekl mi, že nemá bubeníka a zda s ním nechci hrát. Souhlasil jsem. Předtím jsem nikdy bicí neviděl, ale užili jsme si to,“ vzpomínal. Od té chvíle prý bubnům propadl.

Za téměř 70 let v hudebním světě se vypiloval až k nejlepším jazzovým bubeníkům. „Je to můj život a tvrdá práce. V podstatě nic jiného neznám, jsem tím posedlý, dělám to pořád,“ přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS. Světoznámým se stal díky své dynamické a obzvlášť rychlé hře. „Po nějaké době to začne být jako cokoliv jiného, co děláte. Věnujete tomu hodně času každý den, až je to přirozená součást vašeho života,“ vysvětlil.

Prozradil i to, jak se na velké koncerty připravuje. „Když mám poblíž televizi a mohu se uvolnit, koukám se na kreslené filmy,“ řekl. V jazzové kapele jako bubeník udává tempo, vše podle něj ale záleží na tom, jak si člověk představuje vnitřní proces a jak ho prezentuje navenek. „Pomocí rytmu, který udávám, pomáhám ostatním hudebníkům a oni zase pomáhají mně,“ podotkl.

Posluchači cítí to, co my

Co však Cobhama přivedlo k jazzu? „Jazz je velice široký pojem. Má to co do činění s tím, kde jste vyrostl a co jste jako malý viděl. Mě ovlivňuje vše, co mě v životě potkalo. I zkušenost z tohoto rozhovoru dám do své hry,“ podotkl. Doplnil, že jazz je příběh, ať člověk chce, nebo ne. „Posluchači vždy budou cítit to, co my. Vždy vás vezeme s sebou. Je to o emocích a příbězích,“ konstatoval.

Do Česka bubeník zavítal na Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. „Čeští hudebníci jsou neuvěřitelní. Sám jsem měl dva kolegy z Česka – Miroslava Vitouše, výborného jazzového basistu, kterého považuji za jednoho z nejlepších na světě, ať jde o jakýkoliv žánr,“ podotkl.

Druhým byl Jan Hammer, který je známý především tím, že napsal hudbu k seriálu Miami Vice. „Byl se mnou i v kapele Mahavishnu Orchestra, kde hrál na klávesy,“ přiblížil. Oba považuje za součást svého života. „Ovlivnili mě a máme společné zážitky,“ přiznal. V Českém Krumlově dosud nikdy nebyl. „Je ale zajímavé vidět propojení představení naší kapely s českým orchestrem. Jak se dohromady propojí naše osobnosti,“ podotkl.

V Česku se pak cítí jako doma. „Je mi tu příjemně, jako bych byl doma, v Panamě. Cítím se tu tak bezpečně, že bych o tom chtěl něco napsat nebo složit,“ řekl. Na dotaz, dokdy by chtěl hrát, odpověděl jasně. „Dokud nezemřu. Tohle je můj život,“ uzavřel.

Tagy:
kariéra Nový den kapela Češi pořady CNN Prima NEWS hudebník bubeník přátelé jazz Billy Cobham Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Hlavní zprávy

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne má v Lánech nabitý program
Miloš Zeman

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne má v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čeká odpoledne poměrně nabitý program. Má totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc
Názory

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc

Zákon o 1,5metrovém rozestupu při předjíždění cyklistů znovu rozvířil nekonečnou zákopovou válku, která v Praze probíhá mezi zastánci cyklistické a automobilové dopravy. Dopravní prostředek však v tomto souboji působí často pouze jako symbol stále vyhrocenějšího sváru mezi takzvanými progresivity a konzervativci, kteří nechtějí ustoupit ani o píď. Kodaň přitom ukazuje, že si všichni účastníci dopravního provozu mohou vyjít vstříc.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama