reklama

Češi jsou neuvěřitelní, říká jazzový mág Cobham. Před koncerty sleduje kreslené filmy

Bubeník Billy Cobham je díky své dynamické a bezchybné hře považován za ikonu jazzu. V minulosti s nyní 77letým rodákem z Panamy spolupracovali například Prince či Phill Collins. Stopu v jeho životě pak zanechali i Češi. „Jsou neuvěřitelní. Mí dva kolegové byli Češi – Miroslav Vitouš, kterého považuji za jednoho z nejlepších basistů na světě, a Jan Hammer. Ten se mnou hrál v kapele na klávesy,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Cobham pochází z hudební rodiny. Za bubny sedl poprvé v osmi letech na koncertě se svým otcem. „Hrál na piano. Řekl mi, že nemá bubeníka a zda s ním nechci hrát. Souhlasil jsem. Předtím jsem nikdy bicí neviděl, ale užili jsme si to,“ vzpomínal. Od té chvíle prý bubnům propadl.

Za téměř 70 let v hudebním světě se vypiloval až k nejlepším jazzovým bubeníkům. „Je to můj život a tvrdá práce. V podstatě nic jiného neznám, jsem tím posedlý, dělám to pořád,“ přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS. Světoznámým se stal díky své dynamické a obzvlášť rychlé hře. „Po nějaké době to začne být jako cokoliv jiného, co děláte. Věnujete tomu hodně času každý den, až je to přirozená součást vašeho života,“ vysvětlil.

Prozradil i to, jak se na velké koncerty připravuje. „Když mám poblíž televizi a mohu se uvolnit, koukám se na kreslené filmy,“ řekl. V jazzové kapele jako bubeník udává tempo, vše podle něj ale záleží na tom, jak si člověk představuje vnitřní proces a jak ho prezentuje navenek. „Pomocí rytmu, který udávám, pomáhám ostatním hudebníkům a oni zase pomáhají mně,“ podotkl.

Posluchači cítí to, co my

Co však Cobhama přivedlo k jazzu? „Jazz je velice široký pojem. Má to co do činění s tím, kde jste vyrostl a co jste jako malý viděl. Mě ovlivňuje vše, co mě v životě potkalo. I zkušenost z tohoto rozhovoru dám do své hry,“ podotkl. Doplnil, že jazz je příběh, ať člověk chce, nebo ne. „Posluchači vždy budou cítit to, co my. Vždy vás vezeme s sebou. Je to o emocích a příbězích,“ konstatoval.

Do Česka bubeník zavítal na Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. „Čeští hudebníci jsou neuvěřitelní. Sám jsem měl dva kolegy z Česka – Miroslava Vitouše, výborného jazzového basistu, kterého považuji za jednoho z nejlepších na světě, ať jde o jakýkoliv žánr,“ podotkl.

Druhým byl Jan Hammer, který je známý především tím, že napsal hudbu k seriálu Miami Vice. „Byl se mnou i v kapele Mahavishnu Orchestra, kde hrál na klávesy,“ přiblížil. Oba považuje za součást svého života. „Ovlivnili mě a máme společné zážitky,“ přiznal. V Českém Krumlově dosud nikdy nebyl. „Je ale zajímavé vidět propojení představení naší kapely s českým orchestrem. Jak se dohromady propojí naše osobnosti,“ podotkl.

V Česku se pak cítí jako doma. „Je mi tu příjemně, jako bych byl doma, v Panamě. Cítím se tu tak bezpečně, že bych o tom chtěl něco napsat nebo složit,“ řekl. Na dotaz, dokdy by chtěl hrát, odpověděl jasně. „Dokud nezemřu. Tohle je můj život,“ uzavřel.

Tagy:
kariéra Nový den kapela Češi pořady CNN Prima NEWS hudebník bubeník přátelé jazz Billy Cobham Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Hlavní zprávy

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti
Koronavirus

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama