Rozhovor se skladatelem a jazzovým bubeníkem Billy Cobhamem
Bubeník Billy Cobham je díky své dynamické a bezchybné hře považován za ikonu jazzu. V minulosti s nyní 77letým rodákem z Panamy spolupracovali například Prince či Phill Collins. Stopu v jeho životě pak zanechali i Češi. „Jsou neuvěřitelní. Mí dva kolegové byli Češi – Miroslav Vitouš, kterého považuji za jednoho z nejlepších basistů na světě, a Jan Hammer. Ten se mnou hrál v kapele na klávesy,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Cobham pochází z hudební rodiny. Za bubny sedl poprvé v osmi letech na koncertě se svým otcem. „Hrál na piano. Řekl mi, že nemá bubeníka a zda s ním nechci hrát. Souhlasil jsem. Předtím jsem nikdy bicí neviděl, ale užili jsme si to,“ vzpomínal. Od té chvíle prý bubnům propadl.
Za téměř 70 let v hudebním světě se vypiloval až k nejlepším jazzovým bubeníkům. „Je to můj život a tvrdá práce. V podstatě nic jiného neznám, jsem tím posedlý, dělám to pořád,“ přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS. Světoznámým se stal díky své dynamické a obzvlášť rychlé hře. „Po nějaké době to začne být jako cokoliv jiného, co děláte. Věnujete tomu hodně času každý den, až je to přirozená součást vašeho života,“ vysvětlil.
Prozradil i to, jak se na velké koncerty připravuje. „Když mám poblíž televizi a mohu se uvolnit, koukám se na kreslené filmy,“ řekl. V jazzové kapele jako bubeník udává tempo, vše podle něj ale záleží na tom, jak si člověk představuje vnitřní proces a jak ho prezentuje navenek. „Pomocí rytmu, který udávám, pomáhám ostatním hudebníkům a oni zase pomáhají mně,“ podotkl.
Posluchači cítí to, co my
Co však Cobhama přivedlo k jazzu? „Jazz je velice široký pojem. Má to co do činění s tím, kde jste vyrostl a co jste jako malý viděl. Mě ovlivňuje vše, co mě v životě potkalo. I zkušenost z tohoto rozhovoru dám do své hry,“ podotkl. Doplnil, že jazz je příběh, ať člověk chce, nebo ne. „Posluchači vždy budou cítit to, co my. Vždy vás vezeme s sebou. Je to o emocích a příbězích,“ konstatoval.
Do Česka bubeník zavítal na Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově. „Čeští hudebníci jsou neuvěřitelní. Sám jsem měl dva kolegy z Česka – Miroslava Vitouše, výborného jazzového basistu, kterého považuji za jednoho z nejlepších na světě, ať jde o jakýkoliv žánr,“ podotkl.
Druhým byl Jan Hammer, který je známý především tím, že napsal hudbu k seriálu Miami Vice. „Byl se mnou i v kapele Mahavishnu Orchestra, kde hrál na klávesy,“ přiblížil. Oba považuje za součást svého života. „Ovlivnili mě a máme společné zážitky,“ přiznal. V Českém Krumlově dosud nikdy nebyl. „Je ale zajímavé vidět propojení představení naší kapely s českým orchestrem. Jak se dohromady propojí naše osobnosti,“ podotkl.
V Česku se pak cítí jako doma. „Je mi tu příjemně, jako bych byl doma, v Panamě. Cítím se tu tak bezpečně, že bych o tom chtěl něco napsat nebo složit,“ řekl. Na dotaz, dokdy by chtěl hrát, odpověděl jasně. „Dokud nezemřu. Tohle je můj život,“ uzavřel.