Na Silvestra roku 2020 si myslel, že je jeho fotbalová kariéra u konce. To by nebylo to nejhorší. Poté, co mu v ruce vybuchla pyrotechnika, se obránce Omar Elabdellaoui bál, že už nikdy neuvidí. Lékaři mu dávali maximálně desetiprocentní šanci na to, že se mu zrak vrátí. Zázrak po jedenácti operacích vyšel a 30letý Nor se o víkendu těšil z comebacku v dresu tureckého Galatasaraye Istanbul. Odehrál celých 90 minut.
Dne 26. prosince 2020 ještě zvládl na postu pravého beka celý zápas proti Trabzonsporu. Pak dostal jako zbytek týmu volno, chtěl si užít příchod nového roku. Ale 2. ledna proti Antalyasporu už nenastoupil, stejně jako během dalších 13 měsíců. „Nevidím, nevidím!“ křičel na Silvestra před svými přáteli a rodinou včetně tří dětí.
MS ve fotbale 2022
Pyrotechnika předčasně explodovala přímo před jeho obličejem. Úlomky pronikly kůží a dostaly se mu do očí, navíc vzplála jeho bunda. Díky včasnému zásahu manželky Anny nebyly následky ještě horší, nicméně i tak byla situace velmi vážná.
Po příjezdu do istanbulské nemocnice neslyšel pozitivní zprávy. Byl prohlášen za klinicky slepého. „Kvůli střelnému prachu jsem měl spálenou tvář. Myslím, že pro lékaře bylo těžké hned říct, jak špatné to bylo. V jednom okamžiku jsem popadl doktorku a řekl: ‚Chci vědět pravdu, chci vědět, jak je to špatné.‘ Ona odpověděla: ‚Vaše levé oko nevypadá tak špatně, ale u pravé oka opravdu nevíme.‘ Jakmile jsem to slyšel, věděl jsem, že situace není dobrá,“ popsal pro britský Guardian Elabdellaoui.
Podruhé se mi splnil sen
Hráč – který prošel akademií Manchesteru City, hrál německou bundesligu, v Nizozemsku, Řecku i za anglický Hull City – neměl první týdny příliš dobré vyhlídky. „Všechno bylo tmavé – nevěděl jsem, jestli je noc nebo den. Slyšel jsem jen zvuky a hlasy. A když nevidíte, slyšíte všechno mnohem hlasitěji.“ Šance na to, že se vrátí do normálního života, natož do profesionálního fotbalu, byly mizivé.
Klubový lékař Galatasaraye začal zkoumat, jak realizovat něco takřka nemožného – vrátit Elabdellaouimu zrak. Loni v únoru rodák z Osla odcestoval se svým agentem za doktorem Edwardem Hollandem do USA na kliniku Cincinnati Eye Institute, kde se Holland stal díky transplantaci rohovky průkopníkem. Pravděpodobnost toho, že fotbalista opět uvidí, však byla pouhých 5 až 10 procent.
Po celkem 11 operacích se však zázrak podařil. Během dlouhé procedury se udržoval v kondici pod vedením trenéra z NFL, dělal vše pro to, aby byl připravený znovu obléct dres istanbulského klubu, který nákladnou léčbu financoval.
Norský reprezentant se 12. února objevil na lavičce, o více než týden později už nastoupil v základní sestavě v zápasu SüperLig po 432 dnech. Musel si zvyknout na to, že bude nastupovat se speciálními brýlemi, které fotbaloví fanoušci kdysi viděli třeba na Nizozemci Edgaru Davidsovi. Ale to mu nijak nebrání v nadšení.
„Nikdy si nemyslíte, že vidět se může stát snem – prostě to předtím berete jako samozřejmost,“ podotkl. „Jsem zpět na hřišti a dělám to, co miluji ze všeho nejvíc. Už podruhé se mi splnil sen. Připadalo mi, jako bych s fotbalem začal znovu.“
🧿 𝐎 𝐌 𝐀 𝐑 𝐄 𝐋 𝐀 𝐁 𝐃 𝐄 𝐋 𝐋 𝐀 𝐎 𝐔 𝐈 💛❤️ pic.twitter.com/lsi9zja60L
— Galatasaray EN (@Galatasaray) February 21, 2022