Přestože covidová čísla nekontrolovaně rostou, nelze současný běžný život českých občanů srovnávat se situací, ve které žili před rokem. Země již v podstatě několik týdnů fungovala v tvrdém lockdownu – zavřená byla většina obchodů, posedět u jídla či piva v restauraci bylo nemyslitelné a platil přísný zákaz nočního vycházení. Paradoxně přitom byly počty nových případů nižší, než tomu je v posledních dnech.
Pro srovnání v úterý přibylo 14 539 nových případů. Počet hospitalizovaných činil 3 295 z nichž ve vážném stavu bylo 486. V úterý 10. listopadu 2020 přitom laboratoře odhalily „jen“ 9 016 případů a epidemie vykazovala sestupný trend, který skončil až nešťastným prosincovým rozvolněním před Vánoci.
Důsledkem očkování a promoření obyvatel je však v současných dnech odlišná situace především v počtech hospitalizovaných oproti loňsku. V nemocnicích s covidem leželo přes dvakrát více pacientů než loni – 7 890, z nichž 1 131 bylo ve vážném stavu. To je zřejmým důvodem, proč dnes ještě může za nějakých podmínek fungovat běžný a společenský život.
Jan Blatný a systém PES
Na ministerstvu zdravotnictví před rokem čerstvě úřadoval nový ministr Jan Blatný, který se za pár dnů chystal představit nový systém PES, podle kterého se měl život v české republice řídit. Země měla rovnou nastoupit do pátého nejpřísnějšího stupně systému.
Rok od vrcholu druhé vlny epidemie: Jak jsme se s covidem tehdy potýkali?
Nemocnice blížící se na hranu svých kapacit, více než 15 tisíc nových případů za den a noční zákazy vycházení. Loňský sváteční den 28. října byl vrcholem podzimní vlny epidemie nemoci COVID-19, po kterém se křivka nakažených začala pomalu lámat. Kvůli covidovým opatřením vyšly ve svátek do ulic stovky demonstrantů.
Rizikový index PES se tehdy pohyboval přibližně na 86 bodech ze 100, což skutečně odpovídalo nejvyššímu, pátému stupni pohotovosti. Zavřené byly všechny obchody kromě nezbytných, hotely či restaurace, lidé se nesměli setkávat ve více než dvou mimo rodinu a platil noční zákaz vycházení od 21:00.
Přesto se situace mírně zlepšovala. Čísla nově nakažených klesala přibližně od svátku 28. října, který znamenal vrchol podzimní vlny pandemie. Proto také Blatný hovořil přesně 11. listopadu optimisticky. „Kdybych to měl velmi opatrně interpretovat, tak jsme na nebo pravděpodobně lehce za jakýmsi bodem zlomu,“ řekl tehdy čerstvý ministr.
Optimismus byl v té době takový, že se začalo plánovat dokonce zmírnění některých opatření. Bylo již ohlášeno, že za týden, tedy 18. listopadu 2020 dojde k návratu žáků prvních a druhých tříd k prezenční výuce. Přesto Blatný nadále vyzýval k zodpovědnému přístupu k protikoronavirovým opatřením.
To nejhorší přitom mělo ještě přijít na jaře 2021. Zatímco 11. listopadu bylo hlášeno 5 517 obětí zákeřného koronaviru, do dnešních dní se toto číslo znásobilo skoro šestkrát. Covid má na svědomí již více než 31 tisíc zmařených životů.