Ani po roce se podle rodiny nepodařilo zodpovědět všechny otázky kolem smrti policejního generála Martina Lučanského. Ten měl údajně ve vazební věznici spáchat sebevraždu poté, co předtím utrpěl několik zranění, včetně vážného úrazu oka. Za mříže ho přitom dostalo svědectví muže, který si po jeho smrti sáhl na život. Obvinění z korupce, kterému Lučanský čelil, se navíc nepodařilo prokázat.
Policejní generál Milan Lučanský zemřel 30. prosince 2020. Spáchal sebevraždu. Jeho manželka s ním naposledy mluvila 3. prosince, kdy vypovídal na Národní kriminální agentuře (NAKA), kam šel vypovídat v rámci akce Jidáš kvůli obvinění z korupce.
Když měl jít slovenský policejní generál Milan Lučanský vypovídat na NAKA, nemyslela si jeho žena, že půjde o něco vážného. „Předpokládala jsem, že ho vyzpovídají a půjde domů,“ uvedla jeho žena pro web plus7dni.sk.
Jenže obvinění znělo vážně. Vypovídal proti němu příslušník slovenské zpravodajské služby František Böhm, který tvrdil, že Lučanský inkasoval 30 tisíc eur za krytí trestné činnosti. Svědčit ale začal až poté, co ho v září roku 2020 zavřeli do vazby. Výměnou za svědectví byl poté Böhm propuštěn.
Založil tým, který dopadl bin Ládina. Zemřel legendární „slovenský Chuck Norris“
V americké armádě a námořnictvu je legendou. Roku 1980 Richard Marcinko, muž se slovenskými kořeny, založil světoznámou jednotku SEAL Team 6, která v roce 2011 dopadla a zabila Usámu bin Ládina. Na kontě měl řadu akcí, ať už válečných, nebo záchranných. I proto si u našich východních sousedů vysloužil přirovnání k Chucku Norrisovi, pro kterého nic nebylo nemožné. O vánočních svátcích však jeho rodina sdílela smutnou zprávu. Marcinko 25. prosince zemřel, bylo mu 81 let.
Lučanský ve vazbě ztratil kontakt s rodinou. S manželkou si nemohl ani dopisovat. Jeho žena Martina nebyla informována ani o zdravotním stavu svého muže, přestože v cele došlo 9. prosince ke zranění, po kterém musel podstoupit operaci oka.
Rodina sebevraždě nevěří
To, že byl Lučanskému odepřen kontakt s rodinou, zametli pod koberec podle webu plus7dni.sk ministryně spravedlnosti a ministr vnitra. Úředním záznamem údajně také kryli Lučanského zranění oka, které sám vysvětlil pádem na rám postele a o dozorcích řekl, že „chlapci jsou zlatí“.
„Už jen podle toho si umím představit, jak se k manželovi chovali. Slovo zlatí používal vždy ironicky. Kdyby chtěl někoho pochválit, rozhodně by neřekl, že je zlatý,“ popsala Martina Lučanská.
Obrovská tragédie: Na chlapce spadla větev, zraněním podlehl. Případ řeší policie
K tragédii došlo v neděli krátce před 11. hodinou v bratislavské čtvrti Koliba. Na malého chlapce tam spadla ulomená větev, zraněním podlehl. Případ prošetřují policisté.
Po třech týdnech od úrazu Lučanský zemřel. V ten den mu odepřeli domluvenou návštěvu advokáta a notáře, ještě odpoledne při kontrole cel měl být v pořádku. Po chvilce už ale dozorci řešili bezvládné tělo. Mělo jít o sebevraždu. Záchranáři ještě dokázali srdce Lučanského nahodit, později ale zemřel v nemocnici.
Lékaři policejního generála odpojili od přístrojů ve chvíli, kdy se jeho manželka Martina odjela domů po celém dni a noci v nemocnici osprchovat. Zavolali jí, že se jeho stav zhoršil a museli k tomuto kroku přistoupit. „Manžel vypadal zuboženě. Neoholený, neostříhaný. Na krku ale neměl žádné stopy po oběšení,“ popsala. Rodina i proto nevěří, že si Lučanský skutečně sáhl na život.
Jeho pokoj v nemocnici hlídali policisté s dlouhými zbraněmi, Martina Lučanská ale tvrdí, že se chovali necitlivě. Například si ji plačící u manželova lůžka natáčeli.
V polovině února, tedy zhruba měsíc a půl po Lučanského smrti, se navíc zabil František Böhm, jehož výpověď policistu dostala za mříže.