reklama

Vyznamenání od Zemana by měli dostat Prymula, Trávníček i Gott. Kdo ocenění odmítl?

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, slavnostní ceremonie se tak zřejmě epidemiolog Roman Prymula nebo herec Pavel Trávníček nedočkají. Vše bude záviset na zdravotním stavu Miloše Zemana. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

reklama

Zatím není jasné, zda bude Vladislavský sál na státní svátek už druhý rok po sobě prázdný, nebo v něm bude živo. A to nejen vzhledem ke covidovým opatřením, ale také kvůli zdravotnímu stavu prezidenta Zemana, který už je druhý týden hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici.

Podle premiéra Babiše by ale bylo nevhodné, aby státní vyznamenání předával hradní kancléř Vratislav Mynář v případě, že toho nebude schopný sám prezident. Rovněž vyloučil, že by se této úlohy zhostil on sám.

„Já určitě žádné vyznamenání předávat nebudu. Myslím, že by to nebylo vůbec vhodné,“ uvedl Babiš pro CNN Prima NEWS. Za sebe si myslí, že by ceremoniál bylo nejlepší odložit. Za nevhodnou považuje také možnost, aby vyznamenání předával hradní kancléř Mynář. „Po tom, co všechno předvedl,“ kritizoval Zemanova blízkého spolupracovníka.

S premiérem souhlasí i koalice Spolu. „Mně to přijde jako rozumný postup,“ uvedl předseda sněmovního klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura. „Žádné zmeškání nehrozí, loni z důvodu covidu také vyznamenání předána nebyla. Nedostávejme se do nějakých bizarních absurdních situací,“ doplnil předseda klubu lidovců Marek Výborný.

Mezi loňskými oceněnými byli například bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula nebo herec Pavel Trávníček. Nikdo z nich zatím pozvání na letošní ceremoniál do Vladislavského sálu nedostal.

„Kontaktovala mě před 14 dny – možná třemi nedělemi, už to neodhadnu – nějaká dáma z prezidentské kanceláře, že by to mělo být. Ale od té doby nevím,“ sdělil Trávníček. „Byl jsem osloven a bylo mi řečeno, že mi přijde pozvánka na domluvenou adresu. Ale zatím nic nedošlo,“ řekl na dotaz CNN Prima NEWS exministr Prymula.

Zeman už dříve řekl, že vyznamená například zesnulého zpěváka Karla Gotta. Nejvyšší státní vyznamenání avizoval i pro Jaroslava Kuberu (ODS), který na počátku roku zemřel ve funkci předsedy Senátu. Vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.

Vyznamenání by mohli dostat Krpálek či Kellner

Podle vyjádření Hradu by mělo rozhodnutí o konkrétní podobě letošních oslav 28. října padnout do konce týdne. „Variant je celá řada, ale nepřísluší mi o nich mediálně spekulovat. Vyjádření dám ihned poté, co obdržím rozhodnutí prezidenta. Očekávám jej ještě tento týden,“ napsal redakci ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Podle Babiše, který ve středu podepsal seznam oceněných, dostane letos vyznamenání 30 lidí, třebaže neodhalil, o koho konkrétně jde. Už nyní se nicméně mluví o jménech, jako je například olympijský vítěz a judista Lukáš Krpálek, zesnulý podnikatel Petr Kellner, zesnulý režisér František Filip či sportovní promotér Miroslav Černošek.

Premiér dříve mluvil také o vládním zmocněnci pro IT Vladimíru Dzurillovi či o lidech, kteří se podíleli na evakuaci diplomatů a spolupracovníků z Afghánistánu. Jmenovitě by šlo o velitele jednotky vojenské policie KAMBA Martina Horského a velvyslance Jiřího Balouna. Vyznamenaná by měla být i štábní praporčice Michaela Tichá, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
  Rozhovor

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

  Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  Alfa, beta, omikron. Která varianta koronaviru je nejvražednější a kdo vybírá jejich názvy

  Delta je mrtvá, ať žije omikron. Tak by se dal zjednodušeně popsat šok, který svět zažil poté, co se objevila nová varianta koronaviru na jihu Afriky. Už druhá „verze“ viru SARS-CoV-2 pocházející z této části světa je mnohem infekčnější, může být smrtnější a možná dokáže efektivně prolomit imunitu získanou očkováním. Takové jsou první odhady odborníků nejen Světové zdravotnické organizace.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  Co je to za šaškárnu? Lidi rozčílilo, že Zeman nemusí být v izolaci a potká se s Fialou

  Co to je za šaškárnu, reagují lidé na situaci kolem prezidenta Miloše Zemana. Ten se nakazil koronavirem, ve čtvrtek byl kvůli podání monoklonálních látek hospitalizován a v sobotu bude opět propuštěn z nemocnice. V neděli má jmenovat Petra Fialu premiérem na zámku v Lánech. Některé diskutující na sociálních sítích situace rozčílila. Nechápou, proč prezident nemusí být v izolaci.

  reklama