Výsledky gruzínských voleb
Gruzínská volební komise vyhlásila vítězem sobotních parlamentních voleb vládní stranu Gruzínský sen, uvedl server Hlas Ameriky (Voice of America). Uskupení, které má blízko k Rusku, po sečtení téměř všech hlasů získalo přes 54 procent. Výsledek je ranou pro prozápadně orientované Gruzínce, kteří věřili v úspěch opozice, uvedla agentura Reuters. Hlavní opoziční strany výsledky neuznávají. Monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) sdělila, že volby byly obecně dobře zorganizované, objevily se ale případy kupování hlasů a opakovaného hlasování, atmosféra byla obecně napjatá.
OBSE také konstatovala, že volby nabídly široký výběr, nerovné finanční podmínky ale podle ní podkopávají důvěru ve výsledek. Existují také otázky o nestrannosti státních institucí. Organizace mluvila rovněž o atmosféře nenávisti a zastrašování.
ČTĚTE TAKÉ: Příchod Severokorejců na Ukrajinu může vyvolat třetí světovou, varuje uznávaný odborník
„V regionech jsme ale bohužel byli očitými svědky opakovaného hlasování, fyzického napadení pozorovatelů voleb ze strany volební komise, nátlaku na voliče a dokonce i vkládání vícero volebních lístků jednou osobou,“ poznamenala česká europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová, která byla součástí pozorovatelské mise Evropského parlamentu.
Obchodník se smrtí znovu v akci. Putinův chráněnec se snaží dodat zbraně na Blízký východ
Ruský podnikatel a pašerák Viktor But si během své nelegální kariéry vysloužil přezdívku „obchodník se smrtí“. Léta strávil ve vězení v USA, než z něj byl vyměněn do Ruska za americké občany. Nyní je na svobodě a coby chráněnec ruského prezidenta Vladimira Putina dělá to, co umí nejlépe – prodává zbraně v zemích třetího světa. Aktuálně se terčem jeho služeb stali jemenští Hutíové.
Gruzínská skupina pro monitorování voleb ISFED v neděli uvedla, že zaznamenala porušení volebních pravidel, včetně situací, kdy někdo nacpal do volebních uren mnoho volebních lístků najednou, zastrašování voličů a podplácení, což mohlo výsledky ovlivnit. Při samotném sčítání hlasů, z nichž většina byla odevzdána elektronicky, ale skupina žádná závažná pochybení neobjevila.
Volební komise ani strana Gruzínský sen zatím na tvrzení skupiny nereagovaly, už v sobotu ale mluvily o svobodných a spravedlivých volbách. „Je to světově vzácný případ, kdy jedna strana dosáhne takového úspěchu v tak obtížné situaci,“ poznamenal k výsledkům zakladatel Gruzínského snu, miliardář Bidzina Ivanišvili. Podle něj to ukazuje na „talent Gruzínců“.
Podle údajů ústřední volební komise přišlo hlasovat skoro 59 procent oprávněných voličů. Volby se odehrály v poklidné a bezpečné atmosféře, uvedla komise nehledě na to, že během dne média informovala o potyčkách před volebními místnostmi a zaznamenán byl nejméně jeden pokus o vícečetné hlasování.
Gruzínské Sjednocené národní hnutí (UNM) výsledky parlamentních voleb podle svého lídra neuznává. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters. Představitel opoziční Koalice za změnu označil výsledky za ústavní puč, uvedla agentura TASS.
Proti Západu se formuje nová „osa zla“. CNN varovala před čtveřicí zemí, která jde USA po krku
Analýza americké CNN upozorňuje, že se tvoří aliance Ruska, Číny, KLDR a Íránu – hlavním úkolem formace má být potlačit vůdčí roli USA ve světě. Podle CNN vzrůstá riziko, že by se tyto země při případném konfliktu postavily vedle sebe proti Západu.
Řada politiků i médií dopředu volby označovala za hlasování, v němž lidé vyberou mezi Evropou a Ruskem. Prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová mluvila o volbě mezi „evropskou budoucností a ruskou minulostí“, zatímco Ivanišvili varoval před možností, že Gruzie bude zatažena do války na Ukrajině. V Gruzii žije asi 3,7 milionu lidí.
Gruzie dlouho patřila mezi postsovětské země s nejsilnější západní orientací. Její vztahy se Západem však silně ochladly po začátku ruské invaze na Ukrajinu předloni v únoru. Gruzínská vláda odmítla zavést protiruské sankce a rétorika Gruzínského snu začala být ve stále větší míře proruská. Opozice i Západ vládnoucí stranu obviňují ze zavádění autoritářské politiky ve stylu současného ruského režimu.
Gruzie je kandidátem na členství v EU, sedmadvacítka ale kvůli krokům vlády přístupový proces pozastavila.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izrael provedl odvetný útok na Írán. Výbuchy otřásly Teheránem, exploze zazněly i v Sýrii