Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.
Vnitro lidem doporučuje, aby měli po ruce nájemní smlouvu či vyúčtování za elektřinu nebo plyn. „Při kontrole je nutné prokázat své faktické bydliště, typickým příkladem může být například nájemní smlouva, případně například vyúčtování za elektřinu/plyn či obdobný dokument,“ sdělil pro CNN Prima NEWS za ministerstvo Adam Rözler.
Lidé z nejistoty, jakým způsobem se případně v takové situaci prokazovat, vymýšlejí nejrůznější řešení. Někteří věří, že jim bude stačit průkaz z práce, jiní u sebe zase vozí čestné prohlášení svého partnera, že u něj bydlí. S tímto příkladem se redakci svěřila jedna žena.
Takové řešení je sice podle Rözlera možné, ale pouze za určitých podmínek. „Podle občanského zákoníku je povinností nájemce jednak uvést v nájemní smlouvě počet osob, které s ním budou v dané nemovitosti pobývat, a dále, pokud se v průběhu trvání nájmu počet osob změní, má nájemce zákonnou povinnost tuto změnu majiteli nahlásit,“ uvedl.
„Tudíž její pobyt v nájemním bytě lze doložit čestným prohlášením jejím a nájemce (partnera), přičemž je vhodné jej doplnit nájemní smlouvou, z níž plyne počet osob žijících v dané nemovitosti. Rovněž lze využít čestné prohlášení majitele nemovitosti (pronajímatele), který její pobyt potvrdí,“ dodal.
Čtvrt milionu lidí v Praze
Že se problém v Praze týká skoro čtvrt milionu lidí, což je více obyvatel, než žije například v Plzni, upozornil nedávno v jiné souvislosti pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Věděli jste, že v Praze ve skutečnosti žije 1 570 000 obyvatel? Je to tak, o čtvrt milionu více, než se uvádí,“ napsal na Facebooku.
„Zjistili jsme to díky náměstkovi Petru Hlaváčkovi, který nechal zpracovat anonymizovanou analýzu z dat mobilních operátorů. Teď už víme, že Praha neobsluhuje pouze 1 330 000 Pražanů, kteří tu mají trvalé bydliště, ale také 240 000 dalších lidí, kteří zde dlouhodobě pobývají,“ dodal.
Vládní nařízení v souvislosti s omezením pohybu konkrétně říká: „Vláda zakazuje všem osobám opustit území okresu nebo hlavního města Prahy, na němž mají trvalý pobyt nebo bydliště; za bydliště se pro účely tohoto opatření považuje též vlastní rekreační objekt, pokud zde osoba pobývá ke dni nabytí účinnosti tohoto opatření a nepřetržitě poté, za podmínky současného pobytu pouze členů jedné domácnosti v takovém rekreačním objektu.“
„Vláda zakazuje vstup, pohyb a pobyt na území okresu nebo hlavního města Prahy všem osobám, které nemají na území tohoto okresu nebo hlavního města Prahy místo svého trvalého pobytu nebo bydliště,“ doplňuje usnesení, které je dostupné například na covidovém webu vlády.