reklama

Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Vláda některým obyvatelům skrze nová opatření v podstatě zakázala chodit do přírody. Lidé ji totiž mohou navštěvovat jenom na území obce, ve které žijí. Zatímco někteří mají štěstí a žijí v obci, do jejíhož katastru spadá například značná část Jeseníků či Jizerských hor, jiní mohou být v současné situaci rádi za několikaminutovou procházku doslova od značky ke značce.

reklama

Od pondělí platí přísná opatření. Lidé nesmí kromě výjimečných případů překračovat hranice okresů, v rámci nichž však mohou cestovat také pouze ve výjimečných případech, jako jsou například nákupy. Pokud chce člověk sportovat nebo na vycházku do přírody, musí zůstat v katastru své obce. V tom jsou však značně znevýhodněni obyvatelé těch nejmenších vesnic.

Jako příklad lze uvést nejmenší obec v České republice, tedy Závist na Blanensku, která nemá ani půl kilometru čtverečního, a lidé jí tak projdou za několik málo minut. Kontrasty lze však pozorovat také v jednotlivých regionech, kde se v jedné vesnici mohou lidé projít leda na kousek louky a v nedaleké obci s podobným počtem obyvatel mají k dispozici desítky kilometrů čtverečních lesů a hor.

Jasným příkladem může být například Liberecký kraj, kde třeba obec Lažany spadající pod Turnov má přibližně dva kilometry čtvereční a je ze dvou stran oblepena dálnicemi, z té třetí je zase pole. Stěžují si na to obyvatelé na sociálních sítích. „Můžete udržovat kondici a psychickou pohodu jízdou na kole kilometr tam a zpátky nebo se jít projít po poli mezi dálnicí a prasečákem,“ píše Matěj H.

Podobně tomu je v nedaleké obci Modřišice, která má něco přes tři kilometry čtvereční a jejíž katastr končí těsně před lesy, jež obklopují zříceninu hradu Kozlov. Na tu se však místní mohou dívat pouze z dálky. „Naši občané samozřejmě poukazují na to, že mají pohyb velmi omezený, a nelíbí se jim, že kolem naší obce je příroda a lesy, do kterých nemohou, protože neleží v našem katastru,“ sdělil CNN Prima NEWS starosta obce Michal Smidžár.

V úplně opačné situaci jsou například v blízké obci Bedřichov v Jizerských horách. Přestože v ní žije pouhých 363 obyvatel, rozlohu má více než 24 kilometrů čtverečních, do nichž spadá velká část Jizerských hor.

Dlouhé stráně či Vřesová studánka pro obyvatele Loučné

Existuje celá řada zdánlivě malých obcí, které katastrálně patří mezi největší obce v republice. Například Ralsko má sice pouze 2 137 obyvatel, ale s rozlohou více než 170 kilometrů čtverečních je čtvrtou největší obcí v republice, větší než například Plzeň. Podobně je na tom také obec Loučná nad Desnou v podhůří Jeseníků, která má přibližně 94 kilometrů čtverečních.

Místních přibližně 1 500 obyvatel má k relaxaci v přírodě značné možnosti, protože pod obec spadá významná část Jeseníků. Obyvatelé si tak mohou udělat výlet například k přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně, na Červenohorské sedlo či na Vřesovou studánku.

Naopak nedaleké okresní město Šumperk s přibližně 26 tisíci obyvateli poskytuje svým obyvatelům pouze omezené možnosti vyžití v přírodě. Přestože se město nachází mezi kopci, které za normálních okolností nabízejí mnoho výletních míst, většinu z nich současné opatření učinilo nedostupnými. „Na Městské skály ano, na Háj už nemůžeme, mimo katastr Šumperka leží například i Nové Domky,“ píše město na svém Facebooku.

Katastr obce.

Posted by Tomáš Spurný on Monday, March 1, 2021

Starosta města Tomáš Spurný (KDU-ČSL) však doufá v lidský rozum, aby celé město nevyrazilo o víkendu například na Městské skály, což by epidemiologické situaci jistě nepomohlo. Zmiňuje místa, kam lidé mohou. „Přidal bych cyklostezku Bratrušov, areál na Benátkách, část cesty na Bludoveček atd. Je to o soudnosti a rozumnosti lidí,“ sdělil Spurný CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama