Rwanďan Paul Rusesabagina, který zachránil stovky spoluobčanů během tamní genocidy v roce 1994 tak, že je ukryl coby manažer ve svém hotelu, byl zatčen v souvislosti s trestnými činy týkajícími se terorismu, informoval s odkazem na rwandské úřady web CNN. Jeho příběh byl rovněž předobrazem hollywoodskému filmu Hotel Rwanda z roku 2004.
Rwandská kancelář pro vyšetřování ve svém prohlášení na Twitteru uvedla, že Rusesabagina je v současné ve vazbě v hlavním městě Kigali. Byl zadržen po vydání mezinárodního zatykače „prostřednictvím mezinárodní spolupráce“. Kancelář nespecifikovala, která země se zatčením pomáhala.
Zakladatel, lídr a sponzor extremistů
Šestašedesátiletý Rwanďan byl obviněn coby „zakladatel, lídr a sponzor násilných, ozbrojených, extremistických teroristických skupin“. Úřady v Belgii, kde má Rusesabagina určité vazby, pro CNN uvedly, že byly o jeho zadržení informovány v pondělí a že podezřelý nebyl zatčen v Belgii. Sám Rusesabagina a jeho podporovatelé dlouhodobě tvrdí, že se stal terčem vlády současného prezidenta Paula Kagameho, kterou dlouhodobě kritizuje.
Zatčen jeden z nejhledanějších zločinců světa, Rwanďan Felicien Kabuga
Francouzští četníci v sobotu poblíž Paříže zatkli jednoho z nejhledanějších zločinců světa, Rwanďana Feliciena Kabugu. Ve společném prohlášení to oznámilo francouzské ministerstvo spravedlnosti a četnictvo. Čtyřiaosmdesátiletý muž, který žil s falešnou identitou v Asnières-sur-Seine, je podezřelý, že měl významný podíl na rwandské genocidě z roku 1994, kterou svými životy podle OSN zaplatilo na 800 000 lidí.
Rusesabaginův syn Trésor v telefonickém rozhovoru z USA pro CNN uvedl, že je z otcova zatčení v šoku. Manželka a dcera prý s Paulem Rusesabaginou mluvily ve čtvrtek po telefonu, když byl na cestě v Dubaji. „To je naposledy, co jsme s ním mluvili, naposledy, co jsme ho slyšeli a od té doby je ticho,“ uvedl Trésor.
Myslet, být sám sebou a mít odvahu mluvit je někde zločinem
Podle Trésora jsou obvinění proti jeho otci „zjevně falešná“ a on sám požádal americké úřady, aby zasáhly. „Myslet je na některých místech zločinem, být sám sebou je na některých místech zločinem, můj otec je vinen tím, že má odvahu mluvit. Je to samozřejmě politické,“ uvedl s odkazem na Kagamem vedenou vládu ve Rwandě.
Paul Rusesabagina získal prominentní postavení v roce 1994 během genocidy vedené extremisty z řad Hutuů, kterou svými životy zaplatilo okolo 800 tisíc etnických Tutsiů a umírněných Hutů. V té době byl manažerem luxusního hotelu Milles Collines v Kigali, kde se mu během nejhorších masakrů podařilo ukrýt a zachránit stovky lidí.
Příběh Rusesabaginy byl inspirací pro americký hollywoodský film Hotel Rwanda z roku 2004, kde jeho osobu představoval americký herec Don Cheadle. Rusesabagina obdržel za své úsilí během zmíněné genocidy několik ocenění za lidská práva včetně americké Prezidentské medaile svobody. V roce 1996 přežil pokus o atentát.