Celý svět mluví o nutnosti snížení emisí, uvažuje se i o zákazu komerčních letů na krátké vzdálenosti. Evropská komise (EK) přichází se stále novými „zelenými návrhy“, zpřísňuje již tak tvrdé ekologické limity. Přesto její předsedkyně Ursula von der Leyenová neváhala použít soukromé letadlo na cestu z Bratislavy do Vídně. Na trasu dlouhou pouhých 47 kilometrů.
„Jde o ekologický hřích,“ hřímal generální tajemník Evropského sdružení daňových poplatníků Michael Jäger a dál tvrdě kritizoval von der Leyenovou: „Stálo to spoustu peněz daňových poplatníků, spoustu času na cestách na letiště a z nich, ale především spoustu důvěryhodnosti.“
Bojují za klima, sami létají tryskáči. Politici se na summit přepravili 400 soukromými lety
Klimatická konference COP26 ve skotském Glasgow ukázala pokrytectví části účastníků. Sice „bojují“ za klimatické změny, žádají snížení škodlivých emisí, ale na místo dorazili soukromými letadly.
Poslankyně Křesťansko-demokratické unie CDU Jana Schimkeová bývalou ministryni obrany také napomenula: „Pokud chcete změnu, musíte ji prožít. Jinak se stanete nedůvěryhodnými.“ Podle německého deníku Bild let soukromým jetem způsobil emise CO2 vyšší než jedna tuna.
Časově přitom šéfka EK uspořila maximálně několik minut. Vždyť z centra Bratislavy do centra Vídně je to po silnici 65 kilometrů, tedy hodina a sedm minut. Třináct kilometrů z centra Bratislavy na letiště M. R. Štefánika zabere 15 minut. Samotný let 19 minut. Dalších 25 minut pak přesun z letiště ve Schwechatu do centra Vídně. Dohromady 59 minut.
Mluvčí Evropské komise se pokusil cestování von der Leyenové omluvit. „Paní předsedkyně zavítala do sedmi zemí ve dvou dnech. Zkoumaly se alternativy, ale z logistického hlediska nebyla jiná možnost,“ uvedl mluvčí. Ještě téhož večera odletěla šéfka EK do Rigy dalším soukromým letadlem. „Kromě toho existovaly obavy z používání pravidelných letů nebo vlaků kvůli koronaviru,“ doplnil mluvčí.