Asi hodinový projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové vyvolal rozporuplné reakce. Poslanci ocenili její snahu dovést do úspěšného konce boj s pandemií COVID-19. Výtky naopak měli k jejím slovům o změnách klimatu. Podle mnohých totiž chyběly konkrétní návrhy. „Byla to v zásadě jedna velká nuda. Ohlasy politiků jsou takové, že si z toho dělali legraci,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
„Viděli jsme povodně v Belgii a Německu. Požár v Řecku šlo spatřit přes kopce ve Francii. Jestli nevěříme vlastním očím, musíme sledovat vědu. Není pochyb, že za klimatické změny může člověk,“ zněla úvodní slova předsedkyně EK směřující k Zelené dohodě (tzv. Green Deal) pro Evropu. Potvrdila přitom plány Unie vedoucí k dosažení uhlíkové neutrality, včetně zákazu prodeje aut se spalovacím motorem po roce 2035.
„Projev paní předsedkyně byla v zásadě jedna velká nuda plná frází. Koneckonců i ohlasy politiků napříč EU jsou takové, že si z toho dělají legraci,“ zhodnotil euposlanec Alexandr Vondra.
Von der Leyenová ve svém projevu v narážce na červencový přelomový balíček klimatických návrhů zdůraznila, že Evropa jako první přišla s proměnou závazků v konkrétní kroky. Unie ale podle ní musí přesvědčit i další části světa v čele s Čínou, aby začaly rychle jednat. „Snažila se mobilizovat Evropu. Na druhou stranu měla ve svém proslovu pasáž, kde mluvila o Číně a odvolávala se na nějaký vzdálený příslib komunistického císaře Čínské lidové republiky (prezidenta Si Ťin-pchinga, pozn. red.), kterému si myslím, že se nedá věřit ani nos mezi očima,“ řekl Vondra.
„Aktuální praxe je taková, že Čína otevírá dvě nové uhelné elektrárny každý měsíc. Tady je skutečně problém, že se po nás chce učinit velkou oběť za cenu nesmírných nákladů do roku 2035, kdy Čína nebude snižovat vůbec nic. Pro lidi tak nepřijde žádné vykoupení,“ podivil se Vondra.
Utahování opasků přinese další zdražování
Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) pak upřesnil, že poznámka Von der Leyenové směřovala k vlastní zelené dohodě, kterou Čína má a údajně se jí i řídí. „Od tohoto roku mají vlastní systém emisních povolenek i stanovený termín pro dosažení uhlíkové neutrality. Ta kritická poznámka směřovala k tomu, že v případě Číny je toto datum stanoveno na rok 2060, u EU je to o deset let dříve,“ vysvětlil Peksa.
Podle něj projev předsedkyně postrádal konkrétní návrhy. „Představy, jak dosáhnout klimatických cílů, jsou velmi obecné. Měl by se skutečně řešit problém, který pálí české občany, což jsou klimatické změny,“ uvedl europoslanec Peksa.
Vondra se naopak domnívá, že klimatické změny Čechy vůbec nepálí. „Nedávno jsem četl průzkum, co pálí české občany, a ty pálí z 80 procent zadlužování státu a inflace. Klimatické změny jsou až někde na 6. nebo 7. místě. Je nepochybné, že utahování opasků v zájmu naplňování klimatických cílů přinese jen další zdražování,“ dodal Vondra.