Předsednictví EU je nepřipravené. Vláda zapojila třikrát méně úředníků, zlobí se Polčák

České předsednictví v Radě Evropské unie je na politické úrovni nepřipravené, kritizoval v pořadu K věci na CNN Prima NEWS europoslanec a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák. Pokud vše dopadne tak, jak zatím probíhají povolební vyjednávání, budou Starostové v době předsednictví v druhé polovině roku 2022 součástí vládní koalice. Polčák ale promluvil také o analýze Pirátů, podle které Starostové porušili koaliční smlouvu.

Česko čeká předsednictví v Radě EU v příštím roce od července do konce prosince. Vše zatím nasvědčuje tomu, že novou vládu po říjnových sněmovních volbách sestaví koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) společně s koalicí Pirátů a Starostů. Pokud nová vláda vydrží, bude u moci i v době předsednictví.

Podle europoslance a místopředsedy hnutí STAN Stanislava Polčáka ale dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) přípravy na důležité období zanedbala. „Předsednictví je na politické úrovni nepřipravené. Nebyla mu dána politická priorita. Nejhorší, co by se mohlo stát, je zrušení předsednictví. Byla by to velká ostuda,“ uvedl Polčák v pořadu K věci.

Vláda prý zanedbala počet úředníků, kteří agendy připravují. „Podle mě jich měl být trojnásobek, čemuž odpovídá také prostor ve stáním rozpočtu. Zanedbává se také komunikace s těmi, kdo budou mít předsednictví před námi a po nás. Musí být návaznost, české předsednictví přeci nemůže spadnout z nebe,“ zdůraznil.

Piráti analyzovali propadák ve volbách

Polčák jako místopředseda hnutí STAN okomentoval také analýzu výsledků voleb, kterou si vypracovali Piráti, tedy jejich koaliční partner. V materiálu, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, se mimo jiné píše: „Kandidáti Pirátů nebyli ze strany STAN, kteří měli v gesci mikrotargeting, podporováni. STAN cíleně podporovali pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Poslanecké sněmovny.“

Podle Polčáka ale Starostové dodrželi všechna pravidla vzájemné koaliční smlouvy. „Jako hnutí jsme nevyzývali k podpoře jednotlivců. Bylo to rozhodnutí voličů, plně ho respektujeme. Jestli mají Piráti pocit, že někteří naši členové, ne kandidáti, vyzývali k podpoře kolegů, přijde mi to logické. To se dělo i na druhé straně, máme dostatečné příklady. Na rozdíl od kolegů Pirátů si nevypracováváme analýzu a nemluvíme o porušení koaliční smlouvy,“ reagoval europoslanec.

Doufá, že analýza nenaruší vzájemný vztah obou subjektů. „Zaskočil nás výsledek voleb, to řeknu upřímně. Koalice nebyla tak úspěšná, jak jsme plánovali. Byli jsme také trochu překvapeni masivní podporou kandidátů Starostů. Žádné přímé výzvy ke kroužkování našich kandidátů jsme ale nedělali,“ ujistil.

Vládní koaliční smlouva s koalicí Spolu by měla být podepsána 8. listopadu v den ustavující schůze nové Sněmovny. Ještě není jisté, zda do vlády půjdou Piráti, kteří budou o tomto kroku rozhodovat na svém stranickém fóru. Piráti získali v říjnových volbách pouhé čtyři poslance, zatímco STAN 33.

Tagy: