reklama

Předsednictví EU je nepřipravené. Vláda zapojila třikrát méně úředníků, zlobí se Polčák

České předsednictví v Radě Evropské unie je na politické úrovni nepřipravené, kritizoval v pořadu K věci na CNN Prima NEWS europoslanec a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák. Pokud vše dopadne tak, jak zatím probíhají povolební vyjednávání, budou Starostové v době předsednictví v druhé polovině roku 2022 součástí vládní koalice. Polčák ale promluvil také o analýze Pirátů, podle které Starostové porušili koaliční smlouvu.

reklama

Česko čeká předsednictví v Radě EU v příštím roce od července do konce prosince. Vše zatím nasvědčuje tomu, že novou vládu po říjnových sněmovních volbách sestaví koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) společně s koalicí Pirátů a Starostů. Pokud nová vláda vydrží, bude u moci i v době předsednictví.

Podle europoslance a místopředsedy hnutí STAN Stanislava Polčáka ale dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) přípravy na důležité období zanedbala. „Předsednictví je na politické úrovni nepřipravené. Nebyla mu dána politická priorita. Nejhorší, co by se mohlo stát, je zrušení předsednictví. Byla by to velká ostuda,“ uvedl Polčák v pořadu K věci.

Vláda prý zanedbala počet úředníků, kteří agendy připravují. „Podle mě jich měl být trojnásobek, čemuž odpovídá také prostor ve stáním rozpočtu. Zanedbává se také komunikace s těmi, kdo budou mít předsednictví před námi a po nás. Musí být návaznost, české předsednictví přeci nemůže spadnout z nebe,“ zdůraznil.

Piráti analyzovali propadák ve volbách

Polčák jako místopředseda hnutí STAN okomentoval také analýzu výsledků voleb, kterou si vypracovali Piráti, tedy jejich koaliční partner. V materiálu, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, se mimo jiné píše: „Kandidáti Pirátů nebyli ze strany STAN, kteří měli v gesci mikrotargeting, podporováni. STAN cíleně podporovali pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Poslanecké sněmovny.“

Podle Polčáka ale Starostové dodrželi všechna pravidla vzájemné koaliční smlouvy. „Jako hnutí jsme nevyzývali k podpoře jednotlivců. Bylo to rozhodnutí voličů, plně ho respektujeme. Jestli mají Piráti pocit, že někteří naši členové, ne kandidáti, vyzývali k podpoře kolegů, přijde mi to logické. To se dělo i na druhé straně, máme dostatečné příklady. Na rozdíl od kolegů Pirátů si nevypracováváme analýzu a nemluvíme o porušení koaliční smlouvy,“ reagoval europoslanec.

Doufá, že analýza nenaruší vzájemný vztah obou subjektů. „Zaskočil nás výsledek voleb, to řeknu upřímně. Koalice nebyla tak úspěšná, jak jsme plánovali. Byli jsme také trochu překvapeni masivní podporou kandidátů Starostů. Žádné přímé výzvy ke kroužkování našich kandidátů jsme ale nedělali,“ ujistil.

Vládní koaliční smlouva s koalicí Spolu by měla být podepsána 8. listopadu v den ustavující schůze nové Sněmovny. Ještě není jisté, zda do vlády půjdou Piráti, kteří budou o tomto kroku rozhodovat na svém stranickém fóru. Piráti získali v říjnových volbách pouhé čtyři poslance, zatímco STAN 33.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama