PŘEHLEDNĚ: Prague Pride i Ženy v médiích. Na které české organizace dopadnou Muskovy škrty?

Spojené státy po příchodu republikánského prezidenta Donalda Trumpa škrtají zbytečné výdaje. Týká se to i českých neziskových organizací, které přicházejí o příjmy ze zahraničí, například humanitární organizace Člověk v tísni a spolků pro uprchlíky. Další peníze jsou v ohrožení kvůli konci Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). Ta v minulém roce poslala granty například spolku Prague Pride či nadaci Zdeňka Bakaly. Peníze obdržely i Ženy v médiích, přičemž jejich finanční prostředky měly být využity na podporu genderové diverzity v českých redakcích.

Exekutivní příkaz Donalda Trumpa o zmrazení veškeré zahraniční pomoci dopadá i na české neziskové organizace. Prezident Spojených států, a zejména federální úřad DOGE, škrtají zbytečné výdaje americké administrativy. Za úřadem má stát podnikatel Elon Musk, který je zároveň i Trumpovým poradcem.

ČTĚTE TAKÉ: Lipavský fatálně selhal, je mimo hru. Fiala by ho měl hned odvolat, říká Plesl k jednáním v Paříži

Kvůli seškrtané podpoře přichází o finance například humanitární organizace Člověk v tísni. Trump totiž po svém nástupu do úřadu pozastavil na tři měsíce podporu pro všechny zahraniční programy. Podle humanitární organizace to může mít dopad pro miliony lidí po celém světě.

„Prostředky z rozpočtu vlády Spojených států představují přibližně čtvrtinu našeho rozpočtu na humanitární a rozvojovou pomoc na Ukrajině, v Sýrii, Kongu nebo v Arménii,“ uvedla společnost.

Podobně je na tom i ženský vzdělávací spolek Vesna, který také využíval peníze ze Spojených států.

„Tušili jsme, že USA utlumí financování projektů na podporu lidskoprávní agendy a uprchlíků. Rychlost, s jakou prezident Trump 24. ledna na 90 dnů zastavil financování již probíhajících projektů, nás ale zaskočila. Tříměsíční lhůta se navíc překrývá s koncem probíhajících projektů – a zatím nemáme proplacené ani dva měsíce práce, kterou už jsme vykonali,“ sdělili zástupci spolku.

Obě organizace proto apelují na soukromé dárce, aby na humanitární aktivity přispěli. Peníze z vybraných daní občanů Spojených států totiž už zřejmě nebude možné využívat na zahraniční projekty v různých zemích. Ministr zahraničí Trumpovy administrativy Marco Rubio ale v dopise uvedl, že projekty zachraňující životy mohou dále pokračovat. Skutečný rozsah zastavené pomoci proto bude nižší.

V problémech se ocitl i pražský nadační fond Prague Civil Society Centre, který spolupracuje s nevládními organizacemi, nezávislými médii či blogery nebo designéry. Fond podle ministerstva zahraničí podporuje společenské změny ve východní Evropě a střední Asii.

O část peněz přišla i Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ta měla přijít o zhruba 600 tisíc korun. Po pár dnech se ale neziskovka získala některé peníze zpět pomocí dárců. „Podařilo se díky vám zajistit skoro 30 procent zmrazené sumy a tím také udržet terénní pracovnici OPU v Ostravě, provoz auta v Moravskoslezském kraji a část mzdy terénní pracovnice v Plzni,“ uvedla organizace na své facebookové stránce.

O peníze zřejmě přijdou i Prague Pride nebo ženský spolek

Republikánský prezident kromě pozastavení proplacení zahraničních programů také zakázal spolupráci s Radou OSN pro lidská práva (UNHRC) a také financování agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA).

Postupně se také ukončí činnost americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), která se dotýká hned několika spolků v České republice.

Na stránkách USAID je dohledatelné, že v minulém roce přiteklo přes tuto agenturu na 65 grantů. Nejvíce obdržel institut CEELI (tři miliony dolarů), který je nevládní organizací zasazující se o právní stát.

Jedny z nejvyšších sum získaly i vysoké školy. Konkrétně Masarykova univerzita v Brně (344 tisíc dolarů), Vysoké učení technické v Brně (259 tisíc dolarů), Technická univerzita v Liberci (236 tisíc dolarů) a Západočeská univerzita v Plzni (109 tisíc dolarů).

Celkem 100 tisíc dolarů získal Ústav nezávislé žurnalistiky pro podporu transparentnosti, odpovědnosti, boji proti dezinformacím a na rozvoj investigativní novinářské práce. Za ústavem stojí portál Hlídací pes.

Částku 21 tisíc dolarů obdrželo i médium Voxpot za dokumentární iniciativu popsat dezinformace a propagandu ve střední a východní Evropě.

Grant za téměř 23 tisíc dolarů je na letošní rok ohrožený i pro spolek Prague Pride, který pořádá v Praze festival s průvodem. Kulturní akce měla v minulém roce problémy s dotacemi i od magistrátu hlavního města.

Během pandemie covidu v roce 2020 navíc spolek obdržel do té doby nejvyšší dotaci milion korun, i když se festival konal částečně online.

Na peníze ze Spojených států dosáhla v minulém roce i Nadace Bakala Foundation (50 tisíc dolarů), která pomáhá mladým lidem ve studiu. Grant nadace získala za posílení investigativní žurnalistiky na Ukrajině a podporu spolupráce na úrovni česko-ukrajinské novinářské spolupráce.

Finance obdržel i spolek Ženy v médiích (20 tisíc dolarů), který má pomáhat vyváženému zastoupení žen ve vedení médií.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump vnáší do jednání o míru na Ukrajině chaos, míní Baar. Rusy prý čeká studená sprcha

Tagy:
peníze úspora dolar Ukrajina politika projekt USA Donald Trump Prague Pride Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj Organizace pro pomoc uprchlíkům Neziskové organizace