Muskovi sociální upíři. V systému dávek jsou i lidé staří přes 300 let, odhalil Trumpův muž

Šéfka americké správy sociálního zabezpečení Michelle Kingová odstoupila. Údajně se jí nelíbily žádosti ministerstva pro vládní efektivitu (DOGE) o přístup k informacím o příjemcích sociálního zabezpečení, píše web CNN, kterému to potvrdily dva zdroje. Podle Elona Muska, který je poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa a o jehož roli v DOGE se spekuluje, jsou ve správě sociálního zabezpečení nesrovnalosti. Na sociální síti X zveřejnil příspěvek, v němž upozorňuje, že finanční podporu pobírají i lidé, kteří by vzhledem k uvedenému věku měli být dávno po smrti. Neodpustil si ani narážku na upíry.

U šéfky správy sociálního zabezpečení jde o jeden z několika případů, kdy vysoce postavení úředníci, kteří se obávají možného nezákonného přístupu zaměstnanců DOGE k soukromým informacím daňových poplatníků, opustili úřad. DOGE již získal přístup do platebních systémů ministerstva financí a pokouší se dostat i do databází úřadu, který je odpovědný za výběr daní a správu daňového zákona. Píše o tom americká CNN.

Elon Musk a sociální upíři

V DOGE figuruje i Elon Musk, přestože jeho role v úřadu není zcela jasná. V minulosti se mluvilo o tom, že jej vede. To ale Bílý dům v úterý vyvrátil s tím, že Musk je pouze Trumpovým poradcem a nemá pravomoci sám činit vládní rozhodnutí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump při jednání o míru nadbíhá Putinovi, píše CNN. Američané slibují roli Evropě i Kyjevu

Musk nicméně v pondělí na sociální síti X zveřejnil příspěvek, v němž naznačil nesrovnalosti v databázi správy sociálního zabezpečení. Z přiloženého snímku vyplývá, že sociální pojištění mají i lidé, kteří by vzhledem k uvedenému věku měli být dávno po smrti.

„Podle databáze sociálního zabezpečení se jedná o počty osob v jednotlivých věkových skupinách s políčkem úmrtí nastaveným na hodnotu FALSE! Možná je Stmívání skutečné a spousta upírů pobírá sociální pojištění,“ napsal Musk s narážkou na knižní a filmový hit o dlouhověkých upírech.

Největší podvod v dějinách?

Uživatelé v komentářích navíc podotkli, že dle čísel, která Musk zveřejnil, se zdá, že pojištění pobírá více lidí, než je v USA obyvatel. „Ano, v USA je mnohem více ‚oprávněných‘ čísel sociálního pojištění než občanů. Možná se jedná o největší podvod v dějinách,“ dodal Musk.

„Rozdíl mezi počtem čísel sociálního pojištění a počtem žijících lidí ve Spojených státech je téměř 60 milionů. To jsou podvody nepředstavitelných rozměrů,“ zmínil další píšící.

Další uživatel se podivoval nad tím, že se na to ještě nepřišlo. „Za celá desetiletí jsme nevytvořili žádný interní audit, který by to zachytil? Jako základní zpráva, která říká: ‚Hele, tenhle člověk je nejspíš mrtvý, měli bychom to zkontrolovat?‘,“ ptal se. „Co je super divné, je to, že vládní kontrolní úřad USA už před lety upozornil, že miliony mrtvých lidí byly sociálním zabezpečením označeny jako živé, ale nic se s tím nedělalo!“ podotkl Musk.

„To, že  jsou v systému sociálního zabezpečení desítky milionů lidí označeny jako ‚žijící‘, i když jsou zcela jistě mrtví, je obrovský problém. Někteří z těchto lidí byli naživu ještě předtím, než Amerika jako stát vznikla. Zamyslete se nad tím na chvíli...“ napsal Musk v dalším příspěvku. V jiném pak přidal další humorný komentář: „Jak to popsal jeden můj přítel, je to jako úžasná skládačka, která odhaluje tajemství dávné civilizace, která zanikla... až na to, že je stále naživu.“

Čísla jsou nadsazená, píše AP

Agentura AP ale uvedla, že čísla, která Musk a Bílý dům uvádějí, jsou nadsazená a zkreslují údaje o sociálním zabezpečení.

Zpráva generálního inspektora sociálního zabezpečení z července 2024 totiž uvádí, že v letech 2015 až 2022 vyplatila agentura dávky v hodnotě téměř 8,6 bilionu dolarů, z toho 71,8 miliardy dolarů – tedy méně než jedno procento – v nesprávných platbách.

Podle agentury AP část problémů pochází ze softwarového systému sociálního zabezpečení, který je postavený na programovacím jazyce COBOL. Tento jazyk nemá specifikovaný typ pro data, což znamená, že některé záznamy s chybějícím nebo neúplným datem narození budou mít výchozí referenční bod z více než 150 let staré doby. O používání COBOLu ve Správě sociálního zabezpečení jako první informovala zpravodajská organizace WIRED.

Ze zpráv inspektora generálního úřadu Správy sociálního zabezpečení také vyplývá, že agentura nevybudovala nový systém pro správné označování údajů o úmrtích v databázi. Ta zahrnovala přibližně 18,9 milionu čísel sociálního zabezpečení lidí narozených v roce 1920 nebo dříve, kteří však nebyli označeni jako zemřelí. To ale neznamená, že by tito lidé dostávali dávky.

Agentura se rozhodla databázi neaktualizovat kvůli vysokým nákladům, které by přesáhly devět milionů dolarů. Od září 2015 agentura navíc automaticky zastavuje platby lidem starším než 115 let.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šéf konference v Mnichově se závěrem rozplakal. Hodnotová základna USA a Evropy už není stejná

Tagy: