Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.
Kam jsou zařazeny oblíbené turistické destinace Čechů? Přinášíme přehled podmínek pro návrat z jednotlivých evropských zemí.
Španělsko – velmi vysoké riziko nákazy
Španělsko se nově zařadilo mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy. Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku – nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Ještě před návratem se prokázání bezinfekčnosti vyžaduje pouze v případě, že cestující využije veřejnou dopravu. Platí zde povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.
Mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy, pro něž platí stejné podmínky, dále patří: Kypr, Nizozemsko, Turecko a Velká Británie.
⚠️ @ZdravkoOnline aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy, který bude účinný od pondělí 26. července. V tmavě červené 🔴⚫ kategorii bude Nizozemsko a Španělsko včetně Baleárských ostrovů. pic.twitter.com/W8GS4UXNrV
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) July 23, 2021
Portugalsko – vysoké riziko nákazy
Portugalsko se před necelými dvěma týdny přesunulo ze zemí se středním rizikem nákazy ke státům s vysokým rizikem nákazy – pro ně platí stejné podmínky jako pro ty s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy samoizolace do negativního PCR testu mezi pátým a 14. dnem od návratu. A povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.
Mezi země s vysokým rizikem nákazy dále patří: Irsko, Kanárské ostrovy, Monako a Řecko
V Portugalsku epidemie zrychluje, přesto místní drží mutaci delta na uzdě
Portugalsko patří letos mezi oblíbené destinace, kam míří mnoho Čechů. A to především díky tomu, že se už v polovině května otevřelo turistům. V posledních týdnech se však pandemie horší. Kvůli šířící se mutaci delta si země z českého pohledu pohoršila, nově spadá mezi země s vysokým rizikem nákazy. Přesto se nemusí Češi cestování do nejzápadnější země Evropy příliš bát, pokud budou sami obezřetní a dodržovat základní pravidla.
Francie – střední riziko nákazy
Francie patří mezi země se středním rizikem nákazy. Cestující musí při návratu vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do Čeka nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní či PCR test.
Mezi země se středním rizikem nákazy dále patří: Belgie, Estonsko, Korsika a Finsko.
Chorvatsko – nízké riziko nákazy
Oblíbené Chorvatsko je zemí s nízkým rizikem nákazy. Lidé před návratem do Česka musí vyplnit příjezdový formulář a předložit ho na vyžádání při hraniční kontrole. Před vstupem či nejpozději do pěti dní po vstupu na území Česka se podrobit testu na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2. Do doby výsledků testů není nutná samoizolace.
Chorvatsko však bude zřejmě zpřísňovat opatření přímo v zemi. Týkat se to má například hromadných akcí, kam by lidé mohli pouze s potvrzením o bezinfekčnosti. Chorvatsko také prodloužilo Čechům platnost očkování. Uzná devět měsíců po druhé dávce místo sedmi. Do země tak mohou jet i ti, kteří byli očkováni na začátku roku mezi prvními.
Mezi země se středním rizikem nákazy dále patří: Albánie, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Island, Itálie, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, San Marino, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Vatikán.
Do kategorie extrémní riziko spadá pouze Rusko.