PŘEHLEDNĚ: Deset tipů, kam vyrazit na lyže, než přijde lockdown a na co si dát pozor

Letošní lyžařská sezóna začala rozpačitě. Provozovatelé skiareálů nejprve nevěděli, zda budou moci kvůli vývoji koronavirové epidemie vleky a lanovky spustit ještě před Vánoci, nyní mnohým z nich kazí start počasí. A dokonce i tam, kde se už lyžuje, je třeba počítat s omezeným provozem. Pojďte se podívat, kam můžete vyrazit, než se skiareály v důsledku vládních nařízení opět zavřou. Čas máte do soboty, protože od neděle 27. prosince se svahy budou muset zase vylidnit.

Vláda rozhodla, že lyžařské areály mohou být otevřené od 18. prosince. Na horách ale nebude možné se ubytovat a občerstvení si návštěvníci budou moci koupit jen u výdejových okének. K pokladnám a turniketům lyžaře dovedou koridory, jež mají za cíl usměrnit počty lidí tak, aby nedocházelo k jejich shlukování a riziko nákazy bylo minimalizováno. Jenže vláda nakonec dospěla k rozhodnutí, že od neděle 27. prosince se lyžařská střediska opět zavřou s přechodem Česka do pátého stupně systému PES.

Na první pohled se zdá, že za těchto podmínek nemá smysl na sjezdovky ani vyrazit. Jenže pro skutečné nadšence může být letošní sezóna jedna z nejlepších za několik posledních let. Právě proto, že nelze očekávat takový komfort jako doposud, roste pravděpodobnost, že si pravověrní lyžaři budou moci užít poloprázdných svahů.

Špindl a Černá hora

Pro provozovatele to bezpochyby není dobrá zpráva, což se ukazuje i na jejich cenové politice u skipasů. Většina lyžařských středisek oproti loňskému roku prakticky nezdražila, v některých případech dokonce došlo k mírnému zlevnění, zvýhodnění nákupu permanentek přes internet nebo se lyžaři mohou těšit i na lepší ceny vedlejší sezóny.

Dobrou zprávou je, že si během vánočních svátků budeme moci zalyžovat snad v každém větším tuzemském pohoří. Největší nabídkou otevřených areálů se tradičně mohou pyšnit Krkonoše. Špindlerův Mlýn i Pec pod Sněžkou / Černá hora jsou v provozu, byť ne ve stoprocentním režimu. Naopak mimo provoz prozatím zůstává Harrachov, kde zatím leží 5 až 10 centimetrů sněhu. Stejně na tom jsou Herlíkovice, Rokytnice nad Jizerou, Benecko nebo Mladé Buky.

Do Deštného nebo na Klínovec

Rovněž v Orlických horách se lyžuje ve dvou střediscích, a to v Deštném a Říčkách. I tady je však nutné počítat s výrazně omezeným provozem. Na svazích se nachází mezi 20 a 60 centimetry vesměs technického sněhu. O něco lépe na tom jsou Jeseníky, kde fungují střediska Ramzová, Kopřivná nebo Karlov pod Pradědem. Máte-li v dosahu Beskydy, určitě vyrazte na Bílou, Pustevny nebo na Karolinku.

Poměrně dobré podmínky má také Šumava, kde se jezdí Lipno, Železná Ruda – Špičák, Zadov nebo Kvilda. Asi nejhůře si z českých pohraničních pohoří stojí Krušné hory. Zde je totiž v provozu pouze středisko Klínovec-Fichtelberg, kde je otevřeno jen 5,3 z téměř 47 kilometrů sjezdovek.

Sněhové podmínky se ale mohou začít zlepšovat už o nadcházejícím víkendu. Od soboty 26. prosince by se měly teploty držet pod nulou i přes den, a tak by provozovatelé lyžařských středisek mohli další sjezdovky zasněžovat. Chladnější ráz počasí by přitom mohl vydržet nejméně do úterý.

FIS bezpečnostní desatero

Pokud na sjezdovky vyrazíte, vedle hygienických zásad nezapomeňte dodržovat také pravidla pro pohyb na svahu. Existuje jakési lyžařské desatero definované Mezinárodní lyžařskou federací FIS. Podle něho bychom se měli na sjezdovce pohybovat bezpečnou rychlostí tak, abychom dokázali včas změnit směr jízdy nebo zastavit.

Pokud trať nedokážeme sjet na jeden zátah, zastávku bychom neměli činit pod hranou, jinak riskujeme, že budeme pro ostatní neviditelní a srazí nás. Pamatujme také na rychlejší lyžaře a nechme kolem sebe vždy dost prostoru pro předjíždění – nejezděme až k samotnému kraji sjezdovky. Vlastní bezpečnost na svahu do značné míry ovlivňuje také barva oblečení. Za naprosto nevhodnou lze považovat kombinaci bílé bundy, bílých oteplovaček a bílé helmy. Jízda na lyžích není pohyb na přehlídkovém molu.

Tagy:
lyžování zima hory sjezdovka Vánoce lyže zimní sporty Černá hora Česko lyžařské středisko lockdown skiareál vleky lanovky svah lanová dráha Protiepidemický systém České republiky