reklama

Ani v 5. stupni rizika PES se lyžařská střediska nezavřou, věří Juračka

S velkými omezeními začala nedávno v tuzemsku lyžařská sezona. Otevřel jen zlomek skiareálů. Bez zahraniční klientely a s jednodenními hosty z tuzemska. Bude to stačit pro přežití areálů? Budou Češi lyžovat bez možnosti ubytování? A jak vůbec hodnotit takovou sezonu? Na tyto otázky v pořadu Interview odpovídal šéf Asociace horských středisek ČR a viceprezident České unie cestovního ruchu Jakub Juračka.

reklama

„Rozjelo se 33 středisek, i když nám počasí nepřálo. To se ale po 25. prosinci může změnit,“ uvedl viceprezident České unie cestovního ruchu Jakub Juračka. Situaci tak vidí optimisticky a nemyslí si, že by došlo na jejich zavření.

„Věříme nebo chceme věřit, že to nebude znamenat zavření a lyžařských středisek se to nedotkne,“ míní Juračka. Přenos v areálech prý nehrozí, a k zavření tak není důvod. Podle 5. stupně rizika tabulky PES však pravidla zatím s variantou otevřených středisek nepočítají.

„Vedeme neustále jednání a snažíme se přesvědčit i úřady,“ říká. Je to podle něj legitimní stanovisko, a to i přesto, že z alpských zemí spustilo sezonu pouze Švýcarsko. I tam se ale chystají zpřísňovat. Podle Juračky ale ne kvůli obavám z koronaviru. „Nemocnice jsou dost naplněné covidovými pacienty, a nezvládají tak nápor zranění, která mohou vzniknout na sjezdovce,“ míní. Další země, ve kterých se dá zalyžovat, jsou Finsko, Norsko nebo Švédsko.

Lyžování s sebou přináší i řadu pravidel. „Na sjezdovkách nedochází k dramatickému omezení, avšak musí se dodržovat takzvaný management front, což znamená, že by se lyžaři neměli potkávat bočním kontaktem na dva metry,“ to lze podle Juračky snadno ohlídat.

Dodržení podmínek je nejmenší zlo.

„Zákazníci jsou vděční, nemají problém nastupovat na vlek s rouškou. Veřejnost nemá co dělat a lidé jsou rádi, že můžou vyjet na hory se sklouznout. Dodržování podmínek je nejmenší zlo,“ doplňuje. Na sedačkových lanovkách se pak nemohou používat kryty proti větru a mrazu. Například parkoviště s sebou ale žádné omezení nenese.

„Pokud bychom přešli do 5. stupně, jde ještě zpřísnit. Můžeme dělit kapacitu dopravních zařízení. To ale zase vyvolá frontu dole,“ říká s tím, že se zatím tyto podmínky neřeší, protože jsou střediska v provozu.

Z 33 otevřených areálů je mnoho středisek, které v provozu nejsou. „Deset procent zvažuje, že neotevřou vůbec,“ tvrdí. Některým prý nepřálo počasí a neprospěla jim ani zmatená komunikace vlády. „Musíme využívat každého mrazivého dne a nelze čekat, že snad bude mrznout. S námi nikdo nejednal a řešilo se to na poslední chvíli,“ míní.

Propady budou podle Juračky opravdu rapidní. „První vlna koronaviru měla na loňskou sezonu dopad, propad za toto období činí půl miliardy korun,“ upozorňuje a dodává, že se málo připomíná, že na každou vydělanou korunu vydělá horský byznys dalších 5 korun pro stát.

Hotely teď bojují o přežití. „Provozovatelé hotelů děkují veřejnosti. Lidé neruší termíny, jen je posouvají. Veřejnost vnímá situaci i hrůzu, která se děje. Dosavadní programy antivirus zaplatí zaměstnance, ale z čeho se zaplatí elektřina, nájmy, plyn, poplatky, daně a tak dále. To nevypnete,“ doplňuje. Přitom na vánoční sezonu bývají hotely i dva roky dopředu vyprodané.

Bojuje tak alespoň za střediska. „My věříme ve zdravý selský rozum. U lyžování v přilbách, kuklách a rukavicích je opravdu riziko zanedbatelné,“ uzavírá.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Jakubem Juračkou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
lyžařský areál lyžařské areály Česká unie cestovního ruchu Jakub Juračka Asociace horských středisek ČR

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě jsou zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Vykolejené vozy se budou odstraňovat přes noc, uvedl Karel Hrehuš z Hasičského záchranného sboru Správy železnic.

Napřed nádech senzace, pak dream team zabral. Čeští basketbalisté nestačili na Američany

Vstup do zápasu s Američany na olympijských hrách v Tokiu byl v podání českých basketbalistů z říše snů. Po první čtvrtině vedli dokonce o sedm bodů 25:18. Jenže pak se velcí favorité pořádně rozjeli a nakonec výběr Ronena Ginzburga porazili o více než 30 bodů 84:119. Tomáš Satoranský a spol. skrze velký rozdíl ve skóre přišli o naději na postup do vyřazovací fáze.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Živě
ON-LINE devátý den olympiády: Vondroušová bere stříbro, basketbalisté padli s USA

Aktualizováno

Jedinou výhru od senzačního zlata byla tenistka Markéta Vondroušová. Ve finále však nestačila na švýcarskou hráčku Belindu Bencicovou. I tak není třeba smutnit, česká výprava má sedmou medaili, třetí stříbrnou. Basketbalisté v závěrečném utkání skupiny hráli se silným výběrem USA, prohráli jednoznačně 84:119. Naději na postup do další fáze turnaje ztratili čeští plážoví volejbalisté.

reklama

Domácí zpravodajství

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

reklama