V neděli přibylo v tuzemsku 59 nových případů koronaviru, což bylo o šest více než v sobotu. Mění se i seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Při návratu ze Srbska a Černé hory budou muset Češi nově podstoupit karanténu, nebo absolvovat test na COVID-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Podle odborníků se virus nešíří Českem nekontrolovaně. Ve většině okresů se nově nakažení neobjevují, lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Počet aktuálně nemocných v neděli nepatrně vzrostl na 4 575. Většina z nich má mírný průběh onemocnění. Hospitalizováno je nyní s koronavirem 128 pacientů. Ve vážném stavu je 15 z nich.
Rizikovými zeměmi jsou Černá Hora, Srbsko a Švédsko
V Chorvatsku a Bulharsku v posledních dnech přibývá nakažených, Česko je přesto nadále považuje za země s nízkým stupněm rizika. V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU jen Švédsko. Po návratu z Černé Hory a Srbska musí Češi od pondělí absolvovat test na COVID-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.
🚦 Od 13. července se mění seznam zemí s nízkým rizikem nákazy.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) July 12, 2020
Srbsko a Černá Hora se přesunuly ze zelené kategorie do kategorie červených zemí.
Vysoké riziko nákazy přetrvává ve Švédsku.
Více informací najdete v tiskové zprávě: https://t.co/LH477Eog9x. pic.twitter.com/eYTMBo2Usl
Česko už zaregistrovalo první případy nákazy lidí vracejících se z letní dovolené v zahraničí, tuto statistiku ale web ministerstva neukazuje. Podle nedělního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jde o dva případy z Chorvatska. Za rizikové země označil ministr ještě Bulharsko a Řecko. Lidé by při cestách do těchto oblíbených přímořských států měli podle něj počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit.
Záleží na počtu testů
V Česku se počet nakažených začal významněji zvyšovat na konci června, kdy se nákaza rozšířila na Karvinsku. Denní přírůstek tehdy překonal i tři stovky. V pracovních dnech minulého týdne denní přírůstky překračovaly stovku, v pátek přibylo 143 případů, což bylo v červenci zatím nejvíc. Množství odhalených případů souvisí s počtem testů v daném dni.
Za sobotu jich laboratoře provedly 1 985, zatímco v pracovních dnech to bývá i víc než dvakrát tolik. Podíl nakažených k celkovému počtu testovaných byl 2,67 procenta. O nedělním počtu testů bude ministerstvo informovat toto pondělí v 17:30.
Nejvíce je zasažen Moravskoslezský kraj
Na Karvinsku v Moravskoslezském kraji, které je nyní nemocí nejvíc zasažené, za uplynulý týden zaznamenali 84 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými, i v dalších zasažených okresech se ohniska objevila v místních firmách.
V sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní 36 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Na Ostravsku je to 16, na Kutnohorsku ve středních Čechách 37, na Jihlavsku na Vysočině 22 a například v Praze a okolí přes pět.
Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3 727 případů koronaviru. V Praze je to o víc než tisíc případů méně a v nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 211 nemocných.
Nejhůře je na tom Praha
Na nemoc COVID-19 zemřelo nejvíce lidí v Praze, úmrtí bylo 109. Nejméně zemřelých evidují ve Zlínském kraji, byly to tři osoby. Poslední oběť eviduje ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek, údaje se ale mohou ještě zpětně měnit.
Vláda kvůli příznivému vývoji nemoci v posledních týdnech zrušila většinu plošných opatření. Některá omezení, například nošení roušek či omezení hromadných akcí, platí dál v postižených okresech a v Praze. Povinné nošení roušek zavádí ode dneška jihlavský magistrát při vstupu do budov úřadu. Je také pravděpodobné, že by opět mohly být povinné i v MHD.