Po deseti letech Česko opět čeká sčítání lidu, domů a bytů, které začíná 27. března. Tentokrát mohou lidé vyplnit formulář i on-line. To je potřeba udělat do 9. dubna. Listinný formulář pak lze vyplnit v době od 17. dubna do 11. května. Jak na to a co se stane, když ho nevyplníte?
- Jak bude sčítání probíhat?
On-line se každý může sečíst na webu ČSÚ nebo pomocí mobilní aplikace, která bude v Google Play i App Store pod názvem „Sčítání21“. Kdo nevyužije této možnosti, musí v době od 17. dubna do 11. května vyplnit listinný sčítací formulář. Ten získá každý člověk spolu s odpovědní obálkou od sčítacího komisaře nebo na kontaktních místech sčítání. Vyplněný formulář v obálce pak musí odevzdat na poště nebo jej vhodit do poštovní schránky.
- Jak se přihlásit do on-line formuláře?
K přihlášení člověk použije číslo platného osobního dokladu vydaného Českou republikou, což je občanský průkaz, cestovní pas nebo doklady vydané cizincům, a datum narození. Lidé mohou použít také elektronickou identitu nebo datovou schránku fyzické osoby.
- Mohu formulář vyplnit i za ostatní členy rodiny?
Každý může sečíst nejen sebe, ale také celou rodinu. Vyplňující musí znát situaci v domácnosti a také požadované osobní údaje jejích členů, například jméno, rodné číslo nebo číslo osobního dokladu a datum narození. Také musí znát informace pro osobní část formuláře, například první bydliště po narození nebo informace o vzdělání či zaměstnání.
- Je sčítání povinné?
Ano, sčítání je podle zákona povinné. Povinnost sečíst se mají všechny osoby s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů a osoby, kterým byl v ČR udělen azyl (případně doplňková nebo dočasná ochrana). Povinnost se nevztahuje pouze na cizince, kteří jsou v Česku na dobu kratší než 90 dnů (to jsou například turisté) a na cizince požívající diplomatické výsady a imunity.
- Co hrozí za nevyplnění sčítacího formuláře?
Pokuta do výše až 10 tisíc korun.
- Jaké dotazy obsahují sčítací formuláře?
Sčítací formulář v roce 2021 obsahuje o polovinu méně údajů než při sčítání před deseti lety. Zjišťují se výhradně informace, které nejsou dostupné z databází státu, a nejsou tedy zjistitelné jiným způsobem. Vyplňují se například údaje o domě či bytě a o všech osobách, jež tam společně žijí. Zjišťuje se i první bydliště po narození a místo obvyklého pobytu rok před sčítáním, informace o nejvyšším ukončeném vzdělání, zaměstnání a místě pracoviště nebo školy. Jako dobrovolné jsou zařazeny otázky týkající se národnosti a náboženské víry. Otázky se netýkají majetkových poměrů ani zdravotního stavu.
- Je sčítání bezpečné z hlediska ochrany soukromí?
Sčítání není anonymní, výsledky však ano. Pro vyplnění formuláře je třeba uvést totožnost, aby se zajistilo, že se každý sečte právě jednou. Výsledky sčítání ale nebudou obsahovat žádné osobní údaje, budou uveřejněny pouze v souhrnné podobě , jako jsou počty, podíly či průměry, což neumožňuje identifikaci fyzických osob. Veškeré osobní údaje jsou zpracovávány v souladu s příslušnými právními předpisy. Lidé, kteří se s údaji ze sčítání seznámí, jsou povinni zachovávat mlčenlivost.
- Kdy budou zveřejněny výsledky sčítání?
První výsledky budou zveřejněny na přelomu let 2021 a 2022. Další definitivní výstupy budou publikovány podle průběhu zpracování.