Brazilská, jihoafrická či britská. S příchodem koronavirových mutací se rizika těžkého průběhu nemoci COVID-19 pro řadu lidí zvýšila. V čem jsou jednotlivé varianty viru specifické a co nakaženým hrozí?
Britská mutace (B.1.1.7)
V Česku má aktuálně nejsilnější zastoupení varianta B.1.1.7, která je označována za britskou mutaci koronaviru. Název nese podle místa, kde byla vědci objevena a kde se během loňského podzimu hojně rozšířila. Nákaza touto mutací dnes převládá již v desítkách zemí.
Britská mutace se oproti původním variantám viru šíří mnohem rychleji a snadněji. Zpočátku se mělo za to, že není nebezpečnější. V lednu letošního roku však odborníci z ostrovního království uvedli, že může být spojena se zvýšeným rizikem úmrtí. K potvrzení této informace probíhají další studie.
- Původ na britských ostrovech
- V Česku i ve světě hojně rozšířená
- Více nakažlivější než běžný koronavirus SARS-CoV-2
- Nejspíš způsobuje těžší průběh nemoci i vyšší smrtnost
Jihoafrická mutace (E484K)
Koronavirových mutací z Jižní Afriky je více, ale nejznámější z nich je verze E484K. Její nebezpečí spočívá především v tom, že je schopná obejít imunitní obranu těla. Člověk se jí tedy může nakazit, přestože nemoc v nedávné době prodělal a měl by mít protilátky. Stejně tak jsou zaznamenány i případy, kdy byla jihoafrická mutace zjištěna u lidí, kteří byli naočkováni.
To ovšem neznamená, že by vakcína byla proti jihoafrické mutaci zcela neúčinná. Mutace E484K je sice pronikavější než jiné varianty koronaviru, ale i proti ní je podle vědců očkování správnou cestou. Odborníci navíc dodávají, že vakcíny lze měnit a především vylepšit do takové míry, aby lépe odpovídaly novým variantám.
- Prvně zjištěna v Jihoafrické republice
- V Česku zaznamenána na konci února
- Obchází imunitní obranu těla, i přes očkování
Brazilská mutace (P.1)
Jako brazilské mutace se označují koronavirové varianty P.1 a P.2. Když se hovoří o nebezpečnosti, je řeč především o prvně jmenované. Mutace sice nese jméno největší země Jižní Ameriky, ale prvně detekována byla v japonském Tokiu, byť u čtveřice brazilských turistů. Svět se o ní více dozvěděl poté, co došlo k rapidnímu nárůstu hospitalizací v brazilském městě Manaus, kde se varianta P.1 silně rozmohla.
Lékaři odhadují, že kmen P.1 je 2,2krát nakažlivější oproti původním podobám viru, a kromě toho platí 61procentní riziko, že se jím lidé nakazí opakovaně. Brazilská varianta P.1 je také nebezpečnější, co se týče přímého ohrožení života, a to i u mladších ročníků. Až 30 procent lidí, kteří nákaze P.1 podlehli, totiž bylo mladších 60 let.
Varianta P.1 se zatím měla rozšířit do zhruba 20 zemí po světě. Aktuálně se v Česku – konkrétně na Děčínsku – přišlo na infikování brazilskou mutací u dvou osob. Podle nejnovějších informací jsou však lidé nakažení variantou P.2, která je méně agresivnější, a tudíž není tak nebezpečná jako její sesterská verze z Brazílie.
- Prvně zjištěna v Japonsku u brazilských turistů
- Více nakažlivější než běžný koronavirus SARS-CoV-2
- Velmi nebezpečná i pro mladší ročníky
- V Česku dosud nezjištěna
Nové mutace na obzoru?
Nejčastěji se sice hovoří o britské, jihoafrické a brazilské mutaci, ale to vůbec neznamená, že by se jednalo o jediné varianty koronaviru. Od loňského listopadu se v americkém New Yorku rychle šíří varianta označovaná jako B.1.526. U té platí podobná věc jako u jihoafrické mutace, a to že se jí člověk může nakazit navzdory protilátkám v těle.
Ve francouzské Bretani lékaři zaznamenali variantu nemoci COVID-19, kterou nemohly odhalit běžné PCR testy, ale až krevní rozbory. U této verze zatím údaje o infekčnosti či závažnosti onemocnění nejsou známy.
Japonsko po brazilské mutaci objevilo i další, tentokrát u turistů z Filipín. Označuje se jako P.3 či VUI-21MAR-09(9.3). Je považována za stejně nebezpečnou jako jiné varianty, protože může být odolnější vůči protilátkám získaným očkováním.
Další mutace byla zaregistrována v Indii. Ta v sobě kombinuje mutace E484Q a L452R, což znamená, že by měla být infekčnější a také odolnější vůči protilátkám než původní podoby nového typu koronaviru.