PŘEHLEDNĚ: Jakou pomoc mají Češi během krize k dispozici a co je potřeba splnit?

Češi se v důsledku energetické krize častěji než v minulosti dostávají do složité finanční situace. Vláda v poslední době připravila několik forem pomoci pro každého, kdo se dostal kvůli raketové inflaci do existenční krize. Které příspěvky je možné čerpat a co pro to musí člověk udělat? Přinášíme přehled možností včetně stanovených podmínek.

Příspěvek na bydlení

 • Vyplácen je jednou měsíčně, jeho průměrná výše činí 4 100 korun.
 • Nárok na něj mají ti, jejichž náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, vodné či služby) jsou vyšší než 30 procent (v Praze 35 procent) čistých příjmů.
 • Čisté příjmy zároveň nesmí přesáhnout částku normativních nákladů na bydlení (tzv. normativy).Ty stanovují přiměřenou částku všech nákladů na bydlení, tedy průměrné výdaje podle počtu členů domácnosti a velikosti obce.
 • Náklady na bydlení a příjmy rodiny se teď prokazují pouze jednou za půl roku. O příspěvek lze zažádat až tři měsíce zpětně.
 • Příspěvek mohou získat nejen lidé, kteří bydlí ve vlastním nebo pronajatém bytě či domě, ale i ti, kteří trvale žijí na své chatě či chalupě, případně bydlí v bytě či domě na základě věcného břemene. V dané nemovitosti člověk nemusí mít trvalý pobyt.

Co je třeba doložit?

 • Potvrzení o výši příjmu (například platový výměr či výplatní páska)
 • Potvrzení nákladů na služby (například vodné či odvoz odpadu)
 • Potvrzení nákladů na energie
 • Vyúčtování služeb a energií (v případě přeplatku či nedoplatku)
 • Nájemní smlouva (pokud osoba bydlí v nájmu)
 • Potvrzení o studiu (pokud má osoba dítě – studenta staršího 15 let)
 • Prohlášení dalších osob (pokud s osobou bydlí další člověk starší 18 let, je třeba jeho prohlášení, že u osoby skutečně bydlí)

Dokumenty stačí oskenovat nebo vyfotit telefonem. Žádost lze podat i on-line.

Jednorázový příspěvek na dítě 5 000 Kč

 • Vyplácen je jednorázově ve výši 5 000 Kč na každé dítě v rodině.
 • Nárok na něj mají domácnosti, jejichž roční příjem se nachází pod hranicí1 000 000 korun hrubého.
 • Děti musí být narozené od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022. Pokud je osoba zrovna těhotná, může požádat o příspěvek i po narození dítěte, nejpozději ale do 1. července 2023.
 • O příspěvek mohou zažádat podnikatelé, zaměstnanci, nezaměstnaní, ale i matky na mateřské nebo rodičovské. Roli nehraje ani to, jestli jsou žadatelé rodiče, adoptivní rodiče nebo pěstouni.
 • Příspěvek byl automaticky vyplacen všem, kteří v červenci pobírali přídavek na dítě, které nedosáhlo před 2. srpnem 2022 dospělosti.
 • V případě přiznání pomoci přijdou peníze do 30 dnů od podání žádosti.

Co všechno je třeba doložit?

 • Není potřeba dokládat výši příjmů. Stačí potvrdit, že v roce 2021 nepřesáhly 1 000 0000 korun hrubého.

Žádost lze podat i on-line.

Energetický úsporný tarif

 • Minimální výše slevy bude 11 tisíc korun a maximální 18 tisíc korun za topnou sezonu (sleva se tak rozkládá do dvou kalendářních roků).
 • Závisí na spotřebě každé domácnosti, ale průměrnou výši úspory vláda očekává kolem 15 tisíc korun.
 • Nárok na příspěvek má každý, bez ohledu na to, zda používá plyn, elektřinu nebo topí například prostřednictvím centrálního vytápění či domovní kotelny.
 • Tarif se nevztahuje na rekreační objekty, dobíjení elektromobilů a firmy.

Co všechno je třeba doložit?

 • O příspěvek není potřeba žádat. Projeví se automaticky formou slevy ve vyúčtování. Lidé tak příspěvek pocítí s příchodem prvního vyúčtování, které přijde po 1. říjnu 2022.

Mimořádná okamžitá pomoc

 • Jde o jednorázový příspěvek při nečekané životní situaci. Například při ztrátě bydlení či zničení vybavení domu. Částka tohoto příspěvku se pokaždé liší, ale může dosáhnout výše několika desítek tisíc korun.
 • Vždy se váže ke konkrétnímu výdaji, na který osoba náhle nemá prostředky. V některých případech ho lze vyplácet i opakovaně.
 • Příspěvku předchází posouzení, v jaké příjmové, sociální a majetkové situaci se žadatel nachází. Zkrátka, jak na tom je a zda je požadovaný výdaj nezbytně nutný.
 • Záleží, k jaké situaci konkrétně došlo. Nárok vzniká ve chvíli, kdy příslušný Úřad práce uzná, že je daná osoba v hmotné nouzi.
 • Např. se člověk dostane do sociální situace, kdy hrozí újma na zdraví (osoba má nižší příjmy, než je existenční minimum, tedy 2 980 korun měsíčně), došlo k vážné mimořádné události (například požár, havárie) a člověk teď nemá dostatek peněz k zajištění základních životních potřeb či na potřebné pomůcky pro děti.

Doplatek na bydlení

 • Pomoc v hmotné nouzi, která společně s vlastními příjmy pomáhá uhradit nezbytné náklady na bydlení.
 • Při stanovení výše doplatku se vychází z tzv. odůvodněných nákladů na bydlení, které tvoří nájemné, náklady na služby a energie, a to maximálně do výše, která je v místě obvyklá.
 • Příspěvku předchází posouzení, v jaké příjmové, sociální a majetkové situaci se žadatel nachází.
 • Přiznaný doplatek se vyplácí buď přímo žadateli, nebo majiteli bytu či stavby. Doplatek na bydlení mohou získat i ti, kdo využívají jiné formy bydlení, tedy například zařízení sociálních služeb, ubytovny či samostatné pokoje.

Pomoc pro velké firmy

Vláda také schválila podporu pro velké společnosti, které mají energeticky náročné provozy. Vyčlenila na to 30 miliard korun. Peníze by mělo jít čerpat od 1. listopadu. Výzva bude vypsána do konce letošního roku. Vláda počítá s pomocí zhruba pro 8 000 podniků.

Zastropování cen energií

Novela energetického zákona, díky níž bude vláda moci stanovit maximální ceny elektřiny a plynu, již prošla Senátem. Nyní ji dostane k podpisu prezident. Stropy původně měly platit až od nového roku. Nyní se ale zdá, že jakmile Miloš Zeman novelu zákona podepíše, tak se ji vláda bude snažit co nejrychleji implementovat. V praxi to bude znamenat vznik nařízení vlády o cenách, které kabinet slíbil vydat ihned, jak novela začne platit.

Cena elektřiny pak bude omezena na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu včetně DPH. Cena plynu pak bude pro maloodběratele na třech korunách za kilowatthodinu včetně DPH.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.