Slunečné počasí brzkého jara přímo vybízí k vycestování do zahraničí, to je však vlivem epidemie nemoci COVID-19 nadále značně komplikované, zvlášť pokud nejsou lidé plně očkovaní. Nedostanou se například na Slovensko, nebo si nedají Sacher dort v žádné z vídeňských kaváren. Jaká pravidla tedy platí pro oblíbené turistické destinace Čechů?
Německo
Při příjezdu do Německa musí Češi počítat s kontrolou očkování, prodělání nemoci či negativního testu. Co se týče očkování, musí si dát lidé pozor na druh vakcíny, kterou obdrželi. Německo totiž neuznává jednu dávku vakcíny Johnson & Johnson jako ukončené očkování. Negativní test zase nesmí být starší 48 hodin.
Na místě se však „pouze s testem“ dostanete jen do restaurací, hotelů, služeb jako např. kadeřnictví, kosmetických salonů, sportovních zařízení a vzdělávacích zařízení. Na hromadné akce budete nadále potřebovat očkování či potvrzení o prodělání nemoci.
Rakousko
Do Rakouska je možné přicestovat s dokladem o bezinfekčnosti (3G). To znamená negativní PCR test, který není starší 72 hodin, nebo antigenní, jež platí pouze 24 hodin od odběru. Další možnost je doložit doklad o ukončeném očkování. Platnost druhé dávky je však pouze 270 dnů, tedy 9 měsíců. Další variantou je prodělání nemoci v posledních 180 dnech.
To se však týká pouze samotného překročení hranic. Specifická pravidla má od března hlavní město Vídeň, kde lidé musí také při vstupu do služeb prokazovat „doklad o nízkém epidemiologickému riziku“, tedy pouze očkování či prodělání nemoci.
Francie
Také pro vstup do Francie funguje evropský covid pas znamenající očkování, prodělání nemoci či negativní test (negativní PCR platný max.72 hodin nebo antigenní test platný max. 48 hodin). Odlišné podmínky jsou však pro vstup do služeb, kde není covid pas od poloviny března ve službách kontrolován. Bez očkování se tak lidé znovu dostanou například do kaváren či do restaurací.
Itálie
Itálie má pravidla komplikovanější. Pro cestu sice stačí negativní test, ale služby mohou využívat pouze očkovaní lidé. Těm, kterým od podání druhé dávky uplynulo více než šest měsíců, se tak mohou například ve službách či na hromadných akcích prokázat negativním testem.
Řecko
Cestující musí při vstupu do země předložit doklad o bezinfekčnosti, bez kterého nemá být vpuštěn na palubu letadla, lodi, autobusu či vlaku ani na území Řecka. Všichni cestující mohou být při příjezdu do Řecka navíc podrobeni kontrolním testům na koronavirus a jsou povinni tyto testy strpět.
Vstup do některých podniků služeb, kulturních či sportovních zařízení je povolen pouze očkovaným a těm, kteří v uplynulých třech měsících prokazatelně prodělali onemocnění COVID-19. V Řecku nadále platí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a ve venkovních je důrazně doporučená.
Slovensko
Na Slovensku platí pořád velmi přísná opatření pro vstup do země. Je potřeba vyplnit příjezdový formulář a lidé, kteří nejsou očkovaní, či neprodělali v posledních šesti měsících covid, musí do povinné izolace. Výjimky se týkají například přeshraničních pracovníků, kterým může stačit negativní test. Kontroly však probíhají pouze namátkově. Pokud se však člověk na Slovensko dostane, má přístup do všech služeb a na hromadné akce bez větších problémů.
Španělsko
Oblíbenou destinací v jarních měsících je rovněž Španělsko. Podobně jako u dalších zemí platí pravidlo předložení certifikátu o ukončeném očkování, prodělání nemoci či negativního testu. Stále častější jsou po příletu kamkoliv do Španělska namátkové kontroly formou realizace povinného testu na COVID-19 přímo na letišti po příletu nebo uložení povinnosti cestujícímu podstoupit test do 48 hodin po příletu a následně sdělit jeho výsledek. Je třeba s tím počítat.
Pokud člověk cestuje například na Kanárské ostrovy, nebo do různých autonomních oblastí, musí sledovat pravidla, která si tyto oblasti samy určují. Požadavky na předkládání covidových certifikátů ve službách se tak může v jednotlivých částech země lišit.
Portugalsko
Očkování, prodělání nemoci, či negativní test platí také při vstupu do další oblíbené turistické destinace Čechů. Po příjezdu by lidé neměli mít problém s návštěvou restaurací či dalších služeb.
Velká Británie
Specifický příklad je Velká Británie, která jako jediná ze zmíněných zemí nepatří mezi státy Evropské unie. Pro České občany to však vychází velmi pozitivně, jelikož není potřeba žádný test a ani vyplňovat žádný příjezdový formulář.