Do stravovacích zařízení se nyní v rámci protikoronavirových opatření lidé bez negativního testu na covid nebo potvrzení o očkování nepodívají. Většinou. Existují totiž i výjimky, redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jejich přehled.
Jistý vstup do stravovacích zařízení mají ti, kteří podstoupí zpoplatněný PCR nebo antigenní test u zdravotníka (a je negativní), nebo se rozhodnou očkovat. Existují však další možnosti, které vám bezproblémovou návštěvu umožní.
- Samotest
Možnost, na kterou mnozí zapomínají. Pokud si člověk zakoupí vlastní test a podstoupí jej před pracovníkem zařízení, měl by mít možnost vstoupit. Konkrétně u stravovacích zařízení je vhodně test absolvovat před vchodem do podniku, kvůli hygienickým podmínkám.
Platnost negativního výsledku však trvá jen po dobu návštěvy zařízení. Některé podniky dokonce zákazníkům za poplatek samotesty nabízejí, lidé by se však na jejich vybavení neměli spoléhat.
Celé třídy už kvůli covidu do izolace nemusí. Základní školy zkouší nový model karantény
Děti se opět testovaly na koronavirus, a to v 31 okresech. Odhadem ministerstva zdravotnictví má pozitivní výsledek necelá třetina, kterou pak ještě čekají kontrolní PCR testy. Zatímco ve většině škol v republice musí do karantény celé třídy, v Praze zkoušejí nový model. Doma zůstává jen část kolektivu.
Že zájem o samotesty roste, potvrzuje i Aleš Krebs z České lékařské komory. Zvýšenou poptávku přisuzuje právě nově zavedených vládním opatřením.
- Čestné prohlášení
Ve specifických případech zůstává i možnost prokázat se čestným prohlášením, a to zejména v případě nařízeného plošného testování ve firmě či ve škole. „Je mi známo, že zamlčením skutečností mohu vážně ohrozit zdraví, či dokonce i život ostatních pacientů a zdravotníků,“ musí se zavázat autor prohlášení.
Platnost je stejná jako u testů u zdravotníka. U antigenních testů, včetně samotestů, jde o 24 hodin, u PCR 72 hodin od odebrání vzorku.
- Potvrzení zaměstnavatele či školy
Další možností, která je velmi podobná čestnému prohlášení, je potvrzení zaměstnavatele či školy. To má větší pravděpodobnost důvěryhodnosti. Lidé totiž podstupují testy pod dozorem další osoby, a tak má potvrzení větší váhu. Jeho platnost je stejná jako u čestného prohlášení.
- Žádanka
Jednou z posledních možností, jak za test při touze navštívit zařízení neplatit, je žádanka. V případě, že člověk pociťuje příznaky nemoci, zavolá svému obvodnímu lékaři, ten mu žádanku vypíše. K tomuto vyzývá i vláda. Snaží se tím vyvrátit tvrzení některých odborníků, kteří zdůrazňovali, že po zpoplatnění testů se bude testovat méně lidí a tím pádem se bude covid jednodušeji šířit.
V praxi však mohou nenaočkovaní lidé tuto možnost – podstoupit test zdarma na žádanku – zneužít. S negativním testem mohou jít další den například do hospody. Mluvčí ministerstva zdravotnictví podotýká, že není v kapacitách resortu tomuto kroku zabránit. Pokud však osoba bude svému obvodnímu lékaři volat pravidelně, bude její jednání podezřelé.
⚠️ Od pondělí 1.11.2021 již nebudou hrazené preventivní testy na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění.
Posted by Ministerstvo zdravotnictví České republiky on Friday, October 29, 2021
- Doklad o prodělání nemoci
Možnost zajít do stravovacího zařízení bez nutnosti platby za podstoupení testu nebo očkování se vztahuje i na ty, kteří nemoc prodělali. Ke vstupu jim stačí certifikát o prodělání nemoci. Ten však nesmí být starší než 180 dní od prvního pozitivního PCR testu.