PŘEHLEDNĚ: Nerostná velmoc pod ochranou. Co USA a Ukrajina získají dohodou o minerálech?

Ukrajina podepsala dohodu o nerostech

Na ukrajinském území se má nalézat až pět procent celosvětového množství vzácných nerostů v surové formě. Není divu, že o ně USA v čele s prezidentem Donaldem Trumpem projevily takový zájem, který přes všechny možné peripetie a roztržky vedl k podpisu dohody o těžbě. Co konkrétně Američané na Ukrajině mohou těžit? A co naopak získal Kyjev?

Co získávají Američané?

BBC s odkazem na ukrajinské geology uvádí, že země je ve špičce pěti zemí s největšími zásobami grafitu na svém území. Na Ukrajině jde zejména o dvě naleziště na západě a jihozápadě země. Grafit se běžně využívá zejména pro výrobu baterií do elektromobilů.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina podepsala s USA dohodu o nerostných surovinách. Vznikl fond na rekonstrukci země

Pro stejný účel slouží lithium, přičemž se na Ukrajině má nacházet až třetina veškerých evropských nalezišť. Část z nich je přímo v místech, která dnes drží Rusové.

Až sedm procent veškerých evropských zásob titanu, lehkého kovu využívaného při konstrukci letadel či energetických závodů, se nachází právě na Ukrajině. Společně se zirkonem se rozsáhlá naleziště nachází na západ od Kyjeva lehce od severních hranic s Běloruskem, ale další místa pro těžbu jsou přímo u ruských hranic v Sumské i Charkovské oblasti. Některá naleziště jsou navíc vyloženě na Rusy okupovaném Donbasu či v Chersonské oblasti.

K výstavbě jaderných reaktorů i zbraní se používá uran či beryllium – další prvky k nalezení na Ukrajině. Stejně tak se zde nachází například kovy jako měď, stříbro, zlato, kobalt, mangan či nikl. Kromě toho jsou na Ukrajině také značné zásoby mnoha různých vzácných zemin. I na ty mají Američané pod Trumpovým vedením spadeno.

Kanadská geopolitická organizace SecDev označuje ve své dubnové zprávě Ukrajinu za „nerostnou supervelmoc“. „Před ruskou invazí v roce 2022 Ukrajina registrovala až 20 tisíc nalezišť (8700 potvrzených) nerostů, včetně 117 ze 120 světově nejvíce užívaných kovů a minerálů,“ uvádí report. Zároveň však dodává, že značná část se nachází právě na území, kde působí Rusové – Doněcká, Luhanská, Záporožská, Charkovská či Dnipropetrovská oblast.

Co získávají Ukrajinci?

Dohoda mezi Kyjevem a Washingtonem podepsaná americkým ministrem financí Scottem Bessentem a ukrajinskou vicepremiérkou a ministryní hospodářství Julijí Svyrydenkovou je podle Unianu oficiálně o vytvoření společného investičního fondu určeného pro obnovu Ukrajiny. Jeho součástí právě je přístup USA k investičním projektům na těžbu.

Bessent po podpisu uvedl, že dohoda je „signálem Rusku, že USA jsou odhodlány usilovat o mírový proces zaměřený na svobodnou, suverénní a prosperující Ukrajinu“. Podle Svyrydenkové zůstávají v okupovaných oblastech minerály za nejméně 350 miliard dolarů.

Ukrajina po Západu požadovala zejména bezpečnostní garance, přičemž tlačila na členství v Severoatlantické alianci (NATO). To však Trumpovy USA odmítají, což Rusům hraje do karet. Na druhou stranu, přítomnost amerických projektů na Ukrajině pro těžbu může podle některých expertů či politiků znamenat jistou formu bezpečnostních záruk.

„Kvitoval jsem i možnou dohodu, že by USA vstoupily do byznysu s Ukrajinou a měly vlastní podniky umístěné na Ukrajině, protože si myslím, že to je jistá forma nějaké bezpečnostní záruky. Přece jen by pro Vladimira Putina bylo těžší útočit na podniky vlastněné Američany,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec a stínový ministr zahraničí Jaroslav Bžoch (ANO).

Podobně hovoří i amerikanista David Mareček. „Když tam bude hodně Američanů, nikdo si nedovede představit, že by tam zaútočil,“ komentoval pedagog MUP ve vysílání CNN Prima NEWS. Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý zase poznamenal, že podpisem smlouvy „dochází ke zlomu v celém konfliktu“.

PODÍVEJTE SE: Brutální záběry z Pokrovsku. Ukrajinské drony rozdrtily skupinu okupantů, Rusové neměli šanci

Tagy:
válka Vladimir Putin minerál NATO Ukrajina politika těžba USA Donald Trump Kyjev Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj kovy ruská invaze na Ukrajinu produkty a služby ekonomika, obchod a finance konflikt, válka a mír těžba a zpracování kovů a minerálů