PŘEHLEDNĚ: Superdávka přináší revoluční novinky. Co všechno se změní a kdo získá nárok?

Poslanci poslali do závěrečného čtení revoluční novinku, která změní hned několik sociálních dávek. Ty se mají sjednotit. Návrh před finálním hlasováním má desítky pozměňovacích návrhů, které mohou výslednou podobu změnit. Základní přehled změn připravených od ministerstva práce vám přinášíme níže v článku.

Co je to superdávka?

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo historicky největší reformu v oblasti sociálních dávek za posledních 30 let. Celý systém dávek a příspěvků je totiž značně složitý, přičemž dojde ke sloučení hned čtyř žádostí.

  • Přídavek na dítě
  • Příspěvek na bydlení
  • Příspěvek na živobytí
  • Doplatek na bydlení

V současné době se o tyto čtyři dávky žádá zvlášť a na každé je samostatné správní řízení. Nově bude pouze jedna žádost a také jedno řízení. K získání dávek ale bude potřebné splnit zákonné podmínky a také pravidelně poskytovat podrobné informace o řadě skutečností.

ČTĚTE TAKÉ: Coca-Cola v problémech. V Evropě ve velkém stahuje nápoje z prodeje, mohou být nebezpečné

„Jde o skutečně zásadní změnu. Současný systém je starý téměř tři dekády, a proto už není dostatečně funkční ani přehledný. Většina domácností v těžké finanční situaci dnes čerpá kombinaci několika různých dávek, což může být ve výsledku složité a komplikované jak pro domácnosti samotné, tak pro stát z hlediska administrativy. Současný systém navíc neobsahuje dostatek motivačních prvků k aktivnímu zlepšování své životní situace. Naším cílem je podpořit snahu občanů se o sebe postarat, nikoliv pouze spoléhat na stát a pasivně čekat na podporu,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) k superdávce.

Z čeho se má superdávka skládat?

Superdávka bude obsahovat složky na podporu bydlení, živobytí, dítě a také z pracovního bonusu. Poslední jmenovaná položka má příjemce dávky motivovat k aktivnímu zlepšení své životní situace. Rodiny, které jsou pracovně aktivní, budou odměňovány za to, že svou tíživou situaci chtějí aktivně řešit.

Výše bude závislá na příjmu z pracovní aktivity. To má motivovat žadatele k hledání lépe placené práce. Podle předlohy ministerstva budou domácnosti s příjmy do 1,6násobku životního minima mít pracovní bonus ve výši 40 procent z celkových příjmů.

Kdo může získat složku na bydlení?

Žadatel bude muset mít právní titul k bytu nebo jinému prostoru určenému k bydlení, který splňuje standardy k trvalému užívání. Náklady na bydlení musí přesáhnout 30 procent čistého příjmu a tato část nesmí být vyšší než uznatelné náklady na bydlení.

Do nákladů na bydlení se započítá výše nájmu a energetický paušál. Pokud domácnost překročí výši 1,43násobku životního minima, tak se místo paušálu počítají skutečné náklady na energie. A to maximálně do výše 1,2násobku částky energetického paušálu. Přesný energetický paušál je na každý rok jiný a vypočítává se zvlášť podle dodavatele energií.

Kdo může získat složku na živobytí?

Na tu mají nárok rodiny s příjmem do 1,43násobku životního minima. Výše této podpory by měla být rovna částce, o kterou převyšuje částka na životní potřeby příjem domácností po odečtení 30 procent na bydlení.

Kdo může získat složku na dítě?

O tuto podporu mohou žádat rodiny s příjmem pod čtyřnásobkem životního minima, přičemž se pak bude posuzovat konkrétní příjem a počet dětí. U této dávky se bude posuzovat pracovní aktivita rodičů či dodržování povinné školní docházky dětí.

Majetkový test

Zájemci o superdávku budou muset projít majetkovým testem. Jednočlenná domácnost bude moci mít úspory maximálně 200 tisíc korun, dvojčlenná 250 tisíc korun, trojčlenná 300 tisíc korun a čtyřčlenná 400 tisíc korun. Jako úspory se nezapočítává penzijní či životní pojištění.

Domácnosti také nemohou mít více než dva automobily nebo více než dvě nemovitosti. Žadatelé proto nejprve vyplní čestné prohlášení a ověřování pak bude na úřednících. Ti mohou využít i informace bankovních společností.

„Lidé, kteří mají úspory a majetky, nejsou cílovou skupinou pro sociální dávky, to je třeba si uvědomit. Chceme, aby byla pomoc cílena na ty nejpotřebnější, což nelze ověřit jinak než právě tímto způsobem. Stejně je tomu tak i v případě majetku, který bude též posuzován,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) po schválení superdávky vládou.

Odhady ministerstva práce a sociálních věcí hovoří o zhruba 400 tisících domácností a celkově okolo 850 tisíc příjemců. Úspory pro státní rozpočet se budou jednat v řádech jednotek miliard korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vepřový guláš za sto korun? Chutně a levně se najíte na východě Moravy i v Liberci

Tagy:
Marian Jurečka Evropa práce politika bydlení KDU-ČSL životní minimum sociální dávky Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky příspěvek na bydlení vládní politika