V úterý 1. června v Česku odstartoval pilotní projekt covid pasu, který je založený na informacích o očkování, testování nebo prodělané nemoci COVID-19. Pomůže například při cestování do sedmi zemí a připraví Čechy na evropský covid pas, který se má spustit 1. července. Jak projekt funguje, kde najít svůj QR kód a k čemu všemu slouží?
Od úterý 1. června si lidé mohou z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stáhnout potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze nebo očkování proti covidu včetně první dávky.
Češi vyrážejí na dovolenou. Kde si užijete nejvíc sluníčka a teplého moře?
Jestli už máte dovolenou vybranou a v nejbližších dnech budete balit kufry, určitě vás bude zajímat, jaké počasí je v nejoblíbenějších turistických destinacích. Jaké počasí lidi čeká v Chorvatsku, Řecku, Egyptě a dalších zemích předpovídá meteorolog Miroslav Hakl.
- Kde certifikát najít?
Na webu ocko.uzis.cz si lidé mohou stáhnout certifikát s QR kódem, který slouží jako potvrzení o očkování, prodělané nemoci za posledních 180 dnů nebo o negativním antigenním či PCR testu.
- Jak se do systému přihlásit?
Na webu se lidé mohou přihlásit, když zadají své rodné číslo a číslo občanského průkazu. Pak jim přijde na telefon SMS kód a tím se dostanou ke svému certifikátu. Mohou se přihlásit i pomocí elektronické identity včetně té bankovní.
- Mohu si stáhnout nový certifikát, když už jsem jeden na očkování dostal/a?
Ano. Ten, kdo už nějaký certifikát má, si může stáhnout nový, kde bude mít i svůj QR kód.
- Kde ÚZIS vezme informace o mém testu, očkování či prodělané nemoci?
Zdrojem ÚZIS je Informační systém infekční nemoci (ISIN). Tam jsou informace o očkování i o testování jak antigenními, tak PCR testy. ÚZIS také ví, kdo a kdy prodělal koronavirus, protože 180 dnů se počítá od posledního pozitivního testu.
Kulhánek: Hygienická opatření v Chorvatsku jsou přísná, ale vyjednali jsme velký úspěch
Hygienická opatření v Chorvatsku jsou poměrně přísná a přípravy na příjezd turistů v plném proudu. Zaměstnanci tamějších hotelů a restaurací se na Čechy těší. V pořadu Nový den CNN Prima NEWS to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).
- K čemu covid pas v současné době slouží?
Pilotní projekt, který se spustil od června, slouží jako předvoj připravovaných evropských covid pasů. První měsíc budou certifikáty bilaterálně uznávány v sedmi zemích, konkrétně v Německu, Rakousku, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku a také Chorvatsku. Covid pasy mohou sloužit třeba i při návštěvě restaurace, bazénu, divadelního představení, kina či kadeřníka, kam diváci či zákazníci potřebují potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělání covidu. Může také nahradit povinné testování v práci nebo ve škole.
- Platí ve všech sedmi zemích pro cestování stejná pravidla?
Ne, jednotlivé státy si nastavují vlastní pravidla pro dobu platnosti negativního testu a potřebný odstup po první či druhé dávce vakcíny, který se může lišit i podle výrobce. Zatímco třeba do Německa můžete až po 14 dnech od druhé dávky očkování, do Chorvatska můžete zavítat již 22. den od první dávky. Do Maďarska je zase možný vstup ihned po první dávce očkování. Jaká pravidla ve které zemi platí, se dočtete na webových stránkách ministerstva zahraničí.
- Můžu mít certifikát i v mobilu, nebo jen na papíře?
Svůj QR kód zatím uvidí každý, kdo se přihlásí na webovou stránku. Tam se tedy člověk může přihlásit z chytrého telefonu a certifikát si stáhnout do něj. Také si ho ale může vytisknout.
- Kdy bude spuštěna aplikace?
Aplikace Digitální zelený certifikát má být podle vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly spuštěna v polovině června. Zobrazí QR kód rovnou v mobilu. Aplikaci si každý stát vyvíjí zvlášť. „Pravidla jsou ale unifikovaná. Každý stát si je může zapracovat do svých procesů, jestli tam něco dalšího potřebuje. Nemyslím, že je špatně, že si to dělá každý stát sám. Na druhou stranu by mi nevadilo, kdyby byla jedna centrální aplikace,“ řekl dříve CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro IT.
Chorvatsko se připravuje na české turisty. Jak přísná opatření v zemi platí?
Léto je za dveřmi a Češi opět navštěvují oblíbené Chorvatsko. Dobrou zprávou pro všechny turisty je fakt, že v zemi neplatí přísná protikoronavirová opatření. Omezení v hotelech jsou minimální, restaurace dokonce mohly od pátku otevřít vnitřní prostory. Potraviny od minulého roku nepodražily, upozorňují reportéři CNN Prima NEWS, kteří na místo vyrazili.
- Kdy začne platit evropský covid pas?
Oficiální evropský covid pas má být spuštěn 1. července. Díky němu budou lidé moci cestovat mezi státy Evropské unie. „Standard je daný a už se nic měnit nebude. Česko už ho bude mít připravený, protože se u nás spustil o měsíc dřív. Od 1. července jej ale už budou uznávat všechny členské země Evropské unie. A možná i další, na základě nějakých bilaterálních jednání,“ vysvětlil Dzurilla s tím, že covid pas výrazně zjednoduší cestování.
- Jak bude evropský covid pas fungovat?
Evropský covid pas bude mít kritéria stejná jako jeho český pilotní projekt, tedy očkování, test nebo prodělaná nemoc. Lidé díky němu budou moci cestovat mezi státy Evropské unie.
- Budou ve všech zemích EU platit stejná pravidla?
Ne. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) je covid pas jakýsi rámec, ale každý členský stát bude mít možnost nastavit si své podmínky pro vstup do země. Každá země si tedy určí, zda uznává PCR, nebo antigenní test a jak starý, zda bude uznávat první dávku vakcíny, nebo až druhou a jak dlouhý interval musí uběhnout po prodělání nemoci. Státy si také určí, zda budou uznávat vakcíny, které nejsou schváleny Evropskou lékovou agenturou.
„Ale kouzlo celého systému je, že bude jednotný. Bude mít určité rozdíly, ale bude platit, že stačí očkování, test nebo prodělaná nemoc. Těch rozdílů zase tolik nebude. A dokážu si představit, že země, které mají silný turistický sektor, budou mít co nejmírnější kritéria na vstup,“ ujistil CNN Prima NEWS Kulhánek.
Očkování kvůli dovolené neodložíte, vzkazují úřady. Kdy můžete očekávat druhou dávku?
S blížícím se létem začínají lidé stále intenzivněji plánovat své letní dovolené. Některým proto vznikne komplikace s očkováním. Přestože si člověk může vybrat termín první dávky vakcíny, druhý termín mu je již přidělen a lze jej změnit pouze ze závažných důvodů, například zdravotních. Dovolená mezi tyto důvody bohužel nepatří.
- Kde se dozvím, jaká pravidla ve které zemi platí?
Kulhánek uvedl, že na webu ministerstva zahraničí chce mít pro nejpopulárnější destinace konkrétní a podrobné informace, jaké testy jsou ve které zemi uznávány, jak je to kde s očkováním i s uznávanou lhůtou po prodělané nemoci v takové formě, která bude uživatelsky co nejpřívětivější. Informace ministerstvo zatím aktualizuje zde.
- Jak to bude s cestováním do zemí, které nejsou v EU?
„Dokážu si představit, že se v zemích, jako je Egypt a Turecko, vytvoří jakési turistické bubliny okolo resortů, kde budou zaručené vyšší hygienické standardy. Mluvil jsem o tom s tureckým ministrem zahraničí, připravují na to svá letoviska. S Egyptem o tom po pracovní úrovni také mluvíme, ale jsme opatrní, protože čísla nejsou úplně nejideálnější. Bude to chtít ale ještě nějaký čas. U Egypta a Turecka si to dokážu představit tak, že to bude formou skupinových zájezdů, aby se to dalo lépe kontrolovat,“ vysvětlil CNN Prima NEWS ministr zahraničí Kulhánek.
- Bude covid pas fungovat i při návštěvě kulturních akcí?
Vládní zmocněnec pro IT Dzurilla řekl, že počítá s tím, že by se covid pas mohl využít i při návštěvě kulturních nebo sportovních akcí. „Je to o nařízení ministerstva zdravotnictví. Když ale už jednou QR kód máme, snad se s ním bude dát prokázat i například na festivalu. Nedává smysl, abychom dělali nějaký lokální QR kód,“ uvedl.
Cestování s covid pasem: Jak bude vypadat a co všechno v létě Čechy čeká?
Celoevropský covid pas má fungovat od 1. července. Bude založený na informacích o očkování, testování nebo prodělané nemoci. V Česku se ale spustí už o měsíc dříve. Vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS přesně popsal, jak připravovaný systém bude fungovat.
- Jaké testy a kolik jich mají Češi od června zdarma?
Vláda od června změnila také počet testů, který lidem hradí pojišťovna. Dosud mohli mít Češi každé tři dny „zdarma“ antigenní test. Od června mají hrazeny dva PCR testy a čtyři antigenní testy. Na prázdninové měsíce vláda zvažuje, že lidé budou mít bezplatné pouze dva PCR a dva antigenní testy.
- Kdy se bude moci nechat očkovat kdokoliv?
Lidé starší 16 let se budou moci registrovat k očkování od pátku 4. června. Brzy by se mohly očkovat také děti od 12 let. Evropská komise totiž schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku 12 až 15 let. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové by se pro ně registrace mohly otevřít na konci června.
- Jaká další pravidla v cestování se od června změnila?
Od 1. června mohou do Česka nově jezdit turisté z dalších zemí. „Vedle našich nejbližších sousedů mohou cestovat do Česka od 1. června očkovaní ze šesti zelených států, tedy z Izraele, Austrálie, Thajska, Nového Zélandu, Singapuru a Jižní Korey. Mohou využívat mimo jiné i služeb hotelů nebo restaurací,“ uvedl ministr Kulhánek.